13 září, 2024

Jak zacházet s bateriemi

Svět kolem nás se neustále zrychluje a my se jeho tempu snažíme přizpůsobit. Abychom toho stihli více, používáme stále více mobilních přístrojů a celý náš denní plán musí být přesně synchronizován, abychom byli všude včas a neměli žádné zbytečné prostoje. Jakmile se ale na chvíli zastavíme třeba v dopravní zácpě, ihned se tento okamžik snažíme vyplnit nějakou činností právě na těchto mobilních přístrojích. Snažíme se čas ušetřit, ale v ušetřeném čase si stejně nakládáme další a další práci. Proto se někdy nestačíme divit, kam ten čas mizí.
Už prostě neumíme odpočívat a každý volný čas vnímáme jako ztrátový. Dokonce i děti dnes tráví téměř veškerý volný čas u svých smartfounů.
Proto dnes klademe při koupi nového mobilního přístroje takovou váhu na výkon a výdrž baterie a důkladně nás rozehřeje, když nám uprostřed práce „odejde“ např. bezdrátová myš.
Přesto že se snažíme při nákupu přístroje důkladně vybírat, dalo by se říct, že kvalita akumulátorů je dost nevypočitatelnou veličinou. Jedni telefonují mobilním telefonem celá léta a jiní musí i téměř nový zdroj energie nahradit novým.
Měli bychom si tedy uvědomit, že každý z nás si můžeme životnost akumulátorů výrazně prodloužit.

Jak zacházet s akumulátory

Nabité akumulátory převádějí chemickou energii na elektrickou. Akumulátor má kladnou a zápornou elektrodu a mezi nimi je elektrolyt. U záporného pólu je přebytek elektronů a díky tomu vzniká mezi ním napětí. Při zapojení nějakého spotřebiče proudí elektrony ke kladnému pólu, vzniká tím elektrický proud a akumulátor se pomalu vybíjí. Jakmile se přebytek elektronů ze záporné elektrody odčerpá, je akumulátor vybitý a je potřeba jej nabít.
Než ale akumulátor začnete nabíjet, je potřeba vědět s jakým typem máte co dočinění.

Dnes máme pro mobilní přístroje čtyři typy akumulátorů:

  • Lithioiontové (Li-Ion) – Může být vyroben v různých tvarech a lze jej vyrobit i malý, protože pobere velké množství energie.
  • Lithiopolymerové (Li-Polymer) – Dnes se např. používají ve špičkových produktech firmy Apple. Umí uchovávt nelké množství energie a má vysoký počet nabíjecích cyklů
  • Niklokadmiové (NiCd) – Výhodou je vysoká proudová zatížitelnost, snese velmi rychlé nabíjení a má odolnost vůči mrazu až do -15 °C.
  • Niklometalhydridové (NiMH) má menší samovybíjení a je schopen uskladnit více energie než NiCd, jinak se jsou jejich vlastnosti i údržba velmi podobné až na to, že není vhodný pro tzv. „žrouty“ energie jako jsou vrtačky apod..

Lithiové akumulátory mají větší odolnost proti paměťovému efektu, ale i jim může zhruba po roce klesnout kapacita až o 50 %. Navíc mají vyšší jmenovité napětí a jsou výrazně lehčí oproti niklovým akumulátorům. Nevýhodou je, že akumulátor ztrácí kapacitu, ať už je či není používán. Vadí mu úplné vybití nebo přebití, které jej může úplně zničit, protože může vybouchnout nebo se vznítit.
Niklové akumulátory jsou levné a dokáží uskladnit méně energie, ale při dodržení specifických nabíjecích metod zůstanou dlouho v dobrém stavu.

Příliš časté dobíjení a špatná údržba akumulátoru může snížit jeho kapacitu a i po plném nabití se akumulátor rychle vybije. U akumulátorů NiMh se vnitřní odpor zvětšuje tím více, čím častěji je nabíjen, kdežto u akumulátorů NiCd se vnitřní odpor téměř nemění, takže mu časté nabíjení moc neškodí.
Niklové akumulátory jsou levné, robustní a mají dlouhou životnost, protože vydrží až 1000 nabíjecích cyklů. Když ale použijete nevhodnou nabíječku, můžete toto číslo snížit jen na několik desítek nabíjecích cyklů.
Kapacita akumulátoru – například tužkové baterie mají kapacitu kolem 2200 mAh, bloky lithiových baterií v noteboocích mohou mít více než 6000 mAh.
Samovybíjení je množství kapacity, která ubude za jeden den při 21°C

Vnitřní odpor
Čím je vnitřní odpor nižší, tím je delší provoz akumulátoru a tím umožňuje vyšší odběr proudu (např. akumulátorové vrtačky, fotoaparáty s bleskem) a akumulátor se méně zahřívá.
Paměťový efekt a efekt líné baterie – v důsledku častého nabíjení nízkým proudem nebo když nenecháte akumulátor občas úplně vybít, postihne typ akumulátoru NiCd paměťový efekt, a u NiMH efekt “líné baterie”. Může to zkrátit jejich životnost až o 90%, protože jim naroste vnitřní odpor a při zatížení spadne napětí.
Pokud tedy niklové akumulátory často dobíjíme, i když mají ještě zbytkovou energii, tak začnou považovat stav, v němž začalo dobíjení za počáteční a bylo-li tam 20% energie, dobijí jen 80%.

Správná údržba.
Niklové akumulátory vydrží déle, když provádíme rychlonabíjení velkým proudem počítačově řízenou nabíječkou, která akumulátor nejdříve vybije a pak nabije. S ultrarychlou nabíječkou máte nabito už za 15 minut – “15 Minute Charge& Go”.
V nejhorším případě to lze provést i bez této nabíječky, ale nabijte pak akumulátor rychlonabíječkou až když se sama úplně vybije. Případně to opakujte několikrát za sebou. Akumulátor kompletně vybijte před každým třetím až pátým nabíjením.
Když akumulátor chcete nechat jen na skladě a nebudete jej používat, úplně jej vybijte a uložte do chladničky, ne do mrazničky – mráz jim uškodí.
NiMH akumulátor nikdy nenabíjejte NiCd nabíječkou, protože by mohlo dojít k jeho přehřátí. Rychlonabíječky bývají vybaveny přepínačem pro NiCd a NiMH.

Oživení NiMH článku v mobilu.
Některé mobilní telefony mají program pro údržbu NiMH článku, který umí akumulátor dostat do formy.

Roztřídění starých niklových článků.
Máte-li doma nějaké NiCd a NiMH akumulátory a potřebujete oddělit dobré od špatných, budete potřebovat nějaký měřicí přístroj, kterým změřte jejich napětí. Pokud po nabití naměříte více než 1,68 V, patří do sběru. Konec akumulátoru ale poznáte i podle krátké výdrže a zahřívání při provozu.

Související příspěvky

Zanechte Odpověď