15 června, 2024

.Předvánoční horečka v Asii

Každoročně už od začátku prosince zažíváme šílenství. Vrcholí shánění dárků pro naše nejbližší, pečení cukroví a celkové přípravy našich domácností na onen den, kdy se rozsvítí svíčky a prskavky na vánočním stromečku a my všichni zasedneme ke sváteční tabuli. Marně si klademe otázku, kam se ztratil onen klidný a příjemný duch Vánoc a kdy se vlastně přetavil v jedno velké konzumní šílenství. Může se to zdát zvláštní, ale tento trend se nevyhnul ani Asii. No posuďte sami, jak dalece se tamní předvánoční bláznění liší od toho našeho.

Japonský vánoční dort

Vánoce nepatří mezi tradiční japonské svátky, ale jejich obliba v zemi vycházejícího slunce je důkazem univerzální přitažlivosti dárků, blýskavých ozdob a kombinace červené se stříbrnou. Stejně jako všude na světě i tady obchodníci hledají každou příležitost, jak si zvýšit obrat. Hlavním místním svátkem na konci roku je „Ošógacu“, oslava příchodu nového roku, která se svou klidnou, rodinnou atmosférou až neskutečně podobá původní podobě našich Vánoc. Většina obchodů se ovšem blyští vánoční výzdobou, z reproduktorů obchodních domů znějí koledy a vánoční pop a atmosféru doplňuje také v posledních letech mimořádné oblíbené romantické zimní osvětlení měst.

Ale nemyslete si, že v Japonsku snadno seženete pěknou jedli

K večeři si s místními dáte kapra a bramborový salát. „Stromeček koupíte jen malý, umělý a velmi drahý. Na kapra nenarazíte vůbec, Japonci, až na pár výjimek z prefektury Nagano, kapry nejedí a cukroví pečou spíše jako exotickou zajímavost jen některé menší soukromé cukrárny. Zato je 24. prosince všude k dostání takzvaný vánoční dort, který obvykle kupuje cestou z práce otec a večer ho spolu s rodinou sní,“ popisuje zdejší odlišnosti průvodce cestovní kanceláře China Tours David Hochman. Obyčejný dort – ovšem vánočně ozdobený – představuje jedinou místní podobu rodinné oslavy Vánoc. Výjimku samozřejmě tvoří křesťané, kterých v Japonsku žije asi jedno procento. V jejich rodinách probíhají oslavy Vánoc v tradičním duchu.
A jak to v Japonsku vypadá s vánočními dárky? Dávají si je hlavně zamilovaní, a to většinou během romantické večeře v dražší restauraci. Nejčastěji si darují kvalitní plyšové hračky, květiny, šály, rukavice a šperky v západním stylu. V Japonsku obecně patří mezi nejoblíbenější dárky ty, které pocházejí od místních výrobců anebo nesou některou ze světových luxusních značek. Japonci se za jejich nákupem nejčastěji vydávají do velkých obchodních domů, jako jsou například Mitsukoshi nebo Daimaru. Naprostou samozřejmostí je zde také nádherné balení zakoupeného dárku, které je v Japonsku nejméně stejně důležité jako dárek samotný.

Čínský svátek nakupování

Pro obyvatele Číny Vánoce představují čistě komerční svátek importovaný do jejich domoviny ze západního světa, a proto není divu, že je v tomto duchu oslavují. „Štědrý den je běžný pracovní den a lidé (zejména ti mladí) ho tráví tak, že jdou s kamarády do restaurace a potom do ‚obchoďáku‘, kde jsou v této době opravdu velké slevy. Vánoce se tedy v Číně nesou spíše ve znamení slev než míru a lásky. Lidé si kupují především věci pro sebe, dárky si příliš nedávají. Tento zvyk se objevuje spíš u mladých Číňanů, kteří se chtějí přiblížit západu.
Číňané za dárky příliš neutrácejí, ve slevách si kupují věci spíše pro sebe. Vše se odvíjí od výše slevy a toho, kolik mají právě v peněžence. V nakupování vede internet, bez ohledu na to, zda jsou Vánoce, nebo ne. Vánoční slevy sice najdete i v e-shopech, pro Číňany ale představuje vyhledávání slev v obchodním domě určitý druh zábavy.
Nějaké vánoční zvyky se ale najdou i tady. Jedním z méně obvyklým je darování jablka. A proč právě tohoto ovoce? V čínštině se jablko vyslovuje jako ovoce míru, což vystihuje podstatu Vánoc, kterou jinak místní v rámci nákupního řádění opomíjejí…

Filipínská tradice a malajský konzum

Vzhledem k náboženskému a kulturnímu charakteru regionu (pevnina je převážně buddhistická, naopak v ostrovní části je dominantním náboženstvím islám) se Vánoce v jihovýchodní Asii obvykle neslaví. Jedinou výjimku tvoří silně křesťanské Filipíny, pro něž jde o jeden z klíčových svátků, který místní oslavují v tradičním duchu. Nejprve se vypraví do kostela a zbytek dne tráví v kruhu blízkých.
Stopy po nákupním šílenství byste zde hledali marně. Nevyhnuli se mu naopak v tradičně muslimské Malajsii, i když tamní oslavy mají především obchodní účel. Duch Vánoc tu stejně jako jinde na světě otevírá peněženky zákazníků – a to si samozřejmě místní podnikaví obchodníci nemohou nechat ujít. Vánoce v Malajsii se tedy nesou ve znamení shánění dárků, slev a nákupní horečky. Výjimku tvoří jen bornejská provincie Sarawak a Sabah, kde žijí významné křesťanské menšiny.

Vzor komerčních Vánoc – Singapur

Nejinak pak vypadají Vánoce v Singapuru. U nás o Vánocích často s povzdechem mluvíme jako o svátcích konzumu a nákupního bláznění, ve srovnání se Singapurem bychom však měli svůj pohled poupravit. Vánoce v tomto převážně nekřesťanském státě jsou okázalé, pompézní a velmi komerční. Charakteristická je pro ně všudypřítomná nádherná a bohatá výzdoba, nákupní třídy oblečené do slavnostního hávu světýlek, stromečků a figurek Santy se saněmi. V okolním tropickém prostředí působí tato nádhera na Evropana poněkud nepatřičně, ale obchodníci si mnou ruce – období Vánoc jim přináší obrovské zisky.

Vánoce ve Vietnamu

Vietnam je oficiálně ateistický, ale po uvolnění poměrů tvoří náboženství důležitou součást života tamních obyvatel, v němž mají Vánoce roli jednoho ze čtyř nejdůležitějších svátků. Vietnamci rádi slaví příchod Vánoc bez ohledu na svou náboženskou příslušnost. Už v prosinci se objevuje nám dobře známá slavnostní výzdoba v podobě světýlek a nazdobených stromečků a obchody často nabízejí vánoční slevy. Vlastní oslavy Vánoc se však nesou v tradičním duchu. Zdejší křesťané jdou na mši a poté domů, kde zasednou ke slavnostní tabuli. Na vánočním stole nesmí chybět kuřecí polévka, koláče a cukroví. Večeře se stejně jako u nás nese ve svátečním a radostném duchu a slaví se v kruhu nejbližší rodiny a přátel. K vánočním oslavám patří i společná modlitba za štěstí a prosperitu v nadcházejícím roce. Zkrátka nepřijdou ani děti. Také ve Vietnamu pro ně Vánoce představují období radostného očekávání punčochy naplněné dárky, které přináší Santa Claus.

Jak vidíte, nejsme v té předvánoční horečce sami – nákupní centra praskají ve švech i na tak vzdáleném kontinentu, jakým je Asie. Záleží však jen na nás, jak moc se celému tomu kolotoči poddáme. Pokud tedy raději trávíte Vánoce v poklidu se svými nejbližšími a v dobré náladě, udělejte si je přesně takové.

Autor článku: Jiří Kaňa

Další příspěvky v této kategorii.

 

Související příspěvky

Zanechte Odpověď