27 července, 2024

Dešťová voda – kam s ní?

kanalizaceVšude tam, kde je zřízená kanalizace se platí vodné a stočné a velké procento lidí ani neví proč. Nevědí, že dešťová voda se nepouští to běžné kanalizace, ale má vlastní systém kanalizace. Velké množství této relativně čisté vody by totiž vyplavila z čistíren bakterie. Protože se cena vody neustále zvyšuje a začíná jí být relativní nedostatek, bylo by dobré se nad dešťovou vodou zamyslet i z pohledu levně využitelných zdrojů. Stavíte-li dům anebo jste ochotni něco investovat už do stávajícího bydlení, bylo by dobré si uvědomit, že až polovina vody v domácnosti by se dala nahradit vodou užitkovou.

U novostavby je velmi snadné udělat dva samostatné okruhy přívodu vody. Jeden pro vodu pitnou a jeden pro vodu užitkovou a pitnou vodu pak využívat jen na vaření.

Zavlažování zahrady

Velmi často dnes lidé zalévají své zahrady tak, že běhají po zahradě buď s konví anebo hadicí napojenou ve vodovodním řádu. Vodu berou buď ze studny, což rostlinám moc neprospívá (voda je moc studená), nebo z veřejné sítě, což zatěžuje nejen jejich peněženku, ale i svědomí. V zimě je nejlepší doba na plány, které můžete zrealizovat hned na jaře.

Na zalévání je dobré využít dešťovou čili užitkovou vodu, kterou jímáme do speciálních nádob anebo jímek. Velikost jímky závisí na způsobu a intenzity využití 5-10 m3. Máte-li v blízkosti domu potok nebo studnu, pak vodu můžete průběžně doplňovat i z jiného zdroje, když voda nestačí napršet. Je zajímavé, že kdysi bylo celkem běžné, že domy (zejména v nížinách) měly nejen sklepení či jímky pro dešťovou vodu a tato tradice se v čase nějak vytratila.
Skvělým pomocníkem při zalévání může být i „pojízdná konev“. Jde o vozík, který pojme větší množství vody, která je z nádoby čerpána pomocí akumulátoru a díky tomu zalejete i hůře dostupné rostliny ve výškách, nebo ve vzdáleném koutě zahrady, případně na přihnojování rostlin.

Po zahradě ale můžeme běhat i s konví, což také hodně z nás stále dělá, ale práci se zaléváním si hodně usnadníme, pokud použijeme automatickou závlahu, která může být doplněna „dešťovým čidlem“ a tak je zaléváno jen tehdy, je-li to potřeba. Lze použít „povrchové zavlažování“ pomocí hadicových postřikovačů nebo pomocí systému „výsuvných zavlažovačů“. Tento způsob zavlažování je však vhodný hlavně pro trávník.
Pro užitkové plodiny je lepší tzv. „kapénková závlaha“, „bodové zavlažování“ nebo „ zavlažování mikropostřikem “ , které dopraví vodu přímo ke kořenům rostlin.

U trvale zabudovaného systému, je dobré jej umístit přímo do země, aby hadice nehyzdily pozemek.
Vodu z jímky čerpáme pomocí ponorného čerpadla, které bývá v jímce umístěno trvale. Asi nejlepší jsou čerpadla s plovoucím sáním a hrubým filtrem na nečistoty. Toto čerpadlo se pohybuje v blízkosti hladiny a nenasává nečistoty ze dna jímky.

Související příspěvky

Zanechte Odpověď