18 května, 2024

.Jak jezdit s nízkou spotřebou

Statisíce Čechů vyráží během léta na dovolenou. K jejich oblíbeným destinacím patří státy jižní Evropy, zejména pak Chorvatsko, kam až ¾ z nich jezdí autem . Náklady na dopravu nejsou přitom zanedbatelné. V závislosti na ceně pobytu mohou tvořit 20 – 50 % celkových nákladů na dovolenou. Společnost Honeywell, přední světový poskytovatel turbodmychadel pro automobilky, přináší tipy na hospodárnou jízdu znamenající nezanedbatelné úspory, bezpečnější dojezd, nižší účty za opravy vozidla, méně pokut za rychlost a výrazně nižší stres na cestách.
 
„Hospodárnou spotřebu paliva ovlivňují kromě správného udržování vozu v podobě pravidelných výměn oleje a běžné údržby také jízdní návyky řidiče. Nepřiměřená rychlost, rychlá akcelerace a přílišné brzdění přispívají k plýtvání paliva nejvíce. Agresivním stylem jízdy se zvyšuje spotřeba paliva až o 30 % na dálnici a o 10 % ve městě,“ říká Jiří Tomíček generální ředitel vývojového centra Honeywell Technology Solutions.
 
1. Udržujte stálé tempo
Každé zrychlení znamená značnou spotřebu paliva potřebného na rozpohybování těžkého vozidla. Snažte se proto udržovat tempo, nejezděte závodním stylem a vyhněte se úplnému zastavování. Dívejte se co nejdále před sebe na silnici a předvídejte změny v rychlosti provozu. Podle toho upravujte svou rychlost.
 
2. Používejte tempomat
Tempomat dokáže až překvapivě šetřit spotřebu. Tím, že udržíte relativně konstantní rychlost a eliminujete zrychlování a tvrdé brzdění, zásadně ovlivníte spotřebu paliva.
 
3. Nenechávejte motor běžet na volnoběh déle než 1 minutu, raději auto vypněte
Před několika desítkami let vyžadovala auta pro nastartování motoru vyšší množství paliva. Dnes tomu tak není. Díky technologickému pokroku je tento proces mnohem účinnější a pro motor méně škodlivý. Zatímco dieselové motory nespotřebovávají při nastartování téměř žádné palivo, benzínové motory jsou méně efektivní. Ať tak či onak, pokud víte, že vaše auto poběží na volnoběh déle než minutu (vlakové přejezdy, rychlý nákup v supermarketu, atd.), vypněte motor. Ušetříte palivo a zároveň životní prostředí.
 
4. Provádějte pravidelnou údržbu motoru a kontrolujte tlak v pneumatikách
Tato doporučení odborníci zmiňují poměrně často, ale řidiči je spíše ignorují. Špinavý vzduchový filtr ztěžuje nasávání čerstvého vzduchu motorem a snižuje jeho účinnost. Správně nahuštěné pneumatiky jsou nejen bezpečnější, ale také úspornější. Pokud vás nebaví jezdit na čerpací stanici pokaždé, když potřebujete nafouknout pneumatiky, můžete si koupit přenosný vzduchový kompresor. V dlouhodobém horizontu vám ušetří čas, peníze a pohonné hmoty.
 
5. Naplánujte si trasu
Bořiči mýtů prokázali, že plánování trasy pomáhá ušetřit palivo. Jedna doručovací společnost používá dokonce speciální software, který dokáže eliminovat zatáčení vlevo. To je totiž pro řidiče neefektivní, protože při čekání na přejetí protijedoucích vozidel běží auta příliš dlouho na volnoběh.
 
6. Když se rozsvítí tzv. „hladové oko“, mohu ušetřit tím, že vypnu klimatizaci a rádio?
Pro aerodynamiku moderních vozidel je nejlepší, když jsou okna vytažená nahoru. I když kompresor klimatizace spotřebovává určité palivo z motoru, toto množství je u moderních motorů minimální. Nejlepší variantou při rychlosti nad 60 km za hodinu, je nechat okna vytažená a klimatizaci nastavit na příjemnou teplotu.
 
7. Pokud má řidič zájem o koupi nového palivově úsporného vozidla, co by měl mít na paměti? Je lepší benzín nebo nafta?
Společnost Honeywell nabízí technologii turbodmychadel pro osobní a užitková vozidla. Turbodmychadla představují klíčovou technologii pro zvýšení účinnosti pohonných hmot. U mnohých spotřebitelů jde zatím o nedoceněnou technologii, protože si ji spojují s vysokým výkonem na úkor hospodárné jízdy. Ve skutečnosti ale může zmenšený přeplňovaný motor splnit očekávání majitelů vozidel co do ceny, ale i spotřeby paliva. U nejnovějších vozů SUV, sedanů i crossoverů poskytuje špičkový výkon koňských sil a točivého momentu. Turbodmychadla jsou také doplňkovou technologií, kterou lze používat v řadě různých aplikací, včetně hybridních vozidel.
„Zmenšený přeplňovaný motor může ve srovnání se standardními benzínovými motory snížit produkci emisí a spotřebu paliva až o 20 % u benzínových motorů a až o 40 % u dieselových motorů a přitom poskytuje stejný či lepší výkon motoru. Vozidla poháněná přeplňovanými dieselovými motory mají vynikající hospodárnost při spotřebě paliva během jízdy po dálnici, která s velkým náskokem překračuje hybridy, a nabízejí větší dojezd mezi tankováním. Stále více automobilek začleňuje turbodmychadla do svých plánů pro zlepšení účinnosti vozidel, která vyrábí,“ vysvětluje Jiří Tomíček.
 

Autor článku: Jakub Ondroušek

Související příspěvky

Zanechte Odpověď