24 května, 2024

Údržba plastových oken

Údržba okenÚdržba oken se často zanedbává. Měla umývat nejméně 2x do roka. Na mytí oken nikdy nepoužívejte čistící prostředky s drsnou strukturou, drátěnky, nitro ředidla ani benzín. Dřevěná okna se ošetřují balzámem na lazuru, který oživí vzhled oken a zacelí mikrotrhlinky. Plastová okna stačí jen umýt a většinou postačí běžný saponát.

Při mytí zkontrolujte průchodnost odvodňovacích spár, případně je vyčistěte.  Okna nesmí drhnout a nesmí přes ně zatékat.

Ideální doba pro údržbu oken je jaro nebo na podzim, když jsou rozdíly venkovních a vnitřními teplot co nejmenší.

 

Údržba oken v praxi

Těsnění oken

Pozor na ztrouchnivělé nebo vytržené těsnění, které nezajistí, aby okny netáhlo.  Životnost těsnění můžeme prodloužit, když jej občas přetřete glicerinem nebo silikonovým olejem. Výměna špatného těsnění sice není problém, musíte ale znát přesný typ, velikost, profil a jeho tuhost.

 

Kování oken

Dejte si pozor na správný typ oleje, kterým kování při každoroční údržbě promažete.  Nejpoužívanější  je silikonový olej, ale můžete použít i olej na šicí stroje, případně vazelínu.

Promažte  i čepy závěsů, táhla a uzavírací body. Prohlédněte si i vruty (šrouby), kterými je kování připevněno do rámů a křídel. Jemně je dotáhněte šroubovákem.

 

Seřízení okna

Optimální přítlak křídla k rámu lze seřídit imbusovým klíčem. Okno si otevřete, klíčem trochu potočte a dívejte se jak se mírně posouvá nahoru či dolů. Po každém pootočení klíčem okno zavřete a otevřete a zkontrolujte zda sedí správně.

 

Další příspěvky z této kategorie.

 

Související příspěvky

Zanechte Odpověď