Valentýn (patron zamilovaných) je svátek, který se slaví 14. února. První významnější osobou tohoto jména byl zřejmě katolický kněz či biskup, který zemřel někdy kolem roku 270. Později ve středověku byl svatořečen, čili označen za svatého. Řečeno jazykem ateistů – byl prohlášen za dokonalého a byl od všech nařčení amnestován.
Jak to bylo?
Tento sv. Valentýn byl v podstatě léčitel, který se snažil léčit lidi postižené padoucnicí (epilepsie). O jeho léčitelských schopnostech se dozvěděl i významný Říman Kratón. Jeho syn trpěl epilepsií, pozval ho proto do svého domu, kde se Valentýn za syna modlil a nakonec jej uzdravil. Valentinovi to však ve finále uškodilo a byl za nekalé praktiky uvězněn.
Soudce, který jej soudil, nechtěl jeho léčitelské schopnosti uznat, a proto mu řekl: „Je-li tvůj Bůh opravdu jediný pravý, jak říkáš, ať skrze tebe ukáže svou moc a mé slepé dceři vrátí zrak.“. Načež Valentýn položil ruku na její oči a ona prohlédla. I soudce se se tedy přidal na jeho stranu, což pohany natolik popudilo, že Valentýna vyvlékni ze soudcova domu, ztloukli jej a nakonec sťali.
Jako u většiny svatých tak ani zde není přesně jasné, jak to opravdu bylo.
Jiná legenda totiž říká, že zemřel na příkaz císaře Claudia II., který často vyjížděl do bojů a muži jen neradi opouštěli své rodiny. Proto zakázal všechny pevné vztahy a právě Valentýn tajně snoubence oddával v duchu křesťanských zásad.
Své léčitelské schopnosti získal Valentýn údajně tak, že jej jedné noc navštívil zkřehlý muž, kterého pohostil a oblékl do svých šatů. Ten mu poděkoval s tím, že pomohl samému Ježíši a ten ho za to obdaroval léčitelskými schopnostmi dny a padoucnice.
Ať už to bylo jakkoli, je možné, že obé je pravdou a podstatou zůstává, že Valentinovy aktivity mu přinesly smrt.
Oživení tohoto svátku způsobila na počátku 20 století, kdy se začala vyrábět valentýnská přáníčka a od té doby přináší obchodníkům téměř ze všech oborů velké zisky.
Kdy se u nás začal slavit
Vzhledem k náboženskému podtextu se u nás tento svátek začal slavit až v posledních desetiletích.
V tento den, si zamilovaní projevují náklonnost, odhalují své vzájemné city, mnohdy i skryté a platonické a v anglosaských zemích se tradičně posílají zamilovaná přáníčka, nazývané Valentýnky a různé dárky, které se k této příležitosti speciálně vyrábějí. Za dárky utrácejí více peněz muži. Nejčastěji kupují sporní prádlo, punčochy nebo šperky, kdežto ženy vyhledávají dárky zcela jiné a vypadá to, že o dárku mají úplně jiné představy a k těm dražším patří parfémy.
Mohli bychom zde hledat i hlubší význam. Zatímco muž chce mít ženu přitažlivou navenek, ženy chtějí muže vnímat i se zavřenýma očima. Jinak ženy opravdu nakupují spíše romantické dárky, jako jsou plyšáci nebo různé dárky se symboly srdce nebo obsahující svá jména. Obě pohlaví pak nakupují různé erotické pomůcky a afrodiziaka.