27 července, 2024

Vánoční hvězda – pryšec nádherný

Koupili jste si minulý rok Vánoční hvězdu a stále nějakým způsobem odolává a roste? Někdo si koupil hned první hvězdu, kterou uviděl a někdo hledal tu nejlevnější. Investice do krásy, která bude trvat jen pár dní se jim zdála být moc velká.
Málokdo ale ví, že při dobré péči se můžete z krásných červených listů radovat od listopadu až do února a tutéž rostlinu mít i na další vánoce či celá léta. Důležitý však je hned první krok a to přenášet rostlinu z prodejny tak, aby neomrzla, jinak shodí listy a je po kráse.
Určitě by bylo dobré vědět, že ten krásný, červený „květ“ který tak rozzáří nejeden interiér, není květ, ale mladé listy a květ je naopak docela malý a nenápadný. Listy nemusejí být vždy jen červené, ale mohou být bílé, krémové, lososové, nebo různě žíhané.

Tato rostlina pochází z Mexika, kde se věří, že její rudé listy byly navěky potřísněny krví z královnina puklého srdce, protože se utrápila nešťastnou láskou. Ve své domovině dorůstá i několika metrů, u nás ale obvykle přežije jen málokterá 50-ti cm. Tradiční vánoční rostlinou se stala až ve 20. století.

Pokud vás její nákup teprve čeká, mělo by vás zajímat, kde byla rostlina vypěstovaná, protože rostliny vypěstované u nás jsou lépe aklimatizované na naše podmínky, má lepší olistění a netrpí šokem z dlouhého transportu. Kvalitní rostlinu poznáme podle toho, že je košatá, nemá žádné zažloutlé listy. Všimněte si také nenápadného nazelenalého květu. Pokud teprve vykvétá, vydrží vám rostlina v této kráse mnohem déle.
Zkontrolujte si ale celou rostlinu, zejména listy, aby na nich nebyli škůdci, kteří se projevují jako černé tečky. Bylo by velmi nepříjemné, kdybyste si nákazu roznesli na ostatní rostliny v bytě.
Péče o Vánoční hvězdu je podobná jako u většiny pokojových rostlin.

  • Potřebuje dostatek světla, ale nebude se ji líbit ani na přímém slunci ani v průvanu nebo u ústředního topení.
  • Nejvhodnější je substrát s velkým podílem rašeliny a písku, čili kyselý substrát s pH kolem 6.
  • Substrát nesmí být přesušený a květináč by neměl stát ani ve vodě. Zalévejte tedy hodně, ale ne tolik, aby rostlina stála ve vodě. K tomu se hodí např. květináč na orchideje, který má uprostřed vyvýšeninu a voda se dá odlít. Další zálivka by měla přijít až substrát vyschne.
  • Hnojíme až po odkvětu asi 2x do měsíce.
  • Když rostlina začne kvést, je dobré ji trochu rosit, zvláště pokud máme hodně suchý byt, pozor ale aby rostlina nechytila plíseň.
  • Ideální celoroční teplota ne kolem 19 °C, takže se jí určitě bude dařit v chladných bytech.
  • Po odkvětu listy často úplně opadnou (a není to na závadu), proto ji pak zaléváme jen málo.
  • V květnu rostlinu přesadíme a celou ji asi o ½ zkrátíme, přičemž zase postupně zvýšíme zálivku.
  • Množení se provádí řízkováním na počátku léta tak, že si nařežeme asi 10 cm vrcholové řízky, které na chvíli dáme do vlažné vody, aby řízek přestal ronit mléko. Pak zasadíme a přikryjeme folií a udržujeme v teplotě kolem 23 °C. Rostliny zakoření asi za 3 týdny.

Pokud ale máte rostlinu ještě z minulých vánoc a chcete, aby vám kvetla i tyto vánoce, tak ji nyní (od října) začněte v podvečer přikrývat tak, aby měla jen 10-12 hodin denního světla. Nezapomeňte ji ale zase ráno odkrýt. Nejvhodnější je dostatečně velká krabice, abyste si nepoškodili.
Při každé manipulaci s rostlinou dávejte pozor, abyste ji nepoškodili, protože „roní“ latexovou tekutinu, která je mírně toxická a při požití může způsobit zvracení a průjem. Dostane-li se do oka, může být oko postiženo krátkodobou slepotou.
I když je rostlina mírně jedovatá, tak je pro naši domácnost velmi prospěšná, protože v domech odbourává škodliviny.

Související příspěvky

Zanechte Odpověď