19 července, 2024

Výbuch baterie v PC nebo mobilu

bateriePřed časem jsem si koupila nový notebook. Snažila jsem se, aby byl alespoň trochu nadčasový, protože vývoj jde neustále dopředu a nechtělo se mi za pár let kupovat další. Vydržel mi přesně 3,5 roku. V servisu řekli, že je akorát tak do šrotu, protože jsem ho uvařila.
Bez práce ale nejsou koláče a tak jsem musela koupit jiný. Po nějaké době začal hučet a bylo mi řečeno, že se musí vyčistit. Podívali se do střev vyfoukli nějaký prach a zase ho zavřeli. Po měsíci jsem si všimla, že jeden roh víka je odskočený. Při bližším ohledání jsem si všimla, že tam jsou jen dva šroubky, což mě sice v toto chvíli uklidnilo (brala jsem to jako příčinu vzniklé mezery), ale současně mě překvapilo, že bez nabíječky neudělám ani ránu a musím tedy řešit novou baterii. Opět jsem to nechala na odborníkovi. Když chtěl vyndat tu starou baterii, tak sebou trhl a požádal mě, abych TO dala okamžitě pryč, že by to mohlo vybuchnout. Brala jsem to jako vtip, ale …

Při výbuchu baterie v telefonu a notebooku bylo zraněno a dokonce zabito několik lidí.
Baterie jsou vyráběny z velmi agresivních materiálů a baterie opravdu mohou za určitých podmínek vybuchnout a začít hořet. Zejména, pokud baterie přesáhne teplotu 60 °C.
Tomu, kdo je v jeho blízkosti je to sice docela jedno, proč se to stalo, a zda je to díky zkratu nebo vnějšímu zahřátí, ke kterému došlo díky překročení nabíjecího napětí. Podstatným zůstává, že výbuch celé zařízení úplně zničí.

Jak tomu předejít?
Nevystavujte přístroj vlhkému prostředí (vana, sauna, deštivé počasí, pračka). Pokud byl přesto takovým podmínkám přístroj vystaven, snažte se jej důkladně vysušit. Tzn. nejlépe rozebrat a vysušit. Zaoxidovaný přístroj může být stejně nebezpečný jako poškozená nebo neoriginální baterie. Podobně poškozený přístroj neobstojí při reklamaci.
Prach je dalším nepřítelem a to hlavně v okolí elektronických kontaktů.
Náraz může baterii nějak poškodit a někdy je lepší ji vyměnit za novou. Použijte nějaký obal, který mobil chrání.
Sledujte svá zařízení a pokud nedochází k nějakým změnám, tj. že se zařízení začne sekat, nebo se objevují nějaké záhadné softwarové chyby. Nechejte si raději přístroj zkontrolovat v servisu.

Související příspěvky

Zanechte Odpověď