24 května, 2024

.V boji o pozornost rodičů vítězí mobily nad dětmi

Mobilní telefony stále častěji vítězí nad dětmi v boji o pozornost jejich rodičů. Vyplývá to z průzkumu provedeného AVG® Technologies N.V. (NYSE: AVG), společností poskytující internetovou bezpečnost více než 200 milionům aktivních uživatelů. Více než polovina (52 %) dotázaných dětí uvedla, že jejich rodiče tráví používáním svých mobilních zařízení až příliš mnoho času. Výjimkou nebyla ani tvrzení, že čas rodičů strávený s mobilním zařízením převyšuje čas strávený s dítětem (15 %). Dlouhodobý názor, že digitální technologie ničí rodinný život, potvrzuje i téměř polovina (44 %) dotázaných českých dětí, které si myslí, že jejich rodiče kontrolují svá zařízení až příliš často. Zdaleka nejvíce jim (29 %) vadí to, že pozornost jejich rodičů během rozhovoru s nimi až příliš snadno odlákají notifikace jejich mobilů – a to často způsobuje, že se děti cítí pro své rodiče nedůležité (28 %).
Téměř polovina (42 %) všech dotázaných českých rodičů souhlasila, že skutečně využívá mobilní zařízení příliš často. Jen 17 % respondentů z řad rodičů si ale myslí, že tím dávají svým potomkům špatný příklad. Tento nedostatek sebereflexe dokládá třeba odpověď řady českých dětí (56 %) na doplňující otázku, proč by chtěli, aby jejich rodiče méně používali mobil u jídla. Důvodem bylo, že jim to rodiče sami zakazují. Čeští rodiče by si rovněž velmi (i v porovnání s ostatními zeměmi) přáli, aby se jejich děti na internetu více věnovaly vzdělávacím aktivitám.
S tím, jak si naše děti vybírají svá mobilní zařízení v čím dál nižším věku, je důležité, abychom doma včas zaváděli dobré návyky,” říká Tony Anscombe, Senior Security Evangelist ve společnosti AVG Technologies. „Děti od nás okoukají kdeco a je tedy přirozené, že se to týká i používání mobilních zařízení. Odložit svůj mobilní telefon a nepoužívat jej doma může být pro nás obtížné, nicméně pokud máme dosáhnout toho, aby naše děti užívaly svá zařízení méně (a přála by si to třetina dotázaných českých rodičů), měli bychom jim jít sami příkladem a přemýšlet, jak na ně naše jednání působí.”
Ve srovnání jednotlivých zemí si Česko ještě vede v tomto ohledu poměrně dobře. Jen pro ilustraci, zdaleka nejvíce mobilní zařízení dle dětí používají rodiče v Brazílii (87 %). Co je ještě horší, 59 % dotázaných brazilských rodičů používá telefon během řízení automobilu (u českých respondentů 27 %). Možná i proto by 56 % dotázaných brazilských dětí nejraději rodičům mobil zabavilo. V otázce zabavení telefonu rodičům je zajímavé, že české děti jako jediné uváděly, že by chtěly sebrat telefon spíše svému otci a nikoli své matce, jak tomu bylo v ostatních zemích.

Autor článku: Pavel Klimeš

 

Související příspěvky

Zanechte Odpověď