27 července, 2024

Kontraverzní pangas – sumeček žraločí

Pangas - sumeček žraločíPangas – sumeček žraločí, ryba, která se k nám dostala v nedávné době. Zpočátku se doporučovala hlavně pro děti, protože nemá žádné kosti, je skvělé a jemné chuti, bez zápachu rybiny. Ryba, která měla zaplavit a uspokojit náš rybí trh, za skvělou cenu. Dnes je to ryba zatracovaná a nazývaná jednou z nejjedovatějších ryb na trhu.

 

Tak jak to se sumečkem žraločím vlastně je?

Začaly se k nám dovážet zmražené většinou z Thajska a získala si bleskově velkou popularitu.
Zpočátku byla její cena dost vysoká, postupně jak se trh uspokojoval, spadla na přijatelnou výši.
Informace našich chovatelů, kteří se pokoušejí o jejich chov v akváriích, říkají, že Pangasiidae – obývají vody Thajska a Indočíny a vyskytují se ve vodě sladké i mírně brakické. Rychle roste a v přírodě dorůstá délky až 100 cm. Na parametry vody nejsou náročné a chemické hodnoty vody snášejí v širokém rozmezí. Mají vysokou odolnost vůči onemocněním. 

V poslední době se veřejně začalo hovořit o jejich zdravotní závadnosti.

Tamním chovatelům se vytýká, že ryby se tísní na velmi malém prostoru, aby se nemohly moc hýbat a rychle rostly. Chov probíhá velmi nestandardně za použití různých karcinogenních látek, antibiotik a za pomocí injekčního vstřikování moče těhotných žen, která podporuje růst. Pangas - sumeček žraločí

Co vám to připomíná?

Že by velkokapacitní chovy kuřat – tzv. brojlerů u nás? Faktem je, že Mekong pramení vysoko v tibetských horách a své vody žene čtyři a půl tisíce kilometrů dlouhou, a nakonec se vlévá do Jihočínského moře. Na své cestě přináší řeka obživu 100 milionům lidem. Závisí na ní doprava a celá řada dalších životních potřeb lidí.
Do řeky tedy teče veškerá špína z továren, které na své cestě potká. Jeho delta je pak labyrint ostrůvků, kanálů, slepých říčních ramen, bažin a zbytků původních lesů s rozlohou bezmála třikrát větší než Česká republika.

Těžko říci, jak moc jsou vody Mekongu znečištěny

Chtělo by to možná nějaké chemické rozbory, které nemáme k dispozici. Když se procházím kolem našich mnohdy hodně zapáchajících vodních toků, kde není vidět ani na 10 cm pod hladinu, tak mám asi větší chuť na toho pangase.
A když si vzpomenu, jak naši česáči na podzim sklízejí kolem cest ta „těžká“, a špinavá jablka, která se pak zpracují na 100 % jablečnou šťávu, kterou podáváme našim dětem ve víře, že jsme pro ně Pangas - sumeček žraločíudělali to nejlepší, co jsme mohli, tak se mi na rty derou slova „Kdo je bez viny, ať hodí kamenem“.
 

Veterinární správa

Ať je ale pravda na té, či oné straně, naše veterinární správa se jako vždy bije v prsa, že státní veterinární dozor u pangase vše prověřuje, aby nedošlo k ohrožení zdraví lidí nebo zvířat. Pangas prý může pocházet pouze ze závodů schválených pro export do EU. Veškeré potraviny a suroviny živočišného původu musejí splnit podmínky dané předpisy EU. To se týká i dodržení limitů pro všechny možné kontaminanty, včetně obsahu reziduí léčiv. Dovážené potraviny ze třetích zemí musejí být provázeny veterinárním osvědčením, které se na vstupních místech do EU kontroluje a provádějí se i fyzické kontroly.

Věřme tedy, že do tržní sítě se nic závadného nedostává. V opačném případě bychom se totiž s toho museli zbláznit nebo zemřít hladem. Dovolím si na závěr zacitovat „Ó sladká nevědomosti, která nás provázíš“.

 

Další příspěvky v této kategorii

Související příspěvky

Zanechte Odpověď