Železo je nezbytnou součástí hemoglobinu (červený krevní pigment), který zajišťuje přenos kyslíku po našem těle. Má velký význam na zdravý vývoj plodu i rané stadium vývoje dětí, ale je důležité po celý náš život. Důsledek jeho nedostatku se projevuje bledostí, únavou, ochablostí, neschopností koncentrace, sníženou hladinou bolesti, špatnou imunitou a v kritické fázi i anémií (chudokrevnost).
Železo se nachází v mnoha potravinách, jako jsou luštěniny, ryby, červená masa, vejce, sezamové semínko, fíky a protože jej má nejvíce právě ryby a červené maso, jsou nedostatkem železa ohroženi zejména novopečení vegetariáni, kteří ještě neumí po vyloučení masa vhodně kombinovat potraviny.
Pak jsou to staří lidé, protože jejich zažívací ústrojí už neumí tak dokonale absorbovat potřebné látky. A ohroženi jsou i těhotné ženy, kde velké množství železa spotřebovává plod.
Vědci z University of Illinois zkoumali novorozená selata, která měla ve stravě různé množství železa a porovnávali jaký to má vliv na jejich psychiku a zdraví. Podle profesora Rodney Johnsona (ředitele odboru výživy) se jednoznačně prokázalo, že nedostatek železa je základem mnoha chorob a děti, které mají během raného vývoje nedostatek železa, mohou mít problémy v kognitivním vývoji, což je vývoj myšlení, řeči, paměti a schopnost učení.
Profesor také řekl, že se to výrazně týká i USA, protože děti obézních matek jsou vystaveny většímu riziku, pokud jde o nedostatek železa. Navíc vzrůstá i počet dětí s nadváhou, což je zjevný
Skupina vědců provedla studii na třech skupinách 2denních selat, protože mozek prasat má podobné tempo růstu jako lidský mozek a stejně jako u člověka se v prvních 4 týdnech života zvětší téměř o polovinu.
Jedna skupila byla krmena stravou, které obsahovalo velké množství železa, druhá skupina měla obsah železa mírně nižší, než je normál a třetí skupina měla stravu na železo velmi chudou. Po 4 týdnech začal profesor Johnson testovat kognitivní schopnosti jednotlivých skupin v labyrintu ve tvaru T. Selata měla za úkol najít odměnu – mléko, které se celou dobu nalézalo na stejném místě, a cestu k této odměně jim ukazovaly vizuální záchytné body. Selata z první skupiny neměla vůbec problém mléko najít, druhá skupina měla celkem vyhovující výsledky, ale selata ve skupině s nedostatkem železa dosáhla cíle jen z 50 %.
Ve druhé fázi testu bylo mléko přendáno na protilehlou stranu, aby prasata musela změnit svou strategii myšlení. Výsledek byl naprosto stejný jako v prvním testu.
Vědci tedy zkoumali obsah železa v různých částech mozku a zjistili sníženou hladinu tohoto prvku v hipokampu čili oblasti mozku, která má důležitou roli na schopnosti prostorového vnímání, učením a paměť.
Vědci tedy prohlásili, že “Náš výzkum ukazuje, jak velký dopad má nedostatek živin v prenatálním období a v prvních měsících života na zdraví a utvářející se inteligenci dětí “ A dodávají, že studie prováděné na selatech jsou pro ně snadnější než u ostatních zvířat, protože mohou být po porodu oddělena od svých matek.