10 září, 2024

Hlíva ústřičná

hlíva ústřičnáNa světě roste asi 1,5 milionů hub. U nás jich naleznete kolem 24 tisíc druhů. Pro svůj nízký obsah cukru a tuku, jsou nabízeny jako dietní potravina. 2 kg hub = 100g šunky. Mají však i velké množství minerálů, stopových prvků, vitamíny skupiny B a čerstvé houby i vitamín C. Některé houby však dokážou svými zázračnými léčivými schopnostmi překvapit i lékaře 21 století.

Jednou z nejznámějších, a přitom i uměle pěstovaných hub je hlíva ústřičná. Její spotřeba je u nás však velice nízká a odhaduje se, že je tak kolem 10 g, na osobu a rok.
Zajímavostí je, že hlívu je dobré zapíjet kyselým mlékem, protože bifidobakterie se dobře snášejí s vlákninou a zesilují účinek léčivých látek.

Hlíva ústřičná v lidovém léčitelství

je dřevokazná houba, která roste volně v přírodě a lze ji pěstovat i uměle v připraveném kontejneru. Hlíva obsahuje betaglukán, který se nezničí ani vařením ani smažením. Její příznivé účinky spočívají hlavně v látkách, které mají schopnost aktivovat buňky zajišťující přirozenou imunitu organizmu.

  • Snižuje cholesterol, hladinu cukru v krvi a krevní tlak, zlepšuje celý cévní systém.
  • Zvyšuje obranyschopnost organizmu (imunitu).
  • Zmírňuje strnulost šlach a končetin tzv. houser.
  • Zabraňuje tvorbě hemeroidů.
  • Pomáhá k ústupu akné a bradavic.
  • Zpomaluje stárnutí a pomáhá vyhlazovat vrásky.
  • Přispívá k celkové detoxikaci organizmu a regulaci peristaltiky střev – zlepšuje metabolismus.
  • Regeneruje vnitřní orgány a tlumí účinky chemoterapie.
  • Pomáhá alergikům, při stresu a zátěži organizmu.
  • Pomáhá léčit zápaly, kloubové i kožní onemocnění jako jsou např. bradavice nebo různá kožní poranění.

Má jemně nasládlou chuť a výraznou vůni, s úspěchem ji lze použít v kuchyni všude tam, kam dáváme maso, protože ho svou vláknitou strukturou i připomíná. Hlívu můžete s úspěchem i sušit zavařovat i mrazit.

 Sušení

Zásadně před sušením houby nemyjeme vodou a zbytečně je neloupeme. Pečlivě je nožem očistíme, nařežeme na plátky, pokud možno podélně s kloboukem i třeněm dohromady a dáme sušit na rám potažený třeba starou záclonou tak, aby vzduch mohl volně procházet.
Svítí-li slunce a pofukuje vítr, můžete si takto houby předsušit.
Máte-li elektrickou sušičku, stačí se držet návodu.
Sušení je hotovo, když houby chrastí a plátky se lámou, nejenom ohýbají. Ze sušení vždy vyřazujeme plátky, které zplesnivěly. Usušené houby ukládáme do hermeticky uzavíratelných skleněných dóz. Nikdy sušené houby nevkládáme do plátěných pytlíků, do kterých rádi pronikají škůdci.
Sušenou hlívu pak můžete po jejím namočení a vrácení původního objemu dále zpracovávat.

 Nakládání ve vlastní šťávě

Očistíme, nakrájíme, propláchneme tekoucí vodou na sítku. Teflonovou pánev rozpálíme a houby prudce opečeme. Pak dusíme se špetkou soli asi 20 minut za občasného míchání. Až mírně vychladnou, naplníme je do sklenic a zalejeme houbovou šťávou. Pod víčkem necháme asi 2 cm prostor a hermeticky uzavřeme. Sterilizujeme 50 minut při 95o C. Za dva dny sterilizaci opakujeme.

Nakládání v solném roztoku

Očistíme, nakrájíme a necháme zavadnout. Uvaříme si silný nálev: 0,5 l vody s 500 g soli. Sklenice napěchujeme zavadlými houbami a zalijeme nálevem nejméně 1 cm nad vrstvu hub. Sklenice uzavřeme víčky, nebo povážeme celofánem. Houby už nesterilizujeme, skladujeme v temnu. Houby můžete podle potřeby odebírat po vrstvách. Nebojte se, když bude horní vrstva tmavší. Před vařením houby propláchneme vodou, pokrm dosolte až nakonec.

 Předvařené houby – blanšírované

Očistíme, nakrájíme, propláchneme tekoucí vodou na sítku. Dáme vařit vodu se solí (1l vody + 1 lžička soli). Houby povaříme asi 5 minut a odstraňujeme pěnu, která se v hrnci tvoří. Houby vyjmeme zpět na sítko a dobře propláchneme studenou proudící vodou. Potom přidáváme do různých zeleninových směsí k dalšímu zpracování, nebo je naporcujeme to sáčků a zamrazíme.

 Ocet

Pamatujte si, že koncentrace octu v nálevu musí být vyšší než 2 % .
870 ml 8% octu + 100 ml vody + 30 g soli.
Při nedodržení správného poměru by bylo potřeba houby ještě sterilizovat. Používáme proto tuto metodu jen v krajním případě, protože nálev je hodně kyselý.

Drcený prášek

Hlíva má obvykle hodně tuhý třeň. Můžeme jej ale s úspěchem zpracovat na drť. Dobře usušené houby pomeleme na masovém mlýnku nebo ve vyřazeném mlýnku na kávu. Můžeme přidat malé množství soli a dobře promícháme. Uchováváme ve skleničkách s dobrým uzávěrem, protože prášek rychle příjme vzdušnou vlhkost a mohl by rychle zplesnivět.
Hodí se všude tam, kde chceme jen vůni a chuť a kousky bud by vadily třeba strávníkům. Přidávat můžete drť klidně po lžících.

Zmrazení

Očistíme, nakrájíme, propláchneme tekoucí vodou na sítku.  Vložíme na kousek rozpáleného tuku, mírně osolíme, přidáme drcený kmín a mletý bílý pepř. Dusíme ve vlastní šťávě asi 15 minut. Vychlazenou houbovou hmotu naporcujeme nejlépe do sáčků, kde lze odsát vzduch. Označíme datem a dáme prudce zamrazit. Houby se nesmí rozmrazit a znovu zmrazit. Před kuchyňskou úpravou nerozmrazujeme, porci vkládáme do hrnce zmrzlou.

 

Další příspěvky v této kategorii

Související příspěvky

Zanechte Odpověď