27 července, 2024

Panelové bydlení

Je to už více než 60 let, kdy se po celém světě začaly stavět panelové domy pro bydlení. Jejich životnost byla kdysi plánována na pár desítek let, ale člověk míní, život mění. S příchodem Sametové revoluce jsme stále častěji slyšeli kritiku minulé vlády, na to že nás přinutila bydlet v králíkárnách a chvíli to vypadalo, že se nám všem bude dařit naprosto skvěle, všechny paneláky zbouráme, místo nich postavíme kvalitní cihlové a prostorné byty.

Záhy se ale ukázalo, že šlo jen o bezzubou kritiku a vývoj šel směrem opačným. Najednou jsme měli radost, že máme vůbec kde bydlet, protože se ceny bytů a nájmů vyšplhaly do závratných výšin a tytam byly doby, kdy si někteří hověli v příjemném teple domova za 300 Kč měsíčně, naopak jsme se k sobě sestěhovali, abychom měli cenu za m2 co nejmenší. A tak se stalo, že většina z nás má k bydlení daleko menší životní prostor než tomu bylo dříve a jsou jedinci, kteří mají obytnou plochu opravdu větší.

Ty nevyhovující králíkárny se mnohdy přímo obcemi rozprodaly „za babku“ do vlastnictví nových a šťastných majitelů a začaly se nákladně opravovat. Střecha, okna, stupačky, zateplení, nebezpečné balkony, výtahy nevyhovující bytová jádra ….

Ať už jsme si byt koupili za tržní cenu nebo se nám to povedlo jinak, rekonstrukce nám důkladně provětrají rodinné úspory. Jenže, vyplatí se vám opravdu tyto nákladná rekonstrukce? Nebyla všechna tato práce něco jako lakování nehtů na zanedbané ruce? Krásně opláštěný a zateplený dům sice vypadá pěkně a stabilně, ale opláštění mu na stabilitě moc nepřidá. Mnozí by proto neměli zanedbávat statika a čím delší a vyšší dům je, tím častěji by se na něj měli obracet. A má-li dům praskliny, tím svědomitější by ten statik měl být.

Ještě něco málo o historii panelu. Pevnost každého betonu je jiná. Když se kdysi začaly domy z panelů stavět,  byl beton opravdu pevný, ale pak se začalo šetřit. „Proč používat tak drahý beton, když ten dům má krátkou životnost?“  Betonová směs se proto začala se tedy trochu ochuzovat.
 

Co tedy dál, když chceme bydlet?

Faktem je, že byt nemůže logicky mít vyšší cenu než je rodinný dům (i když to někteří prodávající nechtějí pochopit). Bydlet potřebujeme a málo který z nás má na bydlení ve vlastním domě. Málo kdo má i na to, aby si koupil byt v domě cihlovém, který stojí až o ¼ více než byty panelové. Takže nám už zbývají jen 3 varianty. Bydlet pod mostem, v podnájmu anebo si koupit ten kontroverzní a levnější panel. 

Pokud se o tuto problematiku zajímáte, tak už jste mohli slyšet spoustu polemik o životnosti panelových domů. Ale ať už je to 40 nebo 80 let, faktem zůstává, že poločas rozpadu panelových domů je daleko rychlejší než domů cihlových  a možná právě vy bydlíte v domě, který je v jednotlivých patrech sešroubován masívními šrouby.

Pomineme-li to, zda a jak dobře se vám v tomto domě spí, pak asi vás napadá otázka, co stane, až se dům zhroutí anebo v lepším případě, až statik řekne DOST.

Co se stane pak se všemi těmi novopečenými majiteli podobných domů? Změní se pak tyto nášlapné miny v noční můru jejich obyvatel, kteří je budou muset nákladně zbourat a případně znovu postavit? Myslí na to tito obyvatelé už dnes? Není panelový dům jen danajský dar našich obcí, které se jich včas zbavily?

 Někteří optimisté říkají, že paneláky nás přežijí, ale pokud jsou to ti, co jezdí po dálnici 240 km/hod. anebo mají taky už své odslouženo a hoví si v důchodu, tak mají asi pravdu. Ale přežijí ty staré  paneláky i naše děti?

 

Abychom nebyli jen depresivní, tak všeobecná rada při koupi bytu zní:

  • Nesledujte jen pěkné obkladačky, ale ze všeho nejvíce sledujte stav panelového skeletu.
  • Volte raději menší budovy a to nejen proto, že bývají stabilnější, ale i proto, že dohodnout se na případných opravách bude snadnější, než dohoda se stovkou dalších majitelů.
  • Až se stanete majiteli takového bytu, starejte se o dům i dále, nevěřte tomu, že domovní správa je natolik zodpovědná, že to udělá za vás. Obvykle tuto funkci nechce nikdo dělat a tak bývá jen formální.
  • Porovnejte cenu se stavem budovy. Je-li tedy skelet v pořádku a byla tam provedena rekonstrukce střechy, oken, stupaček, zateplení, balkonů, vchodových dveří, výtahu, bytového jádra, elektřina, topení, …. To vše budou peníze, které vás ještě čekají a zeptejte se proto na stav fondu oprav a zjistěte si částky, které do něj budete platit, případně splácet jako dluh hypotéky na rekonstrukci.

Související příspěvky

Zanechte Odpověď