27 července, 2024

Montované nebo cihlové domy?

Každý má své přednosti i nedostatky a ne každý se hodí pro každého. Než začnete budovat vlastní domov, důkladně si promyslete, jaké máte potřeby. Na jedné straně je krásné chtít si splnit sen a vybudovat dům ve svahu, ale víte jaká to má rizika nejen stavební a zda vám to bude vyhovovat i za 20-30 let? Dále je potřeba zohlednit vaši peněženku a v neposlední řadě i kritéria stavebního úřadu, který vám váš vysněný dům vůbec nemusí povolit s tím, že vůbec nezapadá do okolní krajiny a své požadavky budete muset nakonec přizpůsobit dle specifik dané lokality. S rozhodnutím tedy není potřeba spěchat, ale vše si důkladně promyslet a zjistit.
 

 Dům může být postaven za několik měsíců nebo i týdnů 

Máte-li ale naspěch, zdá se být nejsnadnějším a asi i nejrychlejším řešením montovaný dům. Pro montované domy hovoří i to, že pokud se rozhodnete stavět dům svépomocí, jednotlivé prvky jsou relativně lehké a ke stavbě nebude potřeba těžká mechanismy (např. u vytváření podlaží) a při poměrně malém počtu pracovníků jde stavba rychle od ruky.
Navíc vám dobře provedená dřevostavba ušetří i cenu za otop, protože tam nevytápíte zdi, naproti tomu je potřeba topit soustavně, protože rychle vychladne. Vyplatí se mít tedy termostaty, aby nebyly výkyvy v místnostech moc velké. Nedostatkem dřevostavby je krb, který díky dřevěným stěnám neodvede teplo do zdí, jako je to u zděných staveb. Velmi snadno tedy dům přetopíte a teplota se špatně reguluje. Dalším nedostatkem dřevostavby je ten, že nemá tak dlouhou životnost, jako mají zděné domy. Jejich životnost se udává asi na 60 let, což by mělo pro vaše potřeby sice stačit, ale pokud uvažujete o dědictví pro své potomky, tak je to tak trochu Danajský dar, protože budou muset dům strhnout a postavit nový.
Pokud se rozhodnete stavět se stavební společností, záleží na tom, kterou společnost si pro výstavbu zvolíte. Některé společnosti si totiž umí dům vyrobit v „dílně“ a jednotlivé

moduly přivezou přímo na stavební pozemek i s okny, fasádou a vnitřní omítkou. Dům se pak skládá přímo na místě a může stát už za pár dnů.
Určitě je potřeba zmínit i to, že byly znovu oprášeny panelové domy, ze kterých lze rodinný dům také postavit. Je to vlastně kombinace rychlosti výstavby dřevostavby a stabilní cihlové stavby. Domy jsou taky rychle postaveny, mají poměrně dobře vymyšleno zateplení, na místo se přivezou a sestaví během krátké chvíle. Jenže jako každý dům, i tento má svá ale. Hlavním problémem je, že to co si jednou necháte postavit, to už dům pravděpodobně nepřestavíte. Postavíte-li si tedy 4+1, tak udělat z něj  2+kk nebude tak snadné, protože zdi nepůjdou bourat zrovna snadno, je tedy lépe postupovat opačně, čili raději počet místnosti zvětšovat např. pomocí příček. Ani tady proto nepodceňujte plánování. V cihlovém domě se snadno vyseká zásuvka, na kterou jste ve spěchu zapomněli, ale tady je to trochu složitější.
Nezapomeňte ani na takovou zdánlivou maličkost, jakou je to, na kterou stranu se budou otevírat okna a dveře a při stavbě si všechny vaše požadavky odškrtávejte v nějakém zápisníku, jestli to stavební společnost skutečně dělá tak, jak jste si přáli. Může se totiž snadno stát, že abyste otevřeli okno, budete muset nejdříve odmontovat vodovodní baterii.
 
Hlavní je plán
Nejen konstrukce domu je pro vás důležitá. Mnohdy až po té, co jste se do domu nastěhovali zjistíte, na co všechno jste zapomněli.
Líbí se vám otevřené prostory? Pak je potřeba se zamyslet i nad vytápěním, protože záhy zjistíte, že v ložnici máte téměř nedýchatelno a v obývacím pokoji zimu. Nezapomínejte proto na jednoduché fyzikální zákony, že teplo stoupá vzhůru.
Zvolili jste si krb? I tady je potřeba přemýšlet nad jeho výkonem. Snadno se vám totiž může stát, že ta krásná krbová kamna, které do místnosti sednou jako ulitá, zapálíte jen jednou denně a celý dům se promění v saunu, protože jste jejich výkon předimenzovali.
A co terasa?  Nezabrání přístupu světla do domu? Bude dost velká a na správné straně domu vzhledem ke slunci? Uvědomili jste si, že v teplejších dnech budete trávit hodně času na zahradě?
Současně s výstavbou je dobré řešit i žaluzie, protože budou užitečné jak v zimě, kdy zabrání ochlazení místnosti, ale i v létě, kdy bude dům chráněn před nadměrným přehříváním.
Budete mít dost zásuvek a vypínačů na správném místě?
Jak to máte s WC, nebudete muset proběhnout celým domem, abyste se k němu dostali např. ze zahrady? Nebudete šílet z toho, že se děti nebo návštěva nevyzuje a doběhne si na něj v botech?
U vchodu by se vám rovněž hodila malá šatna na všechny kabáty a boty. Je úplně zbytečné vždy běžet do patra, pro kabát, protože na věšáku u dveří visí bunda, kterou nyní nepotřebujete. A je-li věšáková stěna malá, bude se vám líbit  když tam navěšíte všechny kabáty, které jste původně měli ve skříni, přičemž jste zapomněli, že měla původně sloužit jen návštěvám?
A co pračka, budete ji mít kde dát?  Paradoxem je, že si ji většina lidí umístí v přízemí a pak s poskládaným prádlem běhají do patra, kde mají šatní skříně.
 

Související příspěvky

Zanechte Odpověď