27 července, 2024

Feng Shui v našem domově

Když zařizujeme byt, většinou si lámeme si hlavu, jak jej zařídit. Jedni si pozvou architekta, který byt zařídí, jiní si byt zařizují postupně. Tu přidají postel, tu pohovku. Někdy to dopadne skvěle, jindy ne. Podstatnější však je to, zda se v daném prostoru pak cítí dobře. Obecně se méně pozornosti dostává již zabydleným místnostem. Tam se ale zub času zakousává daleko hlouběji, než si jeho uživatel připouští a málokdo si uvědomuje, že špatné rozmístění nábytku přímo ovlivňuje náš život.

Co bychom měli vědět o Feng Shui  (vítr a voda)?

Začít by se mělo u pozemku, který by měl mít pěkný výhled do okolí, dobře chráněný a tím vzbuzovat pocit bezpečí. Rozhodně by neměl:

  • být na kopci ani v údolí, ba dokonce ani na úplné rovince,
  • být u nemocnice, hřbitova, či místem, kde se nějak nakládá s odpadem, tlející bažina rovněž vysoké napětí, vysílače, případně průmyslová zóna nejsou to pravé,
  • dlouhý a úzký, nebo by se tvar pozemku rozšiřoval v zadní straně od domu,
  • mít přední část domu špatně přístupnou,
  • cestu k domu s přímou linií, díky které přichází energie do domu příliš rychle,
  • mít kopec ze dvou stran domu.

 
Pokud se nelze některým věcem vyhnout, snažte se alespoň něco změnit výsadbou keřů a stromů. Příliš silnou energii lze také odrazit zrcadly.
Dům ochraňují 4 zvířata a jejich poloha se určí tak, že stojíme-li čelem ke vstupu tak:

  • Za zády je Černá želva, která potřebuje silnou podporu hor v zadní části domu.
  • Po levé ruce je Zelený drak, který potřebuje podporu lesa s vysokými stromy (ne vyššími než hora za domem a neměly by být příliš daleko od domu Místo stromů tam mohou být i další domy.
  • Po pravé ruce bude sedět Bílý tygr je podporován stejnými symboly jako zelený drak, ale neměl by jej převyšovat. Jeho aktivitu snížíme vysazením menšího keře, a naopak jej aktivuje bílá barva domu.
  • Přímo před domem je Červený fénix, který potřebuje velký otevřený prostor, kde může čerstvá energie volně proudit směrem k domovu. otevřenou ulicí.

Při vstupu do prostoru (dům, zahrada, místnost) by měl být přístup udělán tak, aby se do něj vstupovalo po směru hodinových ručiček. Tento přístup říká, že půjde vše hladce a symbolizuje přátelství. Vstup proti směru hodinových ručiček symbolizuje sobectví.
Velmi důležitá je ve Feng Shui velká prosvětlená vstupní hala (Ming Tang ). Sídlí v ní bohové, kteří při výdechu, chrlí oheň prosvětlující cestu ke všemu dobrému a chrání před zlem.
Ming Tang by měla mít kulatou střechu a čtvercové základy, což symbolizuje nebe a zemi. Vchod by měl být dostatečně prostorný, bez hromady bot, kabátů a tašek. Ming Tang se přirovnává k našim ústům. Ať už se do úst vloží cokoli, ovlivní to celé tělo. Přeplněná vstupní místnost = syndromu nemocné budovy a může způsobit problémy týkajících se bohatství, zdraví i vztahů.
Dobrý Ming Tang může mít i krásnou a prostornou a přední zahradu s mírně zakřivenou (doprava) cestou k hlavnímu vchodu. Následuje velká veranda nebo světlá, vzdušná a čistá vstupní hala. Malá vstupní chodba, zavalená věcmi a osvětlená umělým světlem nevytvoří Ming Tang a nevyvolává v příchozích pocit, že jsou zde vítáni.
Vstupní dveře do jakéhokoli prostoru by měly být vždy čisté, upravené a neměly by vrzat. Měly by se otevírat směrem do místnosti a nabádat tím ke vstupu. Problematická je i poloha dvou dveří, které do sebe při otevírání narážejí, protože obyvatelům tohoto domu hrozí častější střety.
Zrcadlo nebo okno přímo proti dveřím vytváří rychlou (negativní) energii. Okno energii vysaje stejně jako komín a zrcadlo ji zase vyhodí přímo ze dveří.
Po vstupu není dobré nevytvářet dlouhé trajektorie, které nás nutí jít rovně a opomíjet to co je kolem nás. Energie tam proudí příliš rychle a není ji snadné zpomalit. Je to jako komín. Čím je delší, tím rychleji vám vytáhne kouř z krbu. Pokud už s tím nelze stavebně nic dělat, je dobré dlouhé trasy nějak rozbít – zvlnit, případně nastavět tam nějaké květiny. Pozor však na zahlcení prostoru, protože se ten tzv. komín ucpe a kouř vás udusí.
Živé květiny vnášejí do prostoru pozitivní energii, pozor ale na ostré listy nebo kaktusy, které symbolizují nejen potřebu ochrany, ale i křehkost. Milovníkům kaktusů je doporučeno, aby si je umístil do západního okna. Z východu přichází slunce – mocný drak a na západě číhá plíživý tygr, před kterým je potřeba se ochránit.
 
Čeho se tedy ještě vyvarovat, aby stagnace, málo či hodně energie nepřispělo k nějaké nemoci, apatii či vyčerpání:

  • Sušené kytice a rozbité věci nemají žádnou energii – a co nemá energii, stagnuje.
  • Zrcadlo proti posteli tak abychom se v něm viděli.
  • Postel, pracovní stůl by neměla stát na trase dveře – okno.
  • Výška oken by měla být taková, aby měla parapety, které nám nabízejí oporu.
  • Střed prostoru by měl zůstat, pokud možno volný, maximálně se stolem
  • Sporák by neměl stát přímo u dřezu, protože oheň a voda znamená střet dvou energií.
  • Střešní šikminy a pod nimi umístěné postele.
  • Pozor na zahlcený prostor. U zařízeného bytu by mělo platit pravidlo 1:1. Jednu věc dovnitř, jednu ven.
  • Mnoho otevřených polic vytváří moc rychlou energii a neměli byste blízko nich často pobývat,

Související příspěvky

Zanechte Odpověď