23 června, 2024

Kalina

ViburnumKalina (Viburnum) je nenáročná, velmi variabilní, dlouholetá dřevina, která má mnoho kultivarů.

Kalinu můžeme vysadit kamkoli. Může být součástí živého plotu. Daří se ji nejlépe v polostínu, proto se skvěle hodí i jako podrost pod vysoké stromy. Obecně lze říct, že opadavé kaliny snesou i slunce a ztálezelené mají raději polostín.

Půdu má ráda vlhčí, humózní a může být i mírně kyselá. Můžete ji nechat růst tak, jak potřebuje sama, protože přihnojování ani řez nejsou nutné. Když však přerůstá velikost vaší zahrady, ostříhejte ji až po odkvětu.

Je potřeba dobře vybírat 

Každý kultivar má trochu jinou charakteristiku. Některé jsou vhodné i pro vysoké nadmořské výšky, protože jsou odolné proti mrazu či vůči smogu, neokusuje ji zvěř, květy mohou vonět, nebo může být oblíbeným stanovištěm pro mšice. Květenství některých odrůd kaliny se podobá květu hortenzie. Lze ji pěstovat jako keř, jako stromek i jako půdo-pokryvnou rostlinu. Rostlina může být opadavá, polo-opadavá, některé odrůdy jsou stálozelené.

Mohou dorůstat několika metrů do výšky i šířky a naopak jsou některé vhodné do nádob na terase.

Kvete nejčastěji v nenápadné bílé nebo růžové barvě. Plody mají naopak sytě červenou barvu (později až černou) a na keřích zůstávají dlouho do zimních měsíců. Také listy některých odrůd získávají na podzim krásně červenou, modrou nebo žlutou barvu. Byly vypěstované i kultivary, které mají sterilní květy.

 

Odrůdy kaliny

kalina
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Viburnum_opulus_berries_Moscow_region2005.jpg

Kalina obyčejná (Viburnum opulus) – Dorůstá do výšky 3-4 metry a vytváří kulovitý keř. Má bílé květy (květen- červen) a její listy jsou podobné javorovým a barví se na podzim do červena. Snese i slunější stanoviště.

Kalina řasnatá (Viburnum tomentosum, kalina japonská) – Dorůstá do výšky až 3 metry a je velmi rozložitá, potřebuje tedy dostatek místa. Daří se ji i ve vysokých nadmořských výškách. Kvete od května do srpna.

Kalina tušalaj (Viburnum lantana) – Dorůstá do výšky 3-4 metry. Kvete od května do června. Listy mají krásně žlutozelenou barvu.

Kalina Carlesova (Viburnum carlesii ) – Dorůstá do výšky až 2 metry. Barva listů je zelená, barva květů je růžová.

Kalina vonná (Viburnum farreri) – Dorůstá do výšky 3 a je bohatě větvená. Kvete od března do května. Květy jsou růžové, mají trubkovitý tvar a krásnou vůni. Plody jsou nejprve žluté, později červené. Listy jsou tmavě zelené, na podzim mají červené odstíny. Keř vám může dorůst až do výšky 3 metrů. Snese i slunné stanoviště.

Kalina japonská (Viburnum plicatum) Dorůstá do výšky 1,5-2,5 metry a šířky až 2 metry Vytváří kulovitý keř. Květy jsou bílé, kvetou od dubna do května. Listy jsou tmavě zelené, na podzim se zabarví do červenofialova. Snese i slunné stanoviště.

Kalina čínská (Viburnum macrocephalum) – Dorůstá až do výšky 4 metry. Květy jsou bílé, kvetou od května do června. Snese i slunné stanoviště a je velmi odolná proti mrazu.

Kalina Davidova (Viburnum davidii) – Dorůstá až do výšky 1,5 metrů. Je to stálezelený keř. Má tmavězelené úzké kožovité listy. Je ozdobná spíše listem, protože květy jsou nevýrazné. Je poměrně dobře odolná proti mrazu.

 

Související příspěvky

Zanechte Odpověď