23 října, 2024

Mezistěny v místnostech

Mezistěny v místnostech

Máte-li byt se zbytečně velkými místnostmi a nedostatkem soukromí, můžete si z kterékoli části místnosti vytvořit samostatný a nezávislý prostor, například pracovnu, ložnici nebo šatnu. Dělící stěna může být pevná nebo posuvná. Inspirovat se můžete například ve vědecké knihovně, kde jsou těžké regály vedeny v kolejnicích. Díky nim lze vytvořenou místnost zmenšovat nebo zvětšovat.

Pro lidi, kteří vaří jen sporadicky, to může být také zajímavé řešení. Když čekáte návštěvu a budete se muset blýsknout, posunete příčku doleva a máte velkou kuchyň. Potom ji vrátíte doprava a vytvoříte si v obývací části taneční parket. Nebo můžete mít pracovnu „ve skříni“. Přijde návštěva, zatáhnete dveře a je uklizeno.

Posuvná stěna sice není to nejlevnější řešení, ale proč mít velký byt, kam zavítá návštěva jen jednou za čas, když vy trávíte celé dny v práci? Posuvnou stěnou vlastně uspoříte, protože menší byty jsou levnější.

Příprava přestavby mezistěny v místnostech

Když už jste se pro přestavbu rozhodli, nezáleží na tom, zda půjde o posuvnou nebo pevnou stěnu, vždy si celý prostor důkladně vyměřte. Zakreslete si jeho šířku a délku, množství a umístění oken i dveří. Ujistěte se, že v odděleném prostoru je přívod elektrického proudu. Případně naplánujte přídavné osvětlení a zásuvky.

Do původních nákresů můžete nyní narýsovat plán nově vzniklého prostoru. Nábytek může omezit vaši kreativitu, nemůžete-li jej úplně odstranit, tak si alespoň představte, že je místnost prázdná. Zamyslete se nad tím, jakou funkci bude vzniklý prostor plnit, a pořádně měřte. Může se vám snadno stát, že po přestavbě zjistíte, že vám chybí pouhých 5 cm, aby se tam vešla například postel.

Některé prostory se mohou i překrývat. Ložnice a dětský pokoj nebo šatna. Obývací prostor může být současně jídelnou nebo kuchyní. Kombinací je nespočet. Zejména v tomto případě by se vám hodila posuvná stěna.

Pokud jste na návrh nepoužili speciální počítačový program a nejste si úplně jisti, zda se vám bude nově vytvořený prostor líbit, je určitě nutné použít pro správné měřítko například 1:50. Nakreslete si na karton i nábytek, který chcete do prostoru umístit, a nyní s ním pohybujte po půdorysu ve vzniklém prostoru. Vždy se snažte, aby kolem nábytku bylo dost místa, abyste mohli volně procházet například k oknu. Posouvání papírového nábytku na podložce je určitě snadnější než s ním později běhat po místnosti.

Vyberte typ dělící linie prostoru

Paraván může být ozdobou v ložnici, ale nevytvoří vám tichou zónu. Nevadí-li vám to, můžete použít i posuvné panely, závěsy, volně stojící regály, a dobrou službu udělá dokonce i obyčejná žaluzie zamontovaná v kolejnici umístěné na stropě. Tyto dělící prvky jsou vhodné zejména, pokud je oddělený prostor bez okna, které by do místnosti přivádělo světlo a čerstvý vzduch.

U obvyklých závěsů může jít o pár korun, nákladnější pak budou pevné příčky nebo posuvné panely s policemi. Existují i panely částečně propouštějící světlo, například lehké panely z polykarbonátu nebo skleněné tvárnice (luxfery), které byly znovu objeveny pro svou estetickou a praktickou hodnotu.

Plánování a realizace

Na realizaci projektu nespěchejte. Připravte si podrobný finanční odhad. Pamatujte i na malé detaily, například kroužky na záclony. Souhrnná cena totiž může být značná a může vás zaskočit v polovině realizace. Při zakoupení nějaké hotové dělící sestavy vždy požádejte prodejce o podrobné informace. Čím více toho budete vědět už před realizací, tím snadnější bude její průběh.

 

Další příspěvky v této kategorii

Související příspěvky

Zanechte Odpověď