22 července, 2024

Mezistěny v místnostech

Mezistěny v místnostechMezistěny v místnostech? Máte-li byt se zbytečně velkými místnostmi a nedostatek soukromí, můžete si z kterékoli části místnosti vytvořit samostatný a nezávislý prostor jako pracovnu, ložnici nebo šatnu. Dělící stěna může být pevná nebo posuvná. Inspirovat se můžete např. ve vědecké knihovně, kde jsou těžké regály vedeny v kolejnicích. Díky nim lze vytvořenou místnost zmenšovat nebo zvětšovat.

Pro lidi, kteří vaří jen sporadicky to rovněž může znamenat řešení. Když čekáte návštěvu a budete se muset blýsknout, posunete příčku doleva a máte velkou kuchyň. Potom ji vrátíte doprava a vytvoříte si v obývací části taneční parket.
Nebo můžete mít pracovnu „ve skříni“. Přijde návštěva, zatáhnete dveře a je uklizeno.

Posuvná stěna určitě není to nejlevnější řešení, ale proč mít velký byt, kam zavítá návštěva jen jednou za čas a my trávíme celé dny v práci. Posuvnou stěnou vlastně  uspoříte, protože menší byty jsou levnější.

 

Příprava přestavby mezistěny v místnostech

Když už jste se pro přestavbu rozhodli, je jedno zda půjde o posuvnou nebo pevnou stěnu, stejně si celý prostor  důkladně vyměřte. Zakreslete si jeho šířku a délku, množství a umístění oken i dveří. Ujistěte se, že v odděleném prostoru je přívod elektrického proudu. Případně naplánujete přídavné osvětlení a zásuvky.

Do původních nákresů můžete nyní narýsovat plán nově vzniklého prostoru. Nábytek může omezit vaši kreativitu, nemůžete-li jej úplně odstranit, tak si alespoň představte, že je místnost prázdná.
Zamyslete se nad tím, jakou funkci bude vzniklý prostor plnit a pořádně měřte. Může se vám snadno stát, že vám po přestavbě bude chybět pouhých 5 cm, k tomu aby se tam vešla např. postel.
Některé prostory se mohou i překrývat. Ložnice a dětský pokoj nebo šatna. Obývací prostor může být současně jídelnou nebo kuchyní. Kombinací je nespočet. Zejména v tomto případě by se vám hodila posuvná stěna.

Mezistěny v místnostechPokud jste na návrh nepoužili speciální počítačový program a nejste si úplně jisti, zda se vám bude nově vytvořený prostor líbit, je určitě nutné použít pro správné měřítko, třeba 1:50. Nakreslete si na nějaký karton i nábytek, který chcete do prostoru umístit a nyní s ním pohybujte po půdorysu ve vzniklém prostoru. Vždy se snažte, aby kolem nábytku bylo dost místa, abyste mohli volně procházet např. k oknu apod. Posouvání papírového nábytku na podložce je určitě snadnější než s ním později běhat po místnosti.

Vyberte typ dělící linie prostoru

Paraván může být ozdobou v ložnici, ale nevytvoří vám tichou zónu. Nevadí-li vám to, můžete použít i posuvné panely, závěsy, volně stojící regály, a dobrou službu udělá dokonce i obyčejná žaluzie zamontovaná v kolejnici umístěné na stropě. Tyto dělící prvky jsou vhodné zejména je-li oddělený prostor bez okna, které by do místnosti přivádělo světlo a čerstvý vzduch.

U obvyklých závěsů může jít o pár korun, nákladnější pak budou pevné příčky, nebo posuvné panely s policemi. Existují i panely částečně propouštějící světlo např. lehké panely z polykarbonátu nebo nově objevené luxfery.

Na realizaci projektu nespěchejte. Připravte si podrobný finanční odhad. Pamatuje i na malé detaily, například kroužky na záclony. Souhrnná cena totiž může být značná a může vás zaskočit v polovině realizace.
Při zakoupení nějaké hotové dělící sestavy vždy požádejte o podrobné informace prodejce. Čím více toho budete vědět už před realizací, tím snadnější bude její průběh.

 

Další příspěvky v této kategorii

Související příspěvky

Zanechte Odpověď