19 července, 2024

Nestabilní nábytek zabíjí

nestabilní nábytekNapadlo by vás, že nestabilní nábytek zabíjí? Ano je to tak. Připravujete se na příchod dítěte. Zařídíte mu jeho pokoj nebo koutek na hraní a když se začne po bytě volně pohybovat, zabezpečíte vše, co by mu mohlo ublížit. Odstraníte jedovaté květiny, ostré předměty, prostě vše, co by mu mohlo ublížit dáte z jeho dosahu. Koupíte si i krytky na zásuvky – co kdyby. Nikdy by vás nenapadlo, že jej zabije tato nová, krásná komoda.

Kde jsou příčiny toho, že nestabilní nábytek zabíjí?

Kdysi sloužil nábytek několika generacím a není výjimkou, že jej lze při dobré péči používat i několik století. Někteří lidé ale k takovému nábytku nemá vztah. Chtějí stále něco nového, a tak se začal vyrábět nábytek, který se vám po pár letech rozpadne. Starý, kvalitní nábytek se spálí a hurá do Ikey nebo jiného marketu.
„Nevadí, že je tak křehký, za pár let bude jiná móda, koupím si nábytek jiný. Vždyť je levný.“

Lesů ubývá, a začalo se „na černo“ těžit i v národních parcích, aby bylo z čeho vyrábět. Výrobci začali své výrobky tedy tzv. odlehčovat. Z masivního dřeva se dnes téměř nic nevyrábí. Jenže dřevotříska je nejen lépe dostupná a levná, ale současně i křehká a lehká.
Starý nábytek byl pevný a nepřevrátil by jej ani dospělý člověk, kdyby si na něj stoupl. Navíc se šuplíky velmi špatně otevíraly a malé dítě by je neotevřely. Jenže doba pokročila, dnešní pojezdy jsou tak dokonalé, že i velký šuplík otevřete jedním prstem.
Dítě má tedy dokonalé podmínky k tomu, aby komodu otevřelo a použilo ji jako sportovní náčiní ke šplhání. Stačí jen pár vteřin, protože se někteří domnívají, že 2 až 3leté dítě nepotřebuje neustálý dozor.

 

Žaloby a odškodnění

Tento problém už trvá desítky let a o život už připravil mnoho dětí. Např. Ikea už vyplatila rodičům mnoha milionové odškodnění a stále takový nábytek prodává. Jakou částku byste přijali, kdyby vám někdo řekl, že to vaše roztomilé dítě zítra zabije. Myslím si, že žádná částka není dost vysoká, abyste na to přistoupili. A je velmi pravděpodobné, že všichni z rodičů, kteří o své dítě přišli by dali cokoli, aby sem jejich dítě zase vrátilo.

Nečekejte až se to stane i vám. Udělejte vše pro to, aby bylo vaše dítě v bezpečí i kdybyste museli mít hračky a prádlo na zemi.
A pozor vůbec nemusí jít o vaše dítě. Stačí návštěva s malým dítětem a chvíle nepozornosti: V tom horním šuplíku je určitě něco zajímavého.“

 

Pravidla pro bezpečný nábytek

Nejlepší by bylo takový nábytek vůbec nekupovat nebo se jej zbavit. Třetí variantou je jej nějak zabezpečit. Nejlépe by bylo, kdyby šuplík nešel vytáhnout ani otevřít. Otevřete horní šuplík a pokuste na něj zatlačit. Těžiště nábytku musí být dole a vzadu. Proto do spodních šuplíků dejte ty nejtěžší věci. Řešením jsou i staré knihy, které nepoužíváte. Skřínku připevněte ke zdi. Také velikost šuplíků je důležitá, čím je větší, tím více se jeho těžiště přesunuje dopředu a pravděpodobnost převrácení je větší.

 

Sdružení rodičů, kteří přišli o dítě

Další příspěvky v této kategorii

Související příspěvky

Zanechte Odpověď