20 června, 2024

Miminko a starší sourozenec

sourozenciOčekávání nového přírůstku do rodiny s sebou přináší nejen radost, ale také trochu obavy. Jak zvládneme dvě, případně více dětí? Jak starší sourozenec mladšího přijme? Jak rozdělím svou lásku, čas a pozornost mezi oba sourozence? Vyspím se vůbec? Stihnu ještě něco jiného kromě péče o děti?
Jsou to obavy, které doprovází asi všechny rodiče, kteří dosud byli zvyklí pečovat o jedno děťátko. Nesnadná je situace také pro staršího sourozence, z opečovávaného benjamínka se ze dne na den stává velký bráška nebo sestřička.
Pro snazší budování sourozeneckého vztahu by měli rodiče starší dítko na příchod nového člena rodiny postupně připravit a zapojit ho do příprav i následné péče o něj. Nechat ho, ať pomůže vybrat věci pro miminko, povídat si s ním, jaké to bylo, když čekali jeho, plánovat, co všichni společně s miminkem v budoucnu podniknou.
V porodnici
Je dobré si zabalit i nějakou drobnost, kterou dostane starší dítě od miminka, díky tomuto pěknému gestu ho nebude brát jako vetřelce a budou si zas o krůček blíž.
Až bude miminko doma, starší sourozenec může podávat plenky nebo nosit dudlík.  Nedopusťte však, aby se váš prvorozený cítil odstrčený, ve chvílích, kdy mladší spí, podnikněte nějakou aktivitu jen se starším dítětem. Najít si cestu k mladšímu bráškovi nebo sestřičce muže chvíli trvat, buďte proto trpěliví.sourozenci
Status staršího
Největší chybou je přidělit dítěti status staršího, tudíž rozumnějšího sourozence, který by se nyní náhle měl začít chovat jinak. Dítě se narozením sourozence rozhodně rozumnějším nestane. Pořád to bude stejné děťátko, které si plně nárokuje svoji maminku a tatínka a narozením miminka se to nezmění.
Přes všechny obavy, dát dítěti sourozence je jedna z nejlepších věcí, kterou pro něj a jeho sociální život můžete udělat. Učí se vzájemné toleranci, respektu, dělení se nejen o povinnosti, ale také o hračky. V neposlední řadě se také učí být trpěliví a prohrávat. Někdy bojují proti sobě navzájem, jindy spolu proti společným nepřátelům.

sourozenciPomůcky

První měsíce života miminka nám může usnadnit i polohovatelné lehátko. V prvních týdnech zajistí potřebné bezpečí a pohodlí pro jeho odpočinek a postupně, jak dítě roste a začíná se zajímat o okolní svět, mu bude skvělou pozorovací základnou. Výška lehátka se dá přizpůsobit aktuálním potřebám. Vyšší pozice umožňuje nejmladšímu členu rodiny aktivně se účastnit rodinného dění, být u toho, když maminka vaří nebo obědvat s ostatními u stolu. V nižší může sledovat staršího sourozence, jak si hraje a stát se tak součástí jeho světa. Nebo může také pohodlně odpočívat. Lehátkem lze libovolně otáčet okolo osy. Miminko tedy může tak být neustále s námi, přesto v bezpečí, chráněno před nájezdy staršího sourozence, který občas v zápalu hry zapomene dávat pozor.
 

Autor článku: Nikola Čechová

Související příspěvky

Zanechte Odpověď