19 července, 2024

Tajemství zrodu dítěte

milenciPohybujeme se ve světě, kde nás obklopuje spousta lidí, ale jak se to stane, že si pro své dítě vybereme právě tohoto člověka? Potká-li se muž se ženou, putuje obraz z jejich zrakového centra do čelních laloků. Zde identifikaci sexuální přitažlivosti pozorovaného objektu. Je-li výsledek pozitivní, dochází ke vzrušení, které lze zaznamenat jako lesknoucí se oči, rozšířené zornice, naběhlé rty apod.
V těle se začnou vylučovat endorfiny a pokud touha trvá, začne se člověk potit.  Mužům se mění testosteron na androsteron. Ten je vylučován kůží, což je provázeno osobitou vůní, která se mísí s feromonem. A pro výběr partnera hraje pravděpodobně tento feromon významnou úlohu.

Mozek rozhodne, že se nám někdo líbí

Aktivuje se hypotalamus, do těla se uvolní celá řada hormonů, které se šíří celým našim tělem a vyvolávají příjemné pocity. Do zadní části mozku jsou vyslány signály, kde jsou nashromážděny informace z naší minulosti.
Mezi 4-8 rokem života si podvědomě vytváříme tzv. mapu lásky, tj. seznam vlastností a fyzických předností, kterým dáváme přednost. Může to tedy být nejen vzhled, ale i hlas či gesta, kterými se tento ideál vyznačuje. Když potkáme někoho, kdo tomuto seznamu odpovídá, může v mozku přeskočit jiskra a my se zamilujeme.

Když dojde k fyzickému sblížení

Stimulují se nervová vlákna, která máme rozmístěna po celém těle a ty aktivují části mozku, které souvisí se sexuálním vzrušením. Mozek začne vylučovat hormon oxytocin – hormon lásky.
Během milostné předehry se aktivuje hypofýza a ta začne vytvářet hormony, jejichž úkolem je stimulovat vaječníky a varlata. Při ejakulaci se uvolní několik set milionů spermií. K děložnímu krčku se ale dostane jen 1 % z nich, a jen jedna jediná se spojí s vajíčkem, které právě sestupuje (ovulace) do dělohy. Pak se vajíčko pro ostatní spermie uzavře. Celý tento proces trvá 1-2 dny. Pokud dojde k nechráněnému styku v průběhu ovulace, úspěšnost oplodnění je asi ¼.

Oplodněné vajíčko

Usadí se v děloze a zbaví se obalu, který jej chránil. První příznaky oplodnění pocítí žena už 8 dnů po oplodnění vajíčka.
Až 70 % žen trpí nevolností z různých druhů jídel a pachů / vůní, nebo mívá neodolatelnou chuť na některé potraviny. Nevolnosti přicházejí nejčastěji mezi 5-15 týdnem těhotenství. Příčinou nevolností může být to, že mnoho rostlin (káva, koření a některá zelenina) obsahuje chemické látky, které působí jako ochrana proti plísním a hmyzu. Ženy asi podvědomě tyto potraviny nejí, aby chránila embryo.

Vývoj plodu

 • Mezi 2-3 týdnem se embryo stočí do klubíčka a vytváří se mícha a nervový systém.
 • Koncem 3 týdne začne tlouct zárodek srdce a začne obíhat krev. Srdce tluče 2x rychleji než u matky a je to nejrychleji vyvíjející se orgán.
 • Po 4 týdnech měří embryo asi 4 mm.
 • V 6 týdnech se začnou vytvářen smyslové orgány jako zrak, chuť, sluch apod.
 • V 8 týdnu měří embryo 3 cm a získává lidskou podobu. Mezi prsty má však stále blánu a malý ocásek. Nervové buňky se rychle začnou množit. Všechny tělesné orgány už jsou na svém místě.
 • V 10 týdnu se z embrya stává plod, který se začíná nekoordinovaně pohybovat. Plodová voda se každých 6 hodin obměňuje a tím je odplavena odloupnutá kůže a moč, kterou dítě vylučuje. V této době mají chlapci i děvčata stejný pohlavní hrbolek.
 • Kolem 12 týdne má plod asi 10 cm. Z pohlavního hrbolku se začne u dívek vyvíjet klitoris a u chlapců penis, který už v tak útlém věku mívá erekci.
 • V 15 týdnu je ukončeno formování ušních boltců.
 • Po 17 týdnu už lze určit pohlaví dítěte.
 • Ve 4 měsíci se dítě už pravidelně pohybuje a matka začíná cítit pohyby. Začne se vytvářet podkožní tuk a vytváří se imunita.
 • V 5 měsíci začne dítě dělat grimasy.
 • V posledních 3 měsících těhotenství zesílí kůže a plod nabere polovinu své porodní váhy. I když je sluch vyvinut, přes břišní stěnu jsou slyšet jen zvuky přesahující 90 decibelů. Jinak ale slyší jen hlas vlastní matky.

embryoA co dále

Plod má po celou dobu těhotenství stejnou stravu jako jeho matka, protože po celou dobu polyká plodovou vodu, ve které jsou tyto chutě obsaženy. Je tedy vysoce pravděpodobné, že bude mít po narození rádo stejné chutě jako ona.
Když jsou jeho plíce vyvinuty a připraveny přejít na dýchání kyslíku, začnou produkovat velké množství bílkovin. Následkem toho dojde k zánětu děložní stěny a vyprovokují se porodní stahy.

Související příspěvky

Zanechte Odpověď