15 června, 2024

10 důležitých věci, které řekněte svým dětem

Správná konverzace pomáhá rodičům vytvářet trvalé, smysluplné vztahy se svými dětmi. Přečtěte si 10 významných prohlášení, které vás pomohou dostat se na tuto cestu.
Pew Research Center předkládají, rodičům po celé Americe 10 dovedností a ptají se: „Která z těchto dovedností je nejdůležitější, aby dítě uspělo v dnešním světě“ vítězem, byla komunikace. Komunikace porazila i tradiční favority, jako je čtení, psaní, týmovou práci a logiku.
Možná, to vzhledem k našemu celosvětovému propojení není překvapivé.
Přesto si rodiče často neuvědomují, jak velkou roli, hrají v rozvoji této dovednosti u svých dětí.
Efektivní konverzace
V mé knize, “Ten Powerful Things to Say to Your Kids: Creating the Relationship You Want with the Most Important People in Your Life,” zdůrazňuji, že efektivní konverzace, neboli: co říkáte, jak to říkáte, když mluvíte – je jedna  z mála nástrojů, které rodiče mají při vytváření trvalých a smysluplných vztahů se svými dětmi.
Jako otec dvou dospělých dětí a dědečkem, vím, že rodiče si musí být vědomi toho, co říkají a jak to říkají. Negativní komentáře mohou často negativně formovat naše děti, a to je důležité mít na paměti. Vaše slova a rozhovory vytvářejí realitu, budoucnost i vztahy.  Primární konverzace, která obklopuje vaše děti jsou vaše rozhovory, jak přímo  s nimi, tak s ostatními, zatímco jsou vaše děti přítomny. A ty máte možnost změnit.

  • Mám tě rád – Tento výrok říká: „Líbí se mi, kdo jsi jako osoba.“
  • Rychle se učíš – Učení je přirozené a malým dětem jde skvěle. Učení je hra. To co dítěti říkáte, ovlivní, jaký budou mít vztah k učení když už to může být obtížné nebo frustrující.
  • Děkuji – Jednoduché zdvořilosti jsou znamením respektu. Sociální dovednosti jsou v životě velmi důležité, je tedy vhodné trénovat takt a empatii.
  • Dohodli jsme se na … – Je dobré udělat pár základních dohod, které připravují půdu pro to, jak budete v budoucnu spolupracovat v rámci rodiny. Mít dohody, pomáhá předcházet společným problémům a vytváří rámec, v němž lze řešit problémy, když nastanou.
  • Řekni mi o tom víc – Jedná se o žádost, aby se děti s vámi podělily o své myšlenky a pocity. Učí jej to také naslouchat, což je velkým darem, protože to signalizuje, že vám na něm záleží.
  • Pojďme si číst – Čtení s dětmi přináší mnoho výhod. Pomáhá jim zlepšit dovednost, kterou potřebují k úspěchu v životě. Obohacuje váš vztah a vštěpuje dítěti lásku k učení. Knihy poskytují bránu mezi  oblastmi a myšlenkami jiných lidí.
  • Všichni děláme chyby – Problémy se stávají. Nikdo není dokonalý. Řešení problémů a učení se z chyb, jsou životně důležité dovednosti potřebné pro život. Když máte možnost ukažte dětem, jak převzít odpovědnost za své chyby a jít dál. Děti se mohou prosadit i když nesplňují vaše očekávání, nebo nejsou dokonalé.
  • Omlouvám se – Je to něco, co se můžete naučit říkat. Ještě lepší je, naučit se kontrole, než říkat něco, co by mohlo později vyžadovalo omluvu.
  • Co si o tom myslíš? – Požádat o názor a dát dětem šanci stát se součástí rodinných rozhovorů jim umožňuje učit se uplatnit své rozhodovací schopnosti a začít převzít odpovědnost za svou volbu. Vyjadřování toho, co si myslíte a požádat o názor jinou osobu, jsou základní dovednosti, které budou  dětem sloužit po celou dobu jejich života.
  • Ano – Říkejte častěji „ano“ i když si myslíte  „ne“. Je to možná alternativa v situaci „možná později“. Pokud vytvoříte ve vaší rodině vzorec „ano“, zjistíte, že nemusíte tak často říkat „ne“.

 

Zdroj: 3.parenting.com

Související příspěvky

Zanechte Odpověď