23 června, 2024

.Najděte svůj styl

S nadcházejícím jarem každý zvažuje obnovu šatníku. Zažil to každý. Než vyjdeme z domu, několikrát se převlékneme, abychom se cítili dobře a vypadali perfektně. Šaty dělají člověka, o tom není pochyb. Nesmíme zapomenout ani na doplňky. Podtrhují náš styl. Správně zvolená kabelka, boty či pásek dokáží divy. To, co nosíme, vypovídá o nás samotných, tak nás vnímá naše okolí. Značkové oblečení se stává stále více populárním.  Toto oblečení je zcela normálním a přirozeným jevem dnešních mladých lidí.
Značkové oblečení i boty jsou daleko kvalitnější a po zdravotní stránce i lepší. Proto jsou tolik oblíbené. Značka, ať je jakákoli o výrobci říká „vyrobil jsem to já“. Je to něco jako podpis pod dokumentem. Anonymní dopis může být skvěle formulován, ale stále v nás zanechá stín pochyb, protože není uveden autor.

Věděli jste například, že jednu z největších, nejvýznamnějších a nejpopulárnějších značek na světě Adidas založil Adolf Dassler (přezdívaný Adi)., který se narodil 3. listopadu 1900 v Herzogenaurachu, v Německu? Otec Christoph Dasler pracoval v obuvnické továrně, matka Pauline provozovala malou prádelnu v bavorském městě Herzogenaurach nedaleko Norimberka. Jako malý často sportoval a nejvíce se věnoval atletice. Ve čtrnácti se na přání svého otce vyučil pekařem, který nechtěl, aby pokračoval v jeho ševcovském řemesle. Přesto si svou první dílnu postavil v roce 1920 po návratu z první světové války v matčině bývalé prádelně a vyrobil první boty pro sportovce. Tím se začala psát historie Adidasu. Svoji první továrnu založil o sedm let později se svým bratrem Rudolfem, registrovanou pod jménem “ Gebrüder Dassler Schuhfabrik – Dassler Brothers Shoe, Factory „. V této době zaměstnávají 12 lidí a vyrábí 100 párů bot denně. Prádelna jim však už přestala stačit, a tak se přestěhovali do míst, kde firma sídlí dodnes. Obrat firmy rostl především díky produkci kopaček a sprinterských bot.
O značce Adidas se začíná poprvé mluvit ve světovém měřítku v roce 1928 na Olympijských hrách v Amsterdamu, kde Adolf Dassler představuje své boty, které vynalezl a zaznamenává svůj první mezinárodní úspěch. V roce 1948 se po rodinné hádce bratři rozcházejí a každý zakládá svou vlastní firmu a značku.

Adolf Dassler zakládá firmuADIDAS a jeho bratr Rudolf Dassler zakládá firmuPUMA. Rok 1948 je veden v historii firmy jako datum vzniku značky Adidas, zkombinováním přezdívky a příjmení Adolfa Dasslera (AdiDassler). Tato značka byla velice úspěšná již od samého založení. Výrobky firmy Adidas používají nejen špičkoví profesionální sportovci, ale značka se stává velmi oblíbenou i u amatérů a amatérský týmů. Firma se úspěšně pere s konkurencí, a spolu s firmami Nike a Puma, patří mezi největší výrobce sportovních potřeb na světě. V roce1949 vznikají tří pruhy, které jsou známy dodnes. V roce 1972 vzniká i nové logo firmy Adidas, které znázorňuje trojlístek – „Trefoil“, který se spolu s třemi pruhy stává symbolem značky Adidas. Jeho syn Horst zakládá pobočku Adidas ve Francii a v roce 1973 pak i známou značku Arena, která se specializuje především na plavecké disciplíny.
6.září 1978 Adolf Dassler umírá a firmu vede jeho žena Kathe a syn Horst. Se svým bratrem se do své smrti nesmířil. O šest let později umírá i Kathe a v roce 1987 ve věku 51 let i syn Horst. Firma se dostává do finančních problémů a v roce 1990 ji kupuje francouzský podnikatel Bernard Taple. Tím končí historie Adidasu jako Dasslery. V současné době značka Adidasnabízí kromě sportovní obuvi, dámské a pánské sportovní oblečení, batohy, ale navíc i různé doplňky a stává se tak nejžádanější sportlifestylovou značkou.

Celý svět zná i úspěšnou značku Puma, kterou založil po rozchodu se svým bratrem Adolfem, Rudolf Dassler. Firma používá technické inovace, kvalitní materiály a revoluční desing. Své zboží dodává do více jak 😯 zemí světa.
Rudolf Dassler si nechává společnost s názvem „PUMA Schuhfabrik Rudolf Dassler“ patentovat na úřadě v Norimberku a zapsat ochrannou známku, na níž puma proskakuje velkým písmenem D (jako Dassler). Současné grafické zpracování – kočkovitá šelma ve skoku – symbolizuje akci, dravost a přirozenost.
Pod názvem PUMA „ATOM“ se představuje první fotbalová kopačka PUMA. Stejně jako jeho bratr Adolf, tak i Rudolf slaví úspěchy na sportovním hřišti. Jeho fotbalové kopačky s výměnnými kolíky získávají úspěchy na olympiádě v roce 1952 ve finských Helsinkách a Josef Barthel z Lucemburska získává pro značku PUMA první zlatou olympijskou medaili v běhu na 1500 m. Začíná výroba kopaček PUMA „SUPER ATOM“ a poprvé tuto značku nosí špičkoví hráči klubů Borussia Dortmund, Eintracht, VfB Stuttgart a 1. FC Kaiserslautern.

Kopačky Puma slaví mezinárodní úspěch a v roce 1962 si je obuje i známý fotbalista Pelé na mistrovství světa ve fotbale v Chile. Po smrti Rudolfa Dasslera v roce 1974, který umírá ve věku 76 let, zaznamenává PUMA mnoho dalších výrazných úspěchů. V teniskách PUMA vyhrává dva ze čtyř nejdůležitějších turnajů sezony mistrovství Francie a AmerikyArgentinec Guillermo Vilas. Také naše tenistka Martina Navrátilová vyhrává Wimbledon v tenisové obuvi i oblečení PUMA. Rovněž německý tenista Boris Becker ve značkové obuvi PUMA a raketou PUMA vyhrává Wimbledon. Firma Puma sponzoruje i známého fotbalistu Diego Maradonu, který v kopačkách PUMA dává nechvalně proslulý gól „Boží rukou“.

Do podvědomí se dostává Puma i na světových módních molech, kdy jako první sportovní značka spojuje sport a módu. Spolupracuje s módní návrhářkou Jil Sander, japonským návrhářem Yasuhiro Miharem nebo Philippem Starckem.Puma je značka, která zajímá hlavně mladé lidi a profesionální sportovce. Značka Puma každou sezónu nabízí nádherné, kvalitní a trendy oblečení, které je na první pohled rozpoznatelné od ostatních značek.

Autor: Adámek Milan

 

Související příspěvky

Zanechte Odpověď