10 září, 2024

Stevie – přírodní sladidlo

Stevie je zázračná rostlina, která je slabší než cukr. Přemýšleli jste o tom jak pěstovat stevii a vyrábět si z ní domácí extrakt? Lze ji pěstovat v květináčích nebo na zahradě a sklízet lístky pro sušení, nebo k výrobě extraktu.
Semena lze koupit stejně jako všechny ostatní zahradní semena.
Tmavší semena mají tendenci mít vyšší rychlosti klíčení. Pokud jste se rozhodli mít stevii na zahradě, pak měla být semena zaseta 8 – 10 týdnů před přesazení ven.
 

Výsev

Do každého výsevního kontejneru umístěte 1-3 semena a lehce pokryjte několika milimetrovou vrstvou jemné zeminy. Oroste mlhou z vody a přikryjte nějakou průhlednou plastovou nádobou (lze recyklovat plastové krabičky nebo používat produkty speciálně pro výsev). Pro dostatek světla použijte zářivkové osvětlení a snažte se udržet teplotu kolem 25 stupňů. Ze začátku 24 hodin denně, a postupně po 3 týdnech snižujeme až na 15 hodin denně.
Sazenice by se měly objevit po 7-14 dnech. Potom odstraňte kryt a eliminujte nejslabší z rostliny tak, že je odstřihnete těsně v úrovni půdy. V kontejneru nechejte vždy jen jednu sazenici.
Zalévejte do misky každých 3-5 dní tak, aby půda zůstala vlhká, ale ne mokrá. Rostlinky můžeme rosit. Do vody můžete přidat trochu přírodního hnojiva.
 

Sazenice Stevie

Když sazenice dosáhnou výšky asi 10-15 cm, můžete rostlinku na podporu větvení začít zaštipovat a lístky použít ke slazení.
Po 8-10 týdnech od výsadby jsou rostlinky připraveny k přesunu do větší nádoby, nebo do zahrady. Ze začátku je dobré dát sazenice do nádob s průměrem kolem 10 cm. (Mohou být později přesazeny do větších.)
Sazenice dáme ven na chráněné místo, mimo dosah přímého větru a slunce, vždy jen na pár hodin a tuto dobu postupně zvyšujeme. Když už se rostliny aklimatizovaly na vnější podmínky, můžeme sazenice vysadit i na plné sluneční světlo. Rostliny však nesnášejí mráz, takže je musíte nějak ochránit, nebo znovu přesunout dovnitř, pokud se očekává, že teplota klesne pod 4ºC. Stevia nemá ráda příliš těžkou půdu a vhodné je neutrální pH. Máte-li těžkou jílovitou půdu, je lépe ji vysadit na vyvýšený záhon nebo do květináče.

Na podzim

Jakmile se ochladí, rostliny vyjměte ze země, nechejte asi 15 cm nadzemní části a zbytek ostříhejte a zpracujte. Rostliny dejte je zpět do květináčů a přeneste do místnosti. Mé rostliny jsou starší než dva roky a stále rostou. Lituji jedině toho, že jsem se naučil vyrábět extrakt už dříve a ušetřit tím nějaké peníze. 🙂

Sklizeň a sušení Stevie

Lístky můžete sklízet kdykoli během roku. Většina receptů na uchování stevie doporučuje sušení a rozdrcení na prášek nebo pro vyváženější chuť – výroba kapalného extraktu.
Listy jsou mnohem sladší než stopky, takže stonek se většinou vyhazuje. Stevia se suší jako většina bylin. Odřízněte malý svazek stébel (asi 1 cm v průměru) a zavěste k usušení. Potom odrolte nebo ostříhejte suché lístky. Čerstvé lístky můžete sušit i bez stonků při mírném teple v domácí sušičce. Sušené listy vydrží i několik let, jsou-li uskladněny v pevně uzavřené skleněné nádobě. 3-4 lžičky sušených lístků nahradí jeden šálek cukru, ale budete muset asi experimentovat sami, protože stevia změní strukturu těsta (cukr těsto zahustí, stevia ne).
Čerstvé listy můžete použít s mátou a vyrobit si osvěžující bylinkový čaj.
 

Jak si vyrobit extrakt ze Stevie

Výroba domácího extraktu je velice snadná. Můžete použít čerstvou i sušenou stévii, ale někde jsem se dočetl, že výtažek ze sušených listů může být nahořklá. Proto jsem vyrobil extrakt z čerstvých listů a dopadlo to docela dobře.
 

Domácí extrakt s alkoholem

Vezmeme listy, ať už čerstvé nebo sušené, opláchneme je a rozemeleme v mixeru. Nepoužívám stopky, protože mají velmi málo glykosidu, což je to, co dělá stevii sladkou. Vložíme drť do skleněné nádoby a zalijeme v dostatečném množství alkoholem (pokrýt). Nepoužívejte líh, já jsem použil vodku, protože má neutrální chuť. Láhev označíme a dáme na dva dny na chladné místo, které je mimo dosah přímého slunečního světla. Několikrát za den nádobu protřepeme, nebo zamícháme. Listy by měly být stále ponořeny.
Nenechávejte vyluhovat déle, abyste získali výraznější chuť, protože bude extrakt hořký.
Po dvou dnech přefiltrujte vše přes kávový filtr, pomocí gázy nebo jiného jemného materiálu. Kapalinu zahřejeme asi na 20 až 30 minut na mírném ohni (nevařit, protože to získá nedobrou pachuť), aby se odstranil části alkohol a zvýšil se koncentrát. Získá tmavší barvu, zhoustne a některé částice se mohou vysrážet.
Nakonec vše zase přefiltrujte do malých neprůhledných láhví. Ke slazení totiž stačí jen pár kapek extraktu. Je proto dobré na to použít kapátko.
Lahvičky si dejte do lednice.
 

Domácí extrakt na vodní bázi

1 šálek vody zahřejte na malé pánvi. Nevařte, měli byste vidět pouze malé bublinky. Vmíchejte ½ šálku stlačených, sušených listů, odstraňte z tepla. Přikryjte a nechte 40 minut vylouhovat. Potom přecedíme a nalijeme do čisté skleněné nádoby, kterou uložíme na dva týdny do chladničky. Získáme tím asi 1/2 šálku extraktu
 

Zdroj: http://commonsensehome.com

Související příspěvky

Zanechte Odpověď