18 května, 2024

Jídlo na prvním místě

Dallas a Melissa Hartwigovi se ve své knize Jídlo na prvním místě zaměřují na současný světový hit, kterým je paleo strava. Ta představuje nejen speciální způsob stravování, ale také svébytný životní styl. Paleo strava je založena na jídelníčku, který se vrací až do historických počátků stravování a zaměřuje se na jídlo v jeho přirozené podobě, bez průmyslových úprav. Základ tvoří potraviny, které našemu tělu dodávají dostatečné množství živin a které působí na naše tělo pozitivně: maso, ryby, mořské plody, vejce, zelenina a ovoce, a naopak se vyhýbá tzv. „nevhodným potravinám“, jako jsou cukry, alkohol, tabák, obiloviny, luštěniny, oleje ze semen a mléčné výrobky.

Autoři knihy hovoří o čtyřech základních standardech dobrého jídla, kterých je nezbytné se vždy držet a které pozitivně ovlivňují dopad stravování na naše tělo. Patří mezi ně

  • podpora zdravé psychologické reakce na jídlo,
  • podpora zdravé hormonální reakce,
  • podpora zdravého trávení
  • podpora fungování imunitního systému
  • minimalizace zánětů.

Po uvedení do problematiky paleo stravy se kniha začíná věnovat programu Whole30, který je na jejích principech založen. Program Whole30 spočívá nejprve ve vynechání pro tělo škodlivých potravin po dobu přibližně 30 dnů a jejich následném desetidenním zpětném zavedení po skupinách a hodnocení jejich vlivu zdraví. Čtenář si tak může ověřit, zda dané potraviny mají na něho samotného negativní vliv, či nikoliv, a rozhodnout se, zda dané potraviny z jídelníčku vyřadí úplně, či se k nim občas vrátí.
Program Whole30 je tak určitým třicetidenním nutričním restartem, který pomůže obnovit zdravý metabolismus, uzdraví trávení a udělá přítrž nezdravým chutím, návykům a vztahům jídlu. V mnoha případech je navíc prokázán také pozitivní vliv na cukrovku, srdeční nemoci, astma, alergie, apod.
„Právě jsem dokončil program Whole30 a hladinu cukru v krvi (s diagnostikovanou cukrovkou typu 2) mám teď normální – úplně normální. Dávku léků proti cukrovce jsem snížil na polovinu a v normálu mám i krevní tlak. Všechny bolesti, ztuhlost a otoky jsou pryč…a zhubl jsem přes 12 kilo. Program Whole30 mi změnil život.“ – Alan.
Závěrem je nutné podotknout, že program Whole30 není formován jako dieta, jak se někteří mylně domnívají, ale životní styl, kterého je nutné se držet i v budoucnu.

Autor: Dallas a Melissa Hartwigovi

Související příspěvky

Zanechte Odpověď