27 července, 2024

Novela silničního zákona od 1. 8. 2011

Od pondělí budou platit nová nařízení v silničním provozu. Pokud ještě stále nevíte, co se změní, je načase se s tím seznámit. Ruší se např. všechny jednobodové tresty a naproti tomu budou zpřísněny jiné přestupky. Nepřijdete o body např. v případě, že jste jen mírně překročili rychlost. Neznamená to však, že nemůžete dostat ani pokutu. V praxi vás tak může policista pokutovat i za překročení rychlosti v obci třeba jen o 3 km v hodině tak jako v minulosti.

 Novela snižuje počet bodovaných přestupků z nynějších čtyřiceti tří na dvacet sedm.

Pokud například budete přistižen, že jste udělali více přestupků najednou, dostanete stržené body jen za ten nejzávažnější. Nebudete-li např. svítit, nebudete připoutáni a pojedete na červenou, body se nebudou sčítat, ale strhnou vám body jen za jízdu na červenou. Společně bude ale možno projednávat přestupky jen jednou za čtvrt roku.

Nově bude povinnost mít auto od 1. 11. až do 31. 3. přezuto na zimní pneumatiky a to po celé republice. Zimní gumy ale budete muset mít jen tehdy, bude-li na komunikaci souvislá vrstva ledu sněhu nebo námraza. Budete-li tedy mít auto celou zimu v garáži s letními gumami a v únoru bude 12 stupňů, můžete s autem vyjet bez obavy z pokuty. Nesmí se však během vaši jízdy změnit počasí.

Možná stojí za to se i zmínit jakou výšku by měl mít dezén pneumatik. Zimní pneumatiky musí  mít  hloubku  dezénu  hlavních drážek dezénu nebo zářezů  nejméně  4  mm (nové pneumatiky mají 8 mm) a  u  motorových  vozidel o maximální přípustné hmotnosti převyšující 3 500 kg nejméně 6 mm. U letních pneumatik je minimální bezpečnostní hloubky drážky 1,6 mm.

Ze všech silnic zmizí informační tabule, které upozorňují na měření rychlosti. Městská policie vás bude moci změřit ve kterémkoli místě.

Změna se týká i reflexní vesty. Už nebude stačit, že ji máte v autě, ale budete si ji muset obléknout kdykoli, když vystoupíte z auta mimo obec a souvisí s nouzovým stáním. Tuto povinnost nebudou mít ale motorkáři ani cyklisti.

Protože se i automatická převodovka stala běžným pojmem, tak ten, kdo získal řidičský průkaz na auto bez spojkového pedálu, nebude smět řídit auta s převodovkou manuální.

Stane-li se vám, že přijdete o řidičský průkaz – tzv. vybodovaní řidiči, budete si muset zaplatit dopravně psychologické vyšetření, které vás může přijít až na několik tisíc a může se taky stát, že už řidičský průkaz nikdy nezískáte zpět. Psychotesty budou trvat až několik hodin a budou se skládat z rozhovoru s psychologem, z testu a z dotazníku.

Pokud vám při silniční kontrole bude naměřen alkohol do 0,3 promile (což je asi jedno malé desetistupňové pivo), nepřijdete sice o body, ale nulová tolerance platí dál. Pokud tedy skutečně nadýcháte, zaplatíte pokutu a pokud to s alkoholem přeženete, můžete přijít i o řidičák.

Při hazardním řízení na nepovolených závodech luxusních aut vám budou moci policisti zabavit auto přímo na místě a to až na dobu 48 hodin.

Kamiony nebudou moci ve špičku čili v pracovních dnech mezi 6 – 9 hodinou ráno a 15 – 18 hodinou odpoledne jezdit na dálnicích v levém krajním pruhu. Tento by měl v době špičky zůstat volný pro ostatní vozidla.

Pokud se policistům bude zdát vaše auto jako neschopné jízdy silnicích pro motorová vozidla, budou vám moci nařídit okamžitou kontrolu na STK. Pokud budou na autě skutečně nalezeny závažné nedostatky, tak navíc zaplatíte náklady.

Zdravotně postižení (vozíčkáři) dostanou nové řidičské průkazy, které už nebudou platit jen u nás jako v minulosti.

Související příspěvky

Zanechte Odpověď