24 února, 2024

Změny parkování v Brně

Od dnešního dne se změnily podmínky pro parkování v historické části Brna. Tento projekt poběží od 15.11.2015 do 30.4.2016. Historická část je ohraničena ulicemi Koliště, Moravské náměstí, Husova, Benešova, Nádražní a Malinovského náměstí.
Ostatní městské části se chtějí do tohoto projektu zapojit od 1.4.2016 a zřejmě spustí rezidenční parkování i městské části Brno-střed, Královo Pole, Židenice, Starý a Nový Lískovec, Bohunice a Ořešín. Volná místa by měly být zdarma nebo za zvýhodněnou cenu jen pro lidi s trvalým bydlištěm, nebo pro firmy, které zde mají sídlo.

V čem spočívají současné změny

Nebyly změněny poplatky za parkovné, ale bylo změněno časové období placeného parkovného a to takto – placené parkování nyní bude od 7-22 hodin. Pokud jste tedy šli do divadla a spoléhali jste se na to, že zaparkujete zdarma, tak si připravte peněženku.
Pokud bydlíte v blízkém okolí středu Brna a jedinou dobou, kdy jste u domu zaparkovat mohli, pak už velmi pravděpodobně nezaparkujete ani večer. Čeká vás tedy zkouška nervů až do té doby, než se projekt bude vztahovat i na vaši lokalitu.
V první etapě se tedy změny dotknou jen obyvatel v bezprostředním centru Brna, tedy vlastníkům parkovací karty R nebo RP. Rezidentům by se změnou mělo sice uvolnit podstatně více parkovacích míst, ale aby se o nich dozvěděli, musí si do mobilu stáhnout aplikaci, která jim označí místa, která jsou právě volná. Aplikaci je možno stáhnout zde.
Pro ty kteří nevlastní chytrý mobilní telefon se nic nemění, nebudou prostě vědět, na kterých místech budou moci zaparkovat mezi 17. – 22. hodinou. Rezidentům, kteří se tohoto projektu zúčastní, bude umožněno parkovat od 18 hodin bezplatně.

Jak to bude fungovat?

• Jakmile vlastník R karty, zaparkuje auto, ohlásí v aplikaci začátek parkování, při odjezdu se zase odhlásí a aplikace mu spočítá parkovné.
• Vlastník RP karty parkovné platit nebude
• Z těchto dat bude systém čerpat aktuální informace o obsazenosti jednotlivých parkovišť.

Pokud se aplikace osvědčí, může se v budoucnu používat i:
• k ohlašování blokového čištění formou SMS
• v případě, kdy zjistí strážník, že bude vozidlo odtaženo, bude upozorněn SMS
• k vyhledávání odcizených vozidel,
• k vyhodnocování informací o ostatních volných parkovacích místech

Parkovací karty R a RP
Kartu R vlastní ti, kteří mají v centru města trvalé bydliště nebo zde vlastní nemovitost. Roční poplatek za kartu je 0 Kč, na placených parkovacích místech platí 5,-Kč/hod.
Kartu RP vlastní ti, kteří mají v centru města trvalé bydliště nebo zde vlastní nemovitost. Roční poplatek za kartu je 600 Kč ročně. Díky ní mají širší možnosti parkování. Žádné další parkovné neplatí, musí ale v určených lokalitách použít aplikaci a přihlásit se.

Související příspěvky

Zanechte Odpověď