22 července, 2024

Koupání miminka je rituál

Koupele miminka se často a ráda účastní celá rodina, je to takový pravidelný rodinný rituál. Jak ale správně postupovat a jak se správně starat o kůži našich nejmenších při a po koupání?
Kůže je největším lidským orgánem. Má také řadu důležitých funkcí – chrání tělo a jeho orgány, je místem tvorby vitaminu D, reguluje tělesnou teplotu a má také smyslovou funkci.
„Příliš časté koupání s použitím kosmetických přípravků zbavuje kůži ochranného filmu, vysušuje ji, kůže je pak náchylnější k popraskání a k podráždění. Proto se doporučuje koupat děťátko jednou za dva až tři dny“, radí fyzioterapeutka Mgr. Martina Karasová.
Péče o dětskou pokožku
Pokud má vaše dítě citlivou pokožku, postačí koupání i méně časté. Vyžaduje-li to situace a vy musíte koupat častěji, umyjte dítě jen vodou bez mýdla a po koupání pokožku promažte.

Správný čas a teplota
Nejvhodnější čas ke koupání je k večeru, kdy koupel miminko zklidní, příjemně unaví a připraví ho na nadcházející spánek. Ideální teplota místnosti, ve které koupeme, by měla být okolo 24 °C.  Teplota vody by měla být 37 °C.

Jak postupovat během koupele?
U menších dětí je vhodné využít lehátko, na které dítě položíme. Pokud lehátko nemáme, musíme jednou rukou podpírat zádíčka a hlavičku miminka. Před koupelí si vše potřebné nachystejte dopředu, abyste měli vše po ruce. V prvních měsících života není třeba používat šampon, postačí vám čistá voda. Celková doba koupele by neměla překročit 10 minut.

Detailní postup:

– Před každou koupelí dítěti očistěte zadeček.
– Při mytí postupujte od hlavičky, naposled umyjte genitál a zadeček.
– U děvčátek při čištění genitálu a zadečku postupujte vždy zepředu dozadu
– Omyjte důkladně všechny záhyby kůže, zbytkový maz, který se v těchto oblastech drží, může způsobit podráždění kůže.
– Po koupeli dítě položte na podložku a přiložením osušky jej osušte.
– Nikdy nepřenášejte miminko mokré, aniž byste ho zabalili do ručníku, mohlo by vám snadno vyklouznout.
– U novorozence věnujte zvláštní pozornost pupíku, obzvlášť pokud není ještě zcela zhojený. V tomto případě jej po koupeli vyčistěte čtverečkem napuštěným lihem.
– Po koupeli kůži miminka natřete dětským krémem nebo olejem.

Nebojte se pomocníků
Velkým pomocníkem rodičů je vanička Aquanest od Babymoov. Tato vanička udržuje teplotu vody po dobu 10 minut pomocí teplotního difuzoru, který zajišťuje přírodní a bezpečný ohřev. Vanička je dostatečně prostorná, je vhodná jak pro novorozence, tak pro starší, již sedící děti. Ty také při svých vodních hrátkách nejvíce ocení její prostornost a konstantní teplotu vody po delší dobu.
Součástí vaničky je i špunt, který usnadní vypouštění vody. „Pro rodiče, a zejména pro jejich záda, je velkým benefitem možnost položit vaničku na stojan, jehož součástí je i výpusť. Nemusí se tak hrbit nad zemí a následně vaničku složitě vylévat“, komentuje Mgr. Karasová.
Koupel je pro většinu miminek i větších dětí příjemnou relaxací. Kromě očisty těla si v teplé vodě prohřejí i bříška a netrpí tolik na noční koliky.

Více informací najdete na stránkách www.babymoov.cz

Související příspěvky

Zanechte Odpověď