23 června, 2024

Jak připravit dům na přírodní kalamity

V poslední době nás příroda nijak nešetří. Jakoby nám vracela to, co ji provádíme celá desetiletí my. Nežijeme sice v tropickém pásmu, kde běsní hurikány, ale počasí dokáže naše nemovitostí taky pěkně potrápit. Dlouhotrvající deště, kroupy, sněhové kalamity, tornáda, extrémní vítr, který odfoukává střechy a shazuje stromy, nejsou zase až takovou zvláštností. Nikdo nechce, aby byl jejich domov či majetek nějak znehodnocen, ale majetek znamená starost.
Nachází-li se vaše nemovitost v nějakém ohroženém pásmu, ať jde o povodeň nebo povětrnostní vlivy, je dobré být na případnou přírodní pohromu připraven. V zimě mohou hrozit sněhové kalamity, na jaře povodně, v létě požáry, a tak je pořád potřeba přemýšlet jak případné škody eliminovat.

Pojištění

Důkladně si prostudujte smlouvu o pojištění domu, abyste věděli, jestli jste chránění i proti požáru, povodni, pádu stromu apod. Nejčastější chybou pojištěných je to, že si neověří, co jim řekl pojišťovací agent, a když dojde k pojišťovací události, pak se mnohdy diví. Je dobré klást mu přesné otázky a uvádět přesné hypotetické kalamity, abyste zjistili, na co budete opravdu pojištěni. Nechejte si vypracovat nabídku od více společností a vybírejte pečlivě, protože každá pojišťovací společnost má jiná pravidla. Tuto nabídku si uschovejte společně se smlouvou. Slovy se mluví a voda plyne. Slovům ve smlouvě mnohdy nemusíte ani rozumět, proto se raději poraďte jinde.

Zabezpečení domu

Asi žádný člověk nikdy dům dostatečně nezabezpečí proti všem katastrofám, které jej mohou zasáhnout, ale mnohým  se dá předejít, když se nebojíme přemýšlet v extrémech už ve chvíli pohody. Možná je dobré si už dopředu napsat něco jako evakuační plán, protože když už se něco stane, obvykle si ve stresu ani nevzpomeneme, co je potřeba rychle udělat. V klidu si tedy sedněte a napište si, co byste měli udělat, kdyby začalo hořet nebo přišla velký voda. I kdybyste tento papír nenašli, v mysli vám vytanou alespoň některé body záchrany majetku.
Cenností mohou být např. rodinná alba, různé doklady, pojistky nebo sbírky. To záleží na každém jednotlivci. Takže vše, o co byste neradi v případě katastrofy přišli, je lépe mít trvale uloženo ve vyšším podlaží, nejlépe do neprodyšných obalů, kam se voda pravděpodobně nedostane. Když si na své cennosti pořídíte i nějakou ohnivzdornou schránku, budete spát zase o něco klidněji.

Přenosný generátor

Zásoba svíček a baterek je sice nepostradatelná součást výbavy domu, ale přísun elektřiny je jedna z věcí, která je při nějaké katastrofě potřeba zajistit, protože pokud dojde k nějakému poškození elektrického vedení, mohou být vaše mrazáky od proudu odpojeny i několik dnů. Mají různý výkon, proto volte takový, který vám zajistí alespoň dočasný zdroj energie k napájení chladničky, televize a několika světel. Pokud jste si při stavbě domu zajistili alternativní způsob vytápění, doneste si do domu dostatek dřeva, abyste se měli kde ohřát.

Okapy

Vyčistěte okapy, aby zvládly i silný déšť a zajistěte, aby měla voda kam odtékat, aby vlhkost nepronikala do podkroví nebo do suterénu. Čím méně vlhkosti se do domu dostane, tím menší pravděpodobnost je poškození nosných částí domu a následnému vzniku zdravotně závadných plísní.

Stromy

Odstraňte z okolí domu všechny stromy a větve, které by mohly ohrozit střechu, nebo okna. Rozbité okno uprostřed špatného počasí je poslední věc, kterou byste potřebovali. Stejný respekt byste měli mít před všemi volně položenými věcmi v okolí vašeho domu, jako jsou stoly, židle, slunečníky atd.

Fotodokumentace

Pořiďte si fotky aktuálního stavu vašeho domu. Je dobré vyfotit vnější i vnitřní část domu tak, aby na fotografiích byly zachyceny všechny cennosti, jako je např. elektronika a obrazy apod.  Vytiskněte si fotografie a umístěte do těsně uzavřeného igelitového sáčku a pak jej vložte do vodotěsného trezoru nebo krabice mezi ostatní cennosti.

Zásoby

Zajistěte si před očekávanou kalamitou dostatečné množství potravy a pitné vody, protože studny mohou být znečištěny a obchody mohou být uzavřeny. To platí zejména, máte-li děti.

Lékárnička

Vždy byste měli vědět, kde ji hledat a v případě potřeby tam mít vše potřebné na ošetření.

Dopravní prostředek

Umístěte jej tak, abyste byli mobilní ihned, jakmile to bude potřeba. Zavalí-li vaše auto strom anebo odvleče proud vody, tak vám moc užitku při evakuaci nepřinese.

Související příspěvky

Zanechte Odpověď