14 června, 2024

.Délka rodičovské dovolené

dovolenaDobře si naplánovat délku rodičovské dovolené je mnohdy složité. Nevíte totiž, zda a jak se vám bude život vyvíjet a může nastat spousta změn, které vám plány můžou úplně změnit. Není vám to ale nic platné, je potřeba se rozhodnout, zda půjdete na rodičovskou dovolenou na dva, tři nebo čtyři roky. Nyní byl podán Jaromírem Drábkem nový návrh zákona o rodičovské dovolené. Zahrnuje některé zajímavé návrhy.

  • Délku rodičovské dovolené bude možno několikrát změnit. Pro nový systém by se mohli rozhodnout i rodiče, kteří pobírají rodičovskou dovolenou už letos.
  • Bez ohledu na délku rodičovské dovolené by měl každý dostat v součtu pevně danou částku.
  • Velkou novinkou by měla být možnost dát dítě starší dvou let do jeslí nebo školky a nepřijít přitom o rodičovský příspěvek, i když tam bude dítě chodit celodenně. To ovšem za předpokladu, že si rodiče ještě nevyčerpali celkovou výši příspěvku.
  • Mít malé dítě a zároveň zaměstnání bude snazší.
  • Až na výjimky by si neměli pohoršit ani ti rodiče, kteří nebudou do práce spěchat.
  • Celkově navrhovaná částka je 220 tisíc korun, ale je pravděpodobné, že o ní bude ještě vedena debata, protože by to znamenalo, že lidé s nynější tříletou variantou rodičovské by dostali asi o šestnáct tisíc korun méně, než nyní.

Co se stane, když si rodiče zvolí dvouletou variantu rodičovské s nejvyšším možným příspěvkem 11 500 korun (pokud to příjem umožní) a dají dítě do jeslí už v roce?
Rodiče o příspěvek na čas přijdou. Peníze bude možno postupně dočerpat až po dovršení dvou let věku dítěte, tedy v době, kdy nová legislativa bude umožňovat čerpání rodičovského příspěvku i při zajištění péče o dítě v předškolním zařízení. Mezi jedním a druhým rokem věku dítěte tak rodič žádný rodičovský příspěvek pobírat nebude.

Jak často lze měnit délka rodičovské dovolené?

dovolenaDélku dovolené půjde měnit nejvýše jednou za tři měsíce, výše příspěvku bude muset být zaokrouhlena na celé stokoruny. V závislosti, zda je rodič s dítětem doma čtyři, tři nebo dva roky, dnes rodiče pobírají 3 800, 7 600 nebo 11 400 Kč měsíčně. V budoucnu by maximální částka měla být 11 500 korun, ostatní částky se budou výrazně lišit. Pobíraná částka bude závislá na tom, jak často rodiče budou hýbat s délkou rodičovské dovolené a tím i s výší příspěvku, který se bude vypočítávat z celkové sumy. Drábek.

Tříletá varianta i pro ženy bez příjmů

Nově mají mít nárok na kratší než čtyřletou rodičovskou i ženy, jejichž příjem to zatím neumožňoval. Podmínkou je, že otec pracuje. Výše jeho příjmu však nerozhoduje. U tříleté varianty zatím rodič bere 7 600 korun měsíčně. Žena, pokud je například bez práce, však nemá nárok na mateřskou a rovnou čerpá rodičovskou. Nebude tedy příspěvek dostávat celé tři roky, ale zhruba dva a půl, než vyčerpá celkovou sumu. Pouze v případě, že ani matka, ani otec nepracují, musí se spokojit s nejdelší variantou rodičovské.

 

Další příspěvky v této kategorii

Související příspěvky

Zanechte Odpověď