23 května, 2024

Bylo, nebylo

Klasická verze: Mravenec pracuje celé dlouhé horké léto; postaví si dům a vytvoří zásoby na zimu.
Moucha si říká, jak je mravenec hloupý, takové pěkné počasí a mravenec se jen dře. Tancuje tedy a užívá si života.
Pak přijde zima, mravenec se schová do tepla domova a pochutnává si na svých zásobách, zatímco moucha se třese zimou a bez jídla brzy umře.

Česká verze:   Mravenec pracuje celé dlouhé horké léto; postaví si dům a vytvoří zásoby na zimu.
Moucha si říká, jak je mravenec hloupý, takové pěkné počasí a mravenec se jen dře. Tancuje tedy a užívá si života.
Pak přijde zima, mravenec se schová do tepla domu a pochutnává si na svých zásobách.
Mouchy, třesoucí se zimou vyhladovělé, zorganizují tiskovou konferenci, na které se táží, kde vzali mravenci právo na to být v teple a dobře živení, zatímco jiní, méně šťastní, umírají zimou a hladem.
Televize uvede vše v přímém přenosu, ukazuje třesoucí se mouchy a záběry mravenců, jak si v teple útulného domova vychutnávají dobroty všeho druhu.
Televizní diváci celého světa jsou pobouřeni faktem, že v tak bohaté zemi jsou někteří ponechání utrpení jako ty chudinky mouchy, zatímco si jiní žijí v přepychu a interpelují vládu, aby zvýšila mravencům daně, protože oni přeci musejí odvádět spravedlivý díl i mouchám.
Na základě výzkumu veřejného mínění vyjde zákon o ekonomické spravedlnosti a zároveň antidiskriminační zákon se zpětnou platností.
Daně byly tedy zvýšeny a mravenci dostali pokutu za to, že se nepostarali o mouchy. Protože však neměli na zaplacení daní a pokut peníze, byl jim finančním úřadem zabaven majetek. Mravenci proto emigrovali do jiné země.
Zanedlouho televize připravila další reportáž, tentokrát o obtloustlých mouchách, kterým nyní docházejí mravencovy zásoby. Jaro je přeci ještě daleko. Bývalé mravenčí domy, nyní sociální ubytovny pro mouchy, chátrají za nezájmu much i vlády.
Vládě je vytýkána nedostatečná podpora sociálně slabý a byla proto vytvořena speciální komise s provozními náklady  deset milionů. Jenže ve státě už nezbyl ani jeden mravenec, který by přispíval do státní pokladny. To málo co v ní zbylo, si tedy spravedlivě rozdělila vláda a odstěhovala se na Bahamy.
A mouchy? Ty které nezemřely hladem, protože jim ze  zásob mravenců nic nezbylo, tak se houfně vydaly k hranicím, které už nebyly střeženy.
 

Související příspěvky

Zanechte Odpověď