24 července, 2024

Chcete začít podnikat?

Možná by se mohlo zdát, že tolik let od „revoluce“ už neexistují obory, které by plně neuspokojily poptávku. Přesto takové obory ještě existují a denně se s nimi setkáváte. Stačí se jen zamyslet, co vám v poslední době přineslo nějakou svízel, a nebyl nikdo, kdo by vám tom pomohl. Složitěji se už odpovídá na otázku, zda máte podnikat právě vy anebo se máte raději stát zaměstnancem. Každý ze způsobů práce má své výhody a nevýhody a ne každý na to má.
Podívejme se tedy pravdě do očí. Chcete-li ale jednoznačnou radu, pak je to tato: Pokud umíte podnikatelsky myslet, podnikejte.
Co to je to podnikatelské myšlení? Zamyslete se nad svými povahovými vlastnostmi a pokuste se odpovědět na některé otázky týkající se třeba chodu vaši domácnosti. Protože vést dobře domácnost je taky takové jedno podnikatelské pole působnosti:

 • nakupujete bez uvážení anebo si nákup vždy podrobně naplánujete?
 • jak zacházíte s „nepotřebnými věcmi“ z domácnosti, vyhazujete je anebo se je snažíte nějak využít?
 • děláte doma vše sami anebo máte zorganizován nějaký systém povinností, které přenášíte na ostatní členy rodiny?
 • kdo doma vede rodinný rozpočet?
 • jsou pro vás složenky důležitější než jídlo a vše ostatní?
 • kdo u vás organizuje výlety a kulturní akce?
 • často odkládáte denní povinnosti na „zítra“?
 • umíte se uskromnit a odříct si luxus a radovánky?
 • dokážete své okolí nenásilně přesvědčit o „své pravdě“ ?

 
Takové a podobné otázky vám hodně pomohou v rozhodování. Je totiž hodně pravděpodobné, že podobný vzorec chování si přenesete i do podnikání. Pokud se vám zdá, že vaše odpovědi byly vesměs kladné, pak si ještě musíte uvědomit, že na počátku každého podnikání budete muset vynaložit velké pracovní nasazení s mnohdy nulovým nebo dokonce záporným finančním přínosem. Než dojde k nějakému zhodnocení práce a financí, které do podnikání vložíte, může trvat i mnoho měsíců. Může se dokonce stát, že než si vytvoříte uspokojivý počet klientů, může to trvat i roky.
Rozhodně byste měli být ale natolik soudní a od neúspěšného projektu buď úplně odstoupit a nebo jej zásadně změnit.
Neumíte-li to dobře s počítačem, tak se hodně rychle začněte učit, protože vám mnohou práci může usnadnit. Musíte se rovněž připravit na to, že strávíte dlouhé hodiny studováním všech možných předpisů a zákonů. S některými oblastmi je lépe se obrátit na odborníky, jako např. daňoví poradci a účetní společnosti. Ušetříte si nejen případné problémy, ale i další hodiny studia základů účetnictví.
Hlavně si to důkladně promyslete a zjistěte si vše co se dá, protože když se do podnikání vrhnete po hlavě, můžete se ze dne na den ocitnout na ulici.
 
Máte-li vyhlídnutý obor podnikání, zjistěte si, zda a v jakém měřítku už daná služba v okolí existuje. Pozor, aby váš odhad nebyl špatný. Bylo by to totéž, jako by se na malé vesnici otevřely 3 textilní prodejny. Můžete sice mít nejlepší sortiment ze všech tří, ale kupní síla je tak malá, že by vás to neuživilo.
Jste-li na všechny tyto svízele připraveni, můžete začít podnikat.
Abyste mohli provozovat živnost, musíte splňovat tyto všeobecné podmínky:

 • dosažení věku 18 let
 • způsobilost k právním úkonům
 • bezúhonnost

Další podmínky vznikají s druhem živnosti.  Pro získání dalších informací, doporučujeme  se podívat na podporu v podnikání

Související příspěvky

Zanechte Odpověď