24 července, 2024

Psychopati

Psychopati nejsou ve společnosti až tak ojedinělí, jak si někteří myslí. Pravděpodobně se každý z nás v životě setkal s nějakým psychopatem, který mu nějak ovlivnil život.

V roce 2008 přišla téměř nečekaně objevila finanční krize. Mnoho lidí přišlo o domovy, práci i o celoživotní úspory

Na první pohled se zdá, že selhali politici bankéři a podnikatelé. Málokdo ale ví, že mnoho z nich jsou psychopati.

 

Kdo je to korporátní psychopat?

I když jde o osobu s psychopatickou osobností, dokážou v jakékoliv firmě či společnosti skvěle fungovat. Navíc se jim tam dobře daří, i když pro takovou práci nemají vůbec předpoklady.

Jaké jsou jejich vlastnosti?

Jsou to dokonalí manipulátoři. Chápou sice rozdíl mezi dobrém a zlem, ale mají nedostatek empatie a chybí jim svědomí. Jsou egoističtí, sebestřední a nikdy nelituji svých činů. Mnohdy riskují jen proto, aby věděli, jak to dopadne. Psychopat se nikdy nestydí a nikdy se necítí nepříjemně.

Jejich mozek pracuje jinak. Psychopati nevyjadřují žádné skutečné emoce. Všechny jejich projevy jsou jen skvělý herecký výkon. Dokonale zvládají řeč těla, která souvisí s požadovanými emocemi.

Díky svým schopnostem manipulovat, mívá většinou vysokoškolské vzdělání a bývá v životě velmi úspěšný. Je velmi výřečný, na stěnu si umí dát správný diplom a umí říkat věci, které chceme slyšet.

Ani v osobním životě to s nimi není snadné. Myslíme si, že jsme našli spřízněnou duši. Aby nás dostali tam kam chtějí, jsou velmi příjemní a okouzlující. Jeho obraz je přesně takový, jak si jej přejeme vidět. Řeknou nám, že jsme úžasní a vše skvěle zvládáte a než se nadějeme, vytvoříme si pouto s psychopatem. Nepoznáme, že jeho vztah není opravdový. Navážeme s ním proto velmi silné pouto, které nechceme přerušit. Jsme slepí a neslyšíme, když se vás přátelé ptají: “A vy jste pořád spolu?”

Problém je, že psychopata mnohdy neumí odhalit ani zkušený psycholog. Mnohdy trvá až rok, než jej okolí odhalí.

 

psychopat?Jsou psychopati dobří zaměstnanci?

Podrobné analýze bylo podrobeno asi 200 vysoce postavených manažerů, protože byli kandidáti na vyšší post.

Asi 4 % z těchto manažerů vykazovalo vysoké hodnoty určující psychopatickou osobnost. Přitom v běžné populaci je asi 1 %. Velmi vysoké hodnoty však měli i ostatní z nich. Přitom se na ně pohlíželo jako na skvělé manažery.

Nepodávali téměř žádný výkon, ale přesto jejich kariéra neustále stoupala. Je to proto, že schopné zaměstnance umějí dokonale napodobovat. Lidi, kteří jim brání v postupu, začnou systematicky likvidovat pomoci různých manipulativních metod. A organizace začne díky tomu přicházet o schopné zaměstnance a psychopat se velice snadno může dostat až na špici.

 

Valium, Prozak, …

Psychopati ale ani lidé závislí na antidepresivech nemají žádnou empatii.

Dnes na každý problém existuje nějaký prášek na úzkost. Má sice mnoho vedlejších účinků a velkou návykovost, přesto se jich v Americe prodalo za více než 1 000 000 000 $. Dnes je přeci moderní mít depresi a brát na to prášky. Předepisují se na sebemenší problém či rozrušení. Došlo to tak daleko, že když má někdo strach jít na večírek, vezme si Prozak.

Prášky proti depresím ale tlumí emocionální pocity. Spousta finančníků, kteří berou antidepresiva nemají zpětnou vazbu, která přichází z podvědomí. Když dojde k situaci, že by se měli naštvat, být smutní či veselí, jsou místo toho naprosto klidní. Mají pocit sebejistoty a cítí intenzivní pocit svobody a pohody.

 

Proč se jim nebráníme?

Jsme od malička učení neodporovat, nemít vlastní názor, nekritizovat a poslouchat autority. “Hleď si svého nepleť se do toho.”

Dvě třetiny lidí, kteří dostanou autoritativní příkaz, aby někoho potrestali, tak příkaz bez jakýchkoliv námitek splní. Pokračují i ve chvíli, když trestaná osoba zkolabuje.

Tento poměr splněných příkazů se zvýší až na 90 %, když vidí někoho, kdo postupuje stejným způsobem. Vidí-li však, že se někdo tomuto příkazu vzepře, 90 % lidí se příkazu vzepře také.

Lidé ovlivňují jeden druhého, proto tak záleží, jaký dáváme jeden druhému příklad.

 

Další příspěvky v této kategorii

 

Související příspěvky

Zanechte Odpověď