27 července, 2024

.Vývoj dítěte – 1. měsíc života

novorozeněPříchod na svět znamená pro dítě velký šok. Dítě si spokojeně žilo v bezpečí břišní dutiny a najednou si musí zvykat na zcela nové prostředí, kde není stálá teplota ani pravidelný přísun potravy, kterou mu zajišťovala pupeční šňůra. Stejně jsou na tom ale i rodiče, kteří si na novou situaci a nového obyvatele jejich příbytku musejí zvolna zvyknout. Péče o kojence i když se to nezdá, je hodně tvrdá práce.  Díky pláči dítěte, často proběhnou první dny úplně beze spánku, nebo jen s krátkými intervaly, a to mnohdy pro oba rodiče, pokud se na střídavé péči nějak nedohodnou.
Malý človíček neumí říct proč pláče, a i když mají dospělí velkou snahu zajistit mu co největší pohodu, nemají mnohdy dost zkušeností, aby ji uspokojili. I když jsou potřeby dítěte z počátku omezeny jen na spánek, jídlo a na úlevu od bolesti, není vždy snadné se s tímto úkolem vypořádat.
Po porodu dítě ztratí na váze, kterou znovu získává kolem 3 týdne věku. V této době spotřebuje asi kolem 7 plen denně a má 2 stolice, která bývá žlutá. Měně pomočených plen a hnědá stolice bývá problém.

Kojení

Je hodně důležité přiložit dítě k prsu hodně brzy po porodu, nejlépe do půlhodiny. Rozhodně neomezujte délku a frekvenci kojení, zpočátku dítě pije velmi často, až 15x za den, přičemž dítě přikládat k prsům střídavě, aby si vytáhlo i zadní tučnější mléko.

Po kojení není potřeba odstříkávat, je-li prso měkké (čili prázdné). Nejste-li si jisti, že dítě dobře pije, zvažte jej před a po kojení (musí být ve stejném oblečení i pleně).
novorozeněV případě, že je matka z nějakého důvodu od dítěte oddělena, je nutno laktaci podporovat, aby se nezastavila. Kojení však nepřerušujte např. z důvodů chřipky, dítě tím získává imunitu.  Dítěti nepodávejte žádnou jinou potravu ani tekutiny, jedině, že to určí lékař. Je lépe nedávat kojeným novorozencům žádné dudlíky, protože kazí techniku kojení. Není potřeba, aby kojící matka měla vyšší spotřebu jídla či pití než obvykle.
Nepoužívejte parfémovaná mýdla ani pro miminko ani pro sebe a nepoužívejte ani parfém. Znepříjemňujete tím dítěti kojení.

Tělesný rozvoj

V prvních dnech se dětem vyvíjí smysly. Nejdůležitější je smysl pro dotek, který dítě potřebuje a uklidňuje jej. Je to možná důsledek malého prostoru, ve kterém se do té doby nacházelo a dotyk v něm vyvolává známý pocit bezpečí. Proto kdysi matky intuitivně svazovaly děti do pevných zavinovaček, všimly si totiž, že to dítě uklidní.

Dítě je rychle schopno rozpoznat matku, a to zejména prostřednictvím vůně. Bezesporu však i díky hlasu, který po celou dobu těhotenství slýchávalo. Proto dobře reagují na hlas rodičů, případně osob, které s těhotnou matkou často komunikovaly. Je tedy dobré na dítě mluvit klidným, teplým hlasem. Bohužel se stále rodí děti s postižením sluchu a je to asi jedno z tisíce dětí. Všímejte si proto, zda reaguje na náhle zvukové vzruchy, ale pozor nelekejte jej zbytečným boucháním a tleskáním.

V této době dítě ještě špatně vidí a matku zrakem nepozná, i když se jí dívá přímo do tváře. Jeho zrakové schopnosti nesahají dále než asi 30 cm.
Pohyby jsou nyní jen spontánní, bez nějaké efektivity a jsou nekoordinované. Pokud mu podáme prst, který chytí, jde jen o nevědomý reflex. Jeho mozek se ale rychle vyvíjí a jeho nervový systém se mění, téměř každou minutu.

novorozeně

Psychický vývoj 

V prvních měsících života je pro dítě hodně důležité mít kolem sebe milující lidi, kterými jsou většinou rodiče.  Díky tomu se mezi nimi vytvoří zvlášť silné pouto. Dítě v této době cítí silnou potřebu sociálního kontaktu, který je dobré uspokojovat častým objetím a nošením na rukou. Obklopíme-li dítě láskou, brzy se to projeví i na jeho zdárném duševním rozvoji. V tomto období dítě pláče zatím jen s menší intenzitou, je to spíše takové kňourání. V průměru však může proplakat i 2 hodiny denně. Je spousta faktorů, které to mohou ovlivnit a patří zde např. i abstinenční příznaky matek kuřaček či alkoholiček.

Povinné očkování – Podle našich zákonů, je očkování proti vybraným infekčním nemocem v ČR povinné. V prvním měsíci života je potřeba očkovat proti tuberkulóze – očkovací kalendář 

Péče

Kdysi se miminka po koupání důkladně promazala dětským olejíčkem. Nyní se od této metody zvolna upouští a olejíček se používá hodně opatrně. Stejně to nepřehánějte s krémem na opruzeniny. Pokud není miminko vyloženě opruzené, nepoužívejte jej. Čím častěji jej budete mazat, tím více si kůže na to zvykne a nezíská schopnost samohojení. Lepší je prevence a důkladná očista zejména od stolice.
Voda na koupání by měla mít 36 – 37 °C, která se dá se snadno odhadnout tak, že do vody strčíme předloktí a nesmíme pociťovat nepříjemné teplo. Máte-li pocit, že je vaše voda moc chlorovaná, je dobré vodu převařit, aby pokožku nedráždila. Teplota místnosti by neměla být nízká, aby dítě neprochladlo. Nepoužíváme žádné pěny do koupele.
Zpočátku, je dobře používat dětské pleny s výkrojem na pupík, zejména pokud ještě není úplně zahojen. I při používání kvalitních plen, je nutno dítě alespoň jednou v noci přebalit.
Opatrně na vlhčené ubrousky, většina ubrousků je hodně parfémovaných a podporují kožní alergie a opruzeniny. Pokud se jich neumíte vzdát, volte méně parfémované. Zpočátku je lépe, žádné nepoužívat a omývat zadeček vlhkou látkovou plenou a důkladně před zabalení osušit.
Pozor na stříhání nehtů, abyste dítě nestřihli. Dobře se stříhají spícímu dítěti.
Už v této době můžeme na pár minut denně miminko položit na bříško, ale jen pod dozorem pečovatele, neodcházejte tedy od dítěte ležícím na bříšku.
V zimním období je potřeba obličej dítěte mazat a je-li teplota pod -5 °C, je lépe se pobytu venku úplně vyhnout.

 

Další příspěvky v této kategorii

Související příspěvky

Zanechte Odpověď