18 června, 2024

.Po padesátce bez potíží

bez potížíPříliš nejíte, a přesto tloustnete, moc toho nenaspíte, ve dne i v noci se potíte a jste podrážděná? A to jsou jen některé projevy hormonálních změn, které probíhají ve vašem těle? Pokud je vám okolo padesátky a vaše menstruace je nepravidelná, vstupujete do období klimakteria. Jedinou pozitivní zprávou by mohlo být, že vás již nepostihne nechtěné těhotenství.

Snížení činnosti vaječníků a s ní spojený úbytek sekrece ženských pohlavních hormonů, zejména estrogenů a progesteronu, totiž nepřináší pro vás nic příjemného. Vaše kosti se stanou křehkými, můžete skončit v nemocnici s infarktem nebo mrtvicí, nemluvě o tom, že se u vás mohou objevit příznaky inkontinence.

Estrogeny totiž ovlivňují činnost osteoklastů, které přirozeně odbourávají kostní hmotu, takže konec této regulace může být pro pevnost kostí nebezpečný. Úbytek kostní hmoty zvyšuje křehkost kostí, a tím se zvyšuje riziko zlomenin. Jakmile se snižuje vliv estrogenů na metabolismus, dochází ve zvýšené míře k ukládání cholesterolu do cévní stěny, vzniká kornatění cév – ateroskleróza, která bývá příčinou anginy pectoris, infarktu, cévních příhod nebo ischemické choroby dolních končetin.“

Co mám teď dělat?

Pakliže chcete zůstat zdravá a vaše tělo plně funkční, je nezbytné přistoupit k  doplňování chybějících hormonů. Můžete si vybrat, jestli navštívíte svého ošetřujícího lékaře a domluvíte se na předepsání medikace v rámci hormonální substituční terapie (HRT), nebo doběhnete do nejbližší lékárny a spolehnete se na přírodní přípravky. I z rostlin lze potřebné hormony získat.

Užívání HRT v podobě tabletek, náplastí, injekcí nebo třeba gelů má své pozitivní i negativní stránky. Stále probíhají výzkumy o jejich vhodnosti, účinnosti a riziku. Vše je samozřejmě nutné zvažovat individuálně, přesto obecně platí, že HRT:

  • má pozitivní vliv na prevenci osteoporózy a s ní spojených zlomenin
  • snižuje riziko vzniku arterosklerózy
  • mírní návaly horkosti a jiné klimakterické problémy, jako je únava, nekvalitní spánek nebo deprese
  • obnovuje normální složení bakteriální vaginální flóry a eliminuje tak výskyt močových a poševních infekcí
  • může způsobit žilní trombózu nebo plicní embolii
  • mírně zvyšuje riziko rakoviny prsu a děložní sliznice
  • mohla by vyvolat onemocnění žlučníku

bez potížíZvládnutí problémů bez hormonů

Pokud jste zdravá žena, nedoporučuje se užívání HRT déle než pět let. Jedině tak se vyvarujete nežádoucích účinků.

Co však dělat, pokud by vaše problémy přetrvávaly? Vsaďte na přírodu! Alternativním léčebným postupem jsou fytoestrogeny – látky získané z rostlin, které v lidském organismu působí jako přirozené ženské hormony. Přírodní preparáty vaše potíže zmírní, leckdy ale i úplně odstraní. A především máte jistotu, že se u nich neshledáte s nežádoucími účinky. Přípravky zmírňují a odstraňují vegetativní i psychické potíže, spalují tuky, působící preventivně proti osteoporóze a mnohé další.

Všechny tyto účinky najdete například v přípravku Minapent se šalvějí, který obsahuje červený jetel jako nejbohatší rostlinný zdroj estrogenu. Součástí složení je také šalvěj lékařská, pomáhající redukovat nadměrné pocení. Ve stejnojmenném přípravku Minapent Balance najdete třezalku tečkovanou, která pomáhá při zmírňování poruch spánku, nespavosti a harmonizaci psychických a emočních projevů. K  oblibě těchto vysoce koncentrovaných extraktů s velkým množství fytoestrogenů přispívá to, že je organismus rychle vstřebá, ony tím pádem rychleji působí a zároveň jsou bez nepříznivých vedlejších účinků šetrné k organizmu. Díky těmto přípravkům se nemusíte vůbec obávat průvodních jevů klimakteria.

Autor: Tereza Marková

Související příspěvky

Zanechte Odpověď