22 května, 2024

.Jak držet a přenášet miminko

Představte si, že vás 9 měsíců někdo hýčká, jste v příjemném přítmí, v tichu, v teple, máte dostatek jídla, cítíte se v bezpečí. A pak je najednou všemu konec. Z hodiny na hodinu se ocitáte na ostrém světle, je vám zima, okolo vás je hluk, máte hlad a vlastně ani nevíte co se okolo vás děje. Tak takhle nějak se cítí miminka po narození.

Jak jim můžeme co nejvíce usnadnit aklimatizaci v novém prostředí? A jak držet a přenášet miminko, abychom mu neublížili a bylo mu to příjemné?
V děloze je děťátko schoulené do klubíčka a zádíčka má kulatá. V prvních letech života jeho páteř musí projít změnami, aby se přetvořila v páteř dospělého člověka. Ta je při pohledu z boku několikrát prohnutá. Toto prohnutí však vzniká postupně, odshora dolů. Miminko nejprve začíná pást koníčky, tím posiluje svaly kolem krční páteře a vzniká první zakřivení. Později začne lézt a sedět, posiluje hrudní a zádovou oblast. Nakonec se postaví a tím je utvořen také prohyb v oblasti beder. Mírně prohnutá, ale podepřená, páteř je pro miminko v prvních měsících života tedy přirozená.

Poloha klubíčka
Tuto polohu bychom měli respektovat i při manipulaci s dítětem. Při zvedání podpírejte jeho tělo a hlavu tak, aby nepřepadávala dozadu. Když máte miminko v náručí, opřete mu hlavu do ohbí jedné paže a zároveň ho přidržujte za stehýnko. „Při ukládání ke spánku ho držte v náručí a podepírejte mu hlavičku, dokud neleží na podložce, pak opatrně vysuňte ruku zpod zadečku, zvedněte lehce hlavičku a uvolněte druhou ruku, kterou jste hlavičku přidržovali“, radí fyzioterapeutka Mgr. Martina Karasová. Je nutno dbát na to, aby miminku při chování nepadala hlavička nazad, brada by měla vždy směřovat k hrudníčku dítěte.

Vyzkoušejte zavinovačku nebo šátek
První týdny po narození novorozenci většinu času prospí. Ideálním prostředím je pro ně například zavinovačka, vrací je do příjemně stísněného prostředí maminčina bříška, díky čemuž se zklidní a zabrání se tak nekoordinovaným pohybům ručiček, který miminka často ze spaní budí.
Další možností jak miminku zpříjemnit aklimatizaci na světě je šátek. Děťátko ucítí vaše teplo, uslyší tep vašeho srdce, vy ho budete mít u sebe, a přesto budete mít volné ruce. Šátkování, pokud je prováděno správně, nemá negativní vliv na vývoj miminka. Dítě má mít kulatá zádíčka a musí mít podsazený zadeček, kolínka mají být ve výši zadečku nebo ještě výše. Kolenní kloub by měl mít možnost volného pohybu. „Schoulení a podsazení zadečku docílíme tak, že miminku pokrčíme  a roztáhneme nožičky od sebe, pruhy látky roztáhneme pod stehýnky a zadečkem od jedné podkolenní jamky ke druhé“, dodává fyzioterapeutka. Pro nejmenší děti je nutné zajistit oporu hlavičky například vložením srolované plenky pod okraj šátku.

Ideální je polohovatelné lehátko
Velmi příjemným pomocníkem jak pro miminko, tak pro rodiče je polohovatelné lehátko Babymoov Swoon up. Měkká textilní vložka uvnitř lehátka miminko příjemně podpírá, zajišťuje mu tak oporu a bezpečí, navíc je lehátko polohovatelné. Při všech polohách ale zachovává kulaté zakřivení zádíček, které je v prvních týdnech života miminkům vlastní. Děťátko je v bezpečí, přesto může být kdekoliv s námi, lehátko je navíc přenosné a velmi skladné.
Ve fázích bdění je důležité nechat miminko protáhnout na rovné ploše a polohovat ho i na bříško, abychom mu nebránili v přirozeném pohybovém rozvoji.

Tip: Lehačka Swoon Up je jedinou výškově nastavitelnou lehačkou na trhu. Jejími největšími benefity je skladnost a variabilita. Dítě můžete umístit do dvou různých pozic. V pozici interakce je dítě vzhůru a může se účastnit rodinného života. Naopak v pozici relaxace se dítě uklidní a odpočívá nebo spí. Navíc jí můžete otáčet o 360°, proto si vždy lehačku nastavíte do ideální pozice. Vybavena je velmi komfortní novorozeneckou výplní, takže je vhodná i pro ty nejmenší. Pěti bodový bezpečnostní pás navíc zajistí, že vaše miminko zůstane opravdu v bezpečí a nemůže z lehačky vyklouznout.
Doporučená cena: 4 090 Kč

Více informací najdete na www.babymoov.cz

Autor článku: Eva Wolfová

Související příspěvky

Zanechte Odpověď