09 září, 2024

Kdy začít chodit na nočník?

nočníkBabičky dnes kroutí hlavou nad tříletými dětmi, které běhají s plenkami. Nejenže to zatěžuje rodiče, ale je to velká rána i pro životní prostředí.  Jednorázové pleny se na skládkách hromadí a hromadí.
Kdyby se museli rodiče neustále zabývat vytřepáváním hovínek do záchodu, pak by museli plenu ručně přeprat ve vodě, následně ji dát vyprat do pračky, pověsit na šňůru a pak zase poskládat, … Možná by pak pomohli sobě i přírodě.
Hlavně by si možná uvědomili, že tu není něco v pořádku i z hygienického hlediska. Tříleté dítě má už dost vysokou inteligenci, aby mu mohlo být nepříjemné sedět ve výkalech. Jak by se cítil ted daný rodič, kdyby to musel absolvovat? Brrr.

Kdy je tedy dobré, aby dítě začalo chodit na nočník?

Záleží, jak se to vezme. Chceme-li si ušetřit práci (peníze), tak už kolem 8. až 10. měsíce, kdy dítě pevně sedí. Je to ale období, kdy si dítě ještě neuvědomuje, že vykonává nějakou bohulibou činnost.
A jak to udělat, abychom byli úspěšní? Většinou když se dítě probudí, tak má potřebu se vyčůrat. Pokud jej vždy po probuzení dáte na nočník, začne to považovat za běžnou rutinu a když jej navíc pochválíte, bude tato rutina i příjemná. 
Už kolem jednoho roku dítě rozeznává různá slova i když je nedokáží vyslovit. Jedním ze známých slov tedy může být i nočník (záchod, kakat, lulu, ee …).
Zpravidla je dítě plně připraveno na vědomé vyprazdňování kolem 18 ti měsíců. To už si uvědomuje, že je mokré (pokud ovšem nemá geniální jednorázové pleny).

Nedůslednost pečovatele

Ale i v tomto období je to hlavně pečovatel, který je za špinavou plenu zodpovědný. Do 2 až 3 let musí na správném návyku s dítětem spolupracovat a naučit se včas rozpoznávat dětské signály, které k této činnosti směřují.
Je dobré vždy po dvou hodinách dítěti říct: „Uděláme EE“ (nebo jinou jednoduchou větu). Většinou se děti naučí dříve zvládat velkou potřebu a nejhůř to dopadá s nočním pomočováním.

Snadná výslovnost

Oznámení o vykonávání potřeby musí být pro dítě snadně vyslovitelné, aby bylo si o nočník říct.
Schopnost řeči přichází u dětí mnohem později než chápání slova samotného. Dítě snadněji o své potřebě svému pečovateli řekne, když to bude umět vyslovit. A logicky. Kdy bude dítě umět říct „ já chci čůrat“?
Výborným obdobím pro uvědomělé vyprazdňování je léto. Dítě v tomto období může poletovat bez plen a když se stane „nehoda“, tak se dítě nenachladí. Když už je dítě starší, jsou ideální plenkové kalhotky, které mají v pase gumu a snadno se dítěti budou sundávat. Dítě se stane rychle nezávislé.
Pokud to jen trochu jde, nechejte je s holým zadkem. Tehdy si vykonávání potřeby může lépe uvědomit.

Komínek

Mnohým dětem nepřipadá nijak zábavné utírání zadečku po vykonané potřeby, protože je při tom pečovatelé pokládají na záda. Daleko zábavnější je: „Udělej komínek“. Dítě se předkloní, ruce dá na zem a zadeček je dobře přístupný na očistu.

plenkaCo když tvrdošíjně nechce chodit na nočník?
Položte si otázku, jestli jste neudělali někde chybu. Nechodí dítě na nočník moc často? Nekřičeli jste na dítě, že to nestihlo? Nechápe nočník jako trest? Nenecháváte dítě na nočníku moc dlouho? Nenahrazuje nočník křesílko při dívání se na televizi? Nemluvíte o vykonávání potřeby s despektem?
Jestli ne, pak si pomozte příkladem. Ideální je jiné dítě, které se do nočníku vyčůralo. Ale dá se to nahradit i panenkou, které namočíte plenu a ukážete dítěti, že je mokrá a že měla jít na nočník. Když panu dáte na nočník a nepozorovaně tam dáte trochu vody, pochvale panenku a řekněte dítěti, aby to zkusilo taky.
Drobné odměny a hračky
Když už dítě podle vás plně chápe, co se má na nočníku udělat, pak mu můžete nabídnout drobné odměny. Chce-li jít např. ven nebo do bazénku: „Dobře tak se vyčůrej a hned potom půjdeme“. 

Co radí jiní?
Někteří radí, že se má dítě obklopit knihami a hračkami. Já si to nemyslím. Jednak se tím dítě rozptyluje od činnosti, kterou má na nočníku udělat a jednak se někteří rodiče naučí dítě na nočník „odložit“, zatímco si jdou po svém. Ale není přeci účelem otlačený zadek. Znám i případy, kdy dítě na nočníku usnulo, spadlo a nočník se i s obsahem převrátil.  Někteří nechávají své děti na nočníku až tam usnou a spadnou na zem i s obsahem nočníku. Dospělým to pak připadá komické. Hrůza.
Odměny? I zde je to trochu sporné. Učíte tím dítě, že má dělat věci ne pro věc samotnou, ale že nic se nemá dělat zadarmo.

Záchod nebo nočník?
Výhoda záchodu je snadnější úklid. Nevýhodou je, se na něj dítě samo neposadí a pro batolata je nepohodlný. Větší děti si samy stáhnou kalhoty a sednou si na připravený nočník (který ovšem musí být vždy tam, kde se dítě pohybuje a na stejném místě).
Když už je dítě dost zralé na to, aby si přisunulo k velkému záchodu stupínek a vykonalo potřebu samo, musíme je naučit i další potřebné věci, jako je:

  • Do záchodu se nesmí nic, kromě papíru házet.
  • Utržení potřebného množství papíru
  • Správný směr utření zadečku zepředu dozadu.
  • Splachování
  • Umytí rukou

Související příspěvky

1 Komentáře

Zanechte Odpověď