18 května, 2024

Pes jako člen rodiny

Celý život jste si přáli mít psa a rodiče s tím nesouhlasili, protože správně tušili, že by veškerá péče stejně padla na ně. Dospějete, pořídíte si vlastní bydlení a znovu zatoužíte po čtyřnohém kamarádovi. Není tady nikdo, kdo by vám to vymluvil. Co vás bude čekat bezprostředně po koupi svého nového miláčka? Určitě to bude pár nevyspaných nocí, je to miminko, které bude plakat žalem po své mámě a sourozencích. Ale co dál.

Co např. taková hygiena?

Dokážete strčit prst do psích výkalů? Ne? Ale ono vás to čeká. Každý majitel musí po svém psu výkaly uklízet. Všimli jste si, jak to dělají? Majitel strčí ruku do igelitového sáčku, uchopí výkal a sáček otočí naruby. Sáček je ale dost tenký na to, abyste cítili jak je výkal teplý či tuhý. Co když ale na sáček zapomenete, budete muset hledat náhradní řešení, jako např. velké listy, a tady už osobní kontakt prst-výkal není až tak vyloučen.
Bude vám mít psa kdo venčit, když nebudete doma? I vám se vždy po pár hodinách chce na WC a u psa to jiné není. Pokud jej budete venčit jen 2x denně a on se bude muset 10 hodin trápit bez venčení, tak byste se asi neměli divit, že se vám na komerci budou objevovat zapáchající kola, nebo moč zateče pod vaši novou plovoucí podlahu. Výkaly načichne celý byt. Možná tím ztratíte své současné kamarády.
Už jste někdy měli střevní problémy a museli jste co 15 minut běžet bytem? Pes si většinou funkce našeho WC neosvojí a tak vás možná bude celou noc budit a žádat o kousek travičky. Pes je prostě něco jako dítě. Potřebuje vaši péči.
 

Výběr vhodného psa

Mnohé z toho, co již bylo řečeno nebo řečeno bude, si ušetříte, když pomůžete venčit psa svému příteli nebo psa z útulku. Můžete si tím ověřit, zda jako „paníček“ za něco stojíte. Pořídit si štěně a za čas zjistit, že se mu vážně nestíháte věnovat, je trestuhodné.
Odmítáte-li tuto variantu a jste si svou obětavostí jisti, pak si ze všeho nejdříve projděte web a najděte si plemeno, které se vám líbí. Následně se zamyslete nad jejich povahou, která je u každého plemene jiná. Je-li to váš první pes, vyberte si rasu, kterou není těžké zvládnout. Ne každé plemeno může vyrůstat jako dříví v lese. Jsou plemena, která se bez spousty pohybu a správného výcviku stanou vaší noční můrou, špatně vychovaný pes může být zbraň, která se obrátí proti vám. Začněte raději u jednoduššího plemene, tam nebudou vaše chyby tak vidět.
Máte-li nebo plánujete-li děti, musíte si být jisti, že jim pes neublíží. Pes půjde vašim životem hodně dlouho a pokud změníte partnera, který se psovi nezalíbí, máte problém. Šli byste vy do vztahu s někým, kdo má nevychovanou dogu, která s vámi bude spát v posteli? Co říkáte na slova:
„Chci ho utratit! Moje přítelkyně je na psy alergická …“
 

Vybrali jste si  tzv. nezvládatelnou rasu

Přistupujte zodpovědně alespoň při jeho nákupu a pokuste se držet těchto pravidel:

  • Vyberte si výhradně „papírové“ štěně, protože jen tak lze zaručit, že se díky dlouholetému selektivnímu výběru rodičů vyloučí nežádoucí povahové vlastnosti.
  • Zajímejte se, jakou povahu (nejen vzhled) mají rodiče tohoto vrhu.
  • Vyberte si raději fenku, která bývá zvladatelnější.
  • Dívejte se chvíli, než sáhnete po tom pravém štěněti. Jak se projevuje vůči vám a vůči svým sourozencům? Je-li příliš dominantní, nebrat. Je-li schované v koutě, taky nebrat, protože může v dospělosti kousat ze strachu.

 
 

Související příspěvky

Zanechte Odpověď