27 července, 2024

Tetanus – očkovat ano či ne?

Rozhodně ano, a nejen proto, že je to u nás povinné. Jde totiž o smrtelnou bakteriální nemoc, kterou se můžete nakazit nejen při hlubokém poranění, ale i při běžném škrábnutí.
V ráně se bakterie rozmnoží a začne uvolňovat neurotoxin, který se díky nervovým zakončením dostane do centrální nervové soustavy a i přesto, že je pacient léčen a dodatečně očkován, může následovat bolestivá smrt.
Clostridium tetani je bakterie, která žije ve střevech býložravců a s jejich trusem se dostává do půdy, kde může přežít i několik let. A protože se množí jen v místech, bez přístupu vzduchu, tak tzn. i v hlubokých ranách.
 

Jsou rezavé hřebíky nebezpečnější?

Bakterie se na hřebících nevyskytuje častěji, než na jiných předmětech. Jsou jen nebezpečnější proto, že jsou ostré a mohou způsobit zranění. Dále se na jejich hrbolatém povrchu může udržet více bakterií než na hladkém povrchu. Nelze tedy jednoznačně říct, že jsou výrazně nebezpečnější než jiné ostré předměty.
 
Inkubační doba může trvat až jeden měsíc a první projevy se obvykle ukážou už po týdnu. Čím dále je zranění od mozku, tím delší je inkubační doba a že čím dříve se příznaky projeví, tím závažnější důsledky bude nemoc mít.
 

Jak se tato zákeřná nemoc projevuje:

Diagnózu nelze stanovit krevním testem a je proto potřeba počkat na příznaky. Dokud pacient otevře hodně ústa, tak je obvykle v pořádku. Orientačně ale lze provést test také tak, že si lékařskou špachtlí prohlédneme pacientovy mandle. Nedojde-li k dávivé reakci, ale naopak k reflexnímu zkousnuti špachtle, je test pozitivní.
Neurotoxin způsobuje u pacienta zvýšenou teplotu, silné pocení, vysoký krevní tlak, záchvaty zrychlené srdeční činnosti nebo ztrátou koordinace svalových pohybů.
Onemocnění se projevuje také křečí a budete-li mít štěstí, budou křeče jen lokální – v místě rány. U vážnějších případů postihuje křeč nejdříve žvýkací a mimické svaly, které mohou trvat i několik minut. Ústa se pacientovi bolestivě protáhnou do křečovitého úsměvu, špatně se mu polyká. Křeče se dál rozšiřují na šíjové svaly, trup a končetiny. Pokud je již křečí postiženo celý organizmus, tak se tělo v křeči prohne v bedrech směrem dozadu, jako napnutý luk. Tyto křeče se nejdříve objevují v delších intervalech, které se postupně zkracují a může trvat až několik týdnů. Úplné uzdravení ale může trvat i několik měsíců. Úmrtnost je kolem 10 % a jsou to zejména u neočkovaných pacientů a starších lidí.
 

Léčba:

Závažnější případy končí v nemocnici, někteří i na intenzivce. Bez lékařské pomoci umírá postižený na zástavu srdce nebo díky kolapsu plic, protože křeč těmto orgánům znemožní činnost. K léčbě se používá Imunoglobulin, Metronidazol, nebo Diazepam a proti křečím pomáhá i Hořčík.
 

Očkování:

Pokud jste už někdy byli nakaženi, neznamená to, že jste získali proti tetanu imunitu. Prevenci získáte jen díky očkování.
Termíny očkování si musíte hlídat většinou sami, protože když na očkování zapomenete, může se vám to stát osudné. Tatam je doba, kdy se toto očkování zapisovalo do občanských průkazů a neexistuje centrální evidence. O potřebě očkování tedy víte jen vy a váš praktický lékař.
První očkování proti tetanu se provádí už od tří měsíců dítěte. U dospělých se dodržovaly intervaly, co deset let, kdy došlo k přeočkování. Bylo to velmi praktické, protože se to snadno pamatovalo. Dnes se lhůty pro přeočkování prodlužují až na 15 let a což sice tvoří chaos, ale očkování můžete absolvovat i v tomto intervalu. Desetiletý interval by měli dodržet starší lidé a osoby se sníženou imunitou. Rovněž pokud utrpíte nějaké vážnější povrchové zranění, je dobré si na „tetanovku“ zajít, zejména je-li očkování starší 5-ti let.
Očkování se nemusejí bát ani těhotné a kojící ženy, ale protože je interval dost velký, je možné očkování posunout až po porodu či po období laktace. Pokud nebudete žena očkována před těhotenstvím, může být plod ohrožen tzv. Mateřským tetanem, protože nezíská pasivní imunitu a nákaza může projít nezahojenou pupeční jizvou.
Po očkování mohou mít citlivější jedinci nějakou lokální reakci, bolest hlavy, svalů nebo zvýšenou teplotu. Tyto potíže ale většinou není potřeba nijak řešit a nechávají se odeznít.

Související příspěvky

Zanechte Odpověď