14 června, 2024

Táta mění pleny

plenkaI táta mění pleny, … Můžete se vymlouvat všemi způsoby a předstírat, že jste ztratil čich, nebo čekal, až matka převezme iniciativu, dříve nebo později budete muset reagovat a změnit dítěti plenky i vy. Vsadíme se, že si s tím poradíte stejně, nebo i lépe než při výměně pneumatiky. Čili bez problému. Nevěřte historkám, při kterých mrzne i krev v žilách. Není pravdou, že je to ten nejhorší úkon při péči o děti. 

  • Za prvé, nikdo po vás nechce, abyste strkali do plenek nos a i kdyby, … určitě umíte na chvíli zadržet dech. 
  • Za druhé, i kdyby vás jejich obsah nějak znečistil, tak to nezanechává trvalé následky. Stačí, když si pak umyjte ruce.
  • Za třetí, je to jeden z těch výjimečných situací, kdy si můžete zasoutěžit s matkou dítěte – máte větší ruce, lepší reflexy a spoustu nápadů pro pobavení dítěte, abyste odvrátili jeho pozornost od vašeho souboje s plenami.

 

Když táta mění pleny, musí zvolit taktiku

to to smrdí
to to smrdí

Dobrá příprava je prvním krokem k úspěchu. Nezapomeňte, že plenku může dítě znečistit kdykoli, a vy nebudete mít při přebalování moc času na zjišťování, kde se například poděl krém proti opruzení zadečku. Měl byste mít po ruce veškeré doplňky – plenky, mast, vlhčené ubrousky, igelitku na odložení pleny a pro jistotu i něco na ochranu plochy, na které budete vaše dítě přebalovat (nejlépe plena nebo flanelová deka). Nezapomeňte na náhradní oblečení. Člověk nikdy neví, jestli taková maličkost, jakou je změna plenky, neskončí celkovým převlečením dítě. A vše možná budete potřebovat 2x, protože dědi velmi rády močí právě ve chvíli, kdy mají pod sebou čistou plenu.

Poskládejte si všechny věci na přebalovacím pultu – pokud jej používáte – nebo v místě, kde dítě normálně oblékáte. Ujistěte se, že máte v dosahu chrastítko, nebo jiné hračky, kterými zabavíte dítě, kdyby bylo díky vaši nešikovnosti netrpělivé, a začalo by se zlobit při vašem plenkovém souboji.

Pozor!

U přebalovacího pultu musíte být opatrný. Během výměny pleny, nesmíte odejít ani na krok. Pokud si budete muset něco nutně donést, protože jste na něco zapomněl, nedá se nic dělat, vezměte miminko do náručí a musíte jít i s ním. Dokonce i velmi klidné dítě vás může nečekaným obratem překvapit a případný pád může pro dítě dopadnout velmi zle.

Stalo se. Batole se sice blaženě usmívá, ale vzduchem se line podezřelý zápach. Jděte tedy do akce. Nečekejte příliš dlouho, protože se na jemné kůži dělají opruzeniny.

Pokud zjistíte, že máte dočinění se silným kalibrem, nepřemýšlejte, zda máte dostatek vlhčených ubrousků, okamžitě běžte do koupelny a připravte se na koupel. Někdy prostě stačí sprcha. Vše závisí na vaší zručnosti a pohyblivosti dítěte. Držíte dítě na jedné ruce, a druhou použijete k umývání. Pokud nejste schopni kontrolovat jeho rychlé pohyby, volbu koupele raději zrušte, protože vyplavíte koupelnu.

I v případě, že se domníváte, že nenastala žádná kalamita, kontrolujte pleny každé 2-3 hodiny. Nečekejte příliš dlouho, zamyslete, jak by bylo vám, kdybyste chodili v mokrých kalhotách. A navíc se s kilogramovým závažím na zadnici obtížně pohybuje. Proto nečekejte, až se plenka zaplní až po okraj. Je až k neuvěření, kolik toho ze sebe ten malý človíček dokáže vyloučit.

Zejména v některých situacích nemá smysl šetřit peníze na plenkách. Když už chcete šetřit tak si pořiďte dražší pleny, které použijete na spaní, protože dobrá plena zaručuje dlouhý a klidný spánek. Rovněž před procházkou je dobré použít kvalitní pleny, abychom dítě nemuseli přebalovat venku, nebo před návštěvou lékaře, kde pak budete prezentovat nádherně spokojené miminko, a ne vřeštícího vzteklouna.

 

Útok na „nepřítele“

Začíná zápas neboli přebalování. Táta mění pleny nerad, ale kdo rád?

Chyťte nepřítele a přineste jej na podložku. Podívejte se mu přímo do očí a hlasitě mluvte o svém záměru.

Nepředvádějte při tom ale hrůzostrašnou mimiku, protože jinak ho vyděsíte a bitva bude o to horší. Pokuste se u miminka navodit dobrou náladu.

Stejně jako v boji, předvídejte jeho pohyby a reagujte pohyby mnohem rychlejšími a přesnějšími, než je schopno vyvinout ono.

Sundejte spodní část oblečení. Ověřte si, zda jste vše z horní části oděvu vyhrnuli nahoru. Buďte ve střehu, v případě náhlé fontány po sejmutí pleny byste museli své dítě (a možná i sebe) celé převléknout.

Teď se zbavte pleny. Ale pozor, protože je to šance pro soupeře. Začne se vrtět, a jestli se už umí samo pohybovat, tak vám plenu sebere anebo vám rovnou uteče. Záleží, jen na vašem reflexu. Zasuňte novou plenu pod zadeček tak, že dítě opatrně nezvednete za nohy. Pozor, při této krkolomné operaci vás může nečekaná sprška zasáhnou přímo do obličeje.

Konečně, nastal čas ukázat, jaké máte herecké schopnosti. Zpěv, recitace, grimasy – batole tím překvapíte a můžete v klidu pracovat. Všechny faldíky důkladně očistíme vlhkými utěrkami a natřete speciálním ochranným krémem, který zabraňuje opruzeninám a současně nepříjemnému pláči dítěte.

Hotovo?

Pečlivě upevněte plenu, pokud možno tak, aby mezi ní a břichem dítěte vešel váš prst. Plena nemůže být příliš těsná, protože by jej to bolelo. Příliš volná plena také není nic moc, protože by mohla vlhkost snadno odtéci mimo, a to znamená další problémy.

 

Přebalování máte za sebou, udělejte si kafe

Mrňous má sucho a ochotně se nyní zabaví sám sebou. V posledních minutách se nasytil vaši blízkosti, a tak vám milostivě nabídne pauzu.

 

Další příspěvky v této kategorii

Související příspěvky

Zanechte Odpověď