18 května, 2024

Konec hotovosti

hotovostKonec hotovosti neboli konec peněz, je nejlépe viditelný ve Švýcarsku. Za veškeré služby I zboží tam můžete platit kartou.

To, že peníze již nejsou kryty zlatem už ví asi každý. Proto bylo ve finančním světě tak snadné přehoupnout se k zavedení bezhotovostního platebního styku. Ale vývoj pokračuje.

Díky velkému rozšíření bezhotovostních plateb se v Dánsku přestávají tisknout nové papírové peníze. V Americe se začíná omezovat používání velkých bankovek. V současné době jen málokdo zná 500 $ bankovku, protože se v běžném životě už nevyskytuje a stahuje se z trhu.

Při podrobnějším pohledu na objem peněz, které jsou v oběhu, bylo zjištěno, že lidé mají v peněženkách jen malé procento peněz, které byly do oběhu vypuštěny. Ostatní bankovky prostě jen někde leží. Nikdo však nemá ponětí kde. Je vysoce pravděpodobné, že tyto peníze vlastní drogoví dealeři a jiné nelegální profese.

 

Výhody hotovostního styku

Jakmile používáte hotovost k zaplacení jakékoliv služby nebo zboží, nemůže vám nikdo na-účtovat vyšší cenu.

Banky by na uložené peníze rády zavedly tzv. záporný úrok. Tzn. že zaplatíte za to, že spoříte. Nelze to však zatím zavést, protože je v oběhu příliš mnoho peněz. Kdyby banky něco takového udělaly, všichni by si své peníze rychle vybrali.

Už nyní se objevuje snaha, aby měli lidé na bankovním účtu malý obnos, který by byl proti tomuto zápornému úroku chráněn. Vyšší částky by byly zpoplatněny.

bitcoin

 

Výhoda bezhotovostního styku

Bezhotovostní platební styk je pohodlný a rychlý.

Elektronické převody jsou ale velmi náchylné k útokům hackerů. Škody ale zatím hradí pojištění, proto se tím banky moc netrápí. Díky útokům na banku došlo ke ztrátě minimálně 300 000 000 $. Skutečné ztráty bank se ale nezveřejňují, protože je velmi důležitá pověst banky.

Aby banky své klienty přesvědčily o výhodách bezhotovostních plateb, tak ve svých kampaních hovoří o tom, jak je to skvělé např. pro životní prostředí

 

Jak zrušit peníze

Nejdříve banka rozmístí mnoho bankomatů, aby lidi viděli, že je výběr peněz velmi snadný. Jakmile bude většina peněz v bance, počet bankomatů se sníží a přibude bezhotovostních platebních styků, protože v peněžence peníze mít nebudeme.

Už nyní některé banky omezují hotovostní platby tak, že vám za platbu kartou nabídnou nějakou odměnu (bonus). To opět zvyšuje pravděpodobnost, že použijete kartu místo peněz.

 

Při platbách kartou nezůstáváme anonymní

Některé obchodní řetězce si vytvořili vlastní aplikace a zákazník se pro ně stává transparentní. Vědí, jak se chová, co a kdy nakupuje, kolik utrácí. Zákazník ale neví, jak se s těmito údaji nakládá a řetězec může s se svými zákazníky v budoucnu manipulovat.

 

A co Bitcoin

Jde o digitální měnu, která také není krytá zlatem. Bitcoin nyní můžete koupit na internetu, i v různých směnárnách. Jako u všech měn, i zde jsou kolísající směnné kurzy.

Nyní se tímto způsobem dá běžně platit. Stačí vám k tomu nějaká aplikace nazvaná Digitální peněženka.

Jeho propagátoři tvrdí, že na tento systém nemá vliv žádná autorita a díky němu získáme kontrolu nad svými penězi. Je tohle pravda, která nás uspokojí?Není to jen další způsob manipulace? Na začátku všech vynálezů byla skvělá myšlenka, která měla pomoci lidem. Téměř všechny se daly využít i proti nim.

 

Další příspěvky v této kategorii

 

Související příspěvky

Zanechte Odpověď