24 května, 2024

Změna adresy bydliště

Rozhodli jste se, přestěhovat a s přípravou této změny bylo tolik starostí, že už se těšíte, až to bude za vámi. Ale pozor, změna adresy bydliště nese spoustu dalších povinností. Vybalením krabic cesta ještě nekončí. Bude ještě potřeba udělat mnoho formalit, než si budete moci oddechnout. Před balením si připravte všechny potřebné dokumenty, protože je budete složitě hledat, až budete provádět změnu adresy na různých institucích. V době digitalizace by mělo stačit zajít třeba na úřad města, tam by se změnila adresa vašeho bydliště v centrálním registru, ze kterého by pak čerpali všichni ostatní.

Místo toho bylo vymyšleno GDPR – čili ochrana vašeho soukromí a tak se musíte o změnu postarat sami. A raději to udělejte, protože když něco v budoucnu opomenete zaplatit, budou vám místo věřitelů na dveře klepat exekutoři. Máte před sebou dlouhý kolotoč změn adres. Připravte si proto pevné nervy a doklady, které vám pomohou určit, kde bude potřeba změnit adresu bydliště.

Vytiskněte si tento seznam a začněte si odškrtávat

Změna bydliště na všech osobních dokladech:

– Občanský průkaz, Řidičský průkaz (není potřeba), Technický průkaz vozidla, Cestovní pas, pokud jste držitelem průkazu ZTP …

Poskytovatelé služeb  – Vodárna, Teplárna, Plynárna, Elektrárna, Komunální odpad, Kabelová televize, Rozhlas, Televize, Telefon, (Inkaso), Internet, Banka, Leasingová společnost, Dopravní podnik …

Pak jsou tady státní instituce – Živnostenský úřad, Finanční úřad, Sociálka, Zdravotní pojišťovna, Katastrální úřad (v ČR není potřeba, ale co zahraniční nemovitosti).

Všichni obchodní partneři nebo alespoň přímo váš zaměstnavatel, škola, školka …

Máte nějakou doménu? Tak i tady je potřeba na to myslet, i když vás asi o další platbě uvědomí emailem. Je potřeba změnit adresu nejen na webových stránkách, ale i u veškeré aktuální inzerce.

Oznamte změnu adresy i všem vašim lékařům – obvodní, zubní, gynekolog, dětský …

Vzpomeňte si, kam všude posíláte pravidelné platby – podílové fondy, stavební spořitelny, pojistky životní či úrazové, různé kluby, kde jste členem,… A co volný čas, chodí vaše děti do nějakých kroužků, platí školné?

Eshopy (kde pravidelně odebíráte zboží), banky a nemáte nějakou kreditní kartu?

Máte chatu, hrobku či jinou „nemovitost„? Určitě i zde platíte nějaké poplatky, např. za popelnice a složenky vám chodily na trvalé bydliště.

Možná zde není vše, kam ještě musíte napsat. Nepodceňte toto přehlášení adres. Někteří věřitelé nebudou zjišťovat novou adresu z pohodlnosti, někteří z vypočítavosti. Pošlou fakturu, upomínku a pak vás rovnou předají exekutorovi a ten už si vás najde. A nemá to vůbec těžké, protože vy se neschováváte.

Ideální stav je, když si vedete domácí účetnictví, kde máte všechny pravidelné platby vedeny a v případě, že se termín platby už blíží, popřemýšlejte, zda jim změna adresy byla doručena a hlavně změněna. V některých případech („lidský faktor“) k tomu třeba nedošlo. Jenže díky tomuto hezkému slovíčku vás může potkat spousta nemilých příhod.

Řešením je relativně nákladná varianta, a sice ta, že si budete nechat „dosílat“ všechny zásilky na vaše nové bydliště. Zeptejte se na tuto možnost u vaší pošty. Zaplatíte 200,-Kč za osobu a měsíc. Takže to nic levného není.

Související příspěvky

Zanechte Odpověď