27 července, 2024

Jak si vybrat tiskárnu

tiskárnaTaky se už začínáte ztrácet v tom, co vše umí anebo neumí dnešní tiskárny a jak si vybrat tiskárnu? Pokud jste se tedy rozhodli ke koupi nové tiskárny, protože ta stará už dosluhuje anebo se chcete jen lépe zorientovat, pak čtěte dál. Cena tiskáren má hodně velké rozpětí. Může se pohybovat od pár set korun až po desítky tisíc. Neméně důležité je dělení tiskáren podle možnosti tisku (minimální a maximální velikost formátu).

Nejmenší formáty 10×15 mm se používají pro tisk štítků a ty největší se pak mohou používat na velkoplošný tisk.
Tiskárny dělí podle výrobce, mezi nejznámější patří Canon, Epson, HP, Oki, Samsung,…
Podle druhu použité technologie mohou být tiskárny: inkoustové, jehličkové, laserové, termosublimační, tuhý inkoust.

 

Jaké funkce vám tiskárna může nabídnout

Schopnost rozlišení (DPI): jde o to, kolik bodů může tiskárna vytisknout na určité ploše. 600 dpi znamená, že čára dlouhá 1 palec je složena přesně z 600 bodů. I laik rozpozná kvalitativní rozdíl mezi tiskem při 360 a 1.200 dpi, Rozdíl mezi 5200 a 4880 dpi opravdu nepoznáte. Přičemž nemusí platit, že vyšší rozlišení znamená lepší tisk. Většina inkoustových tiskáren má rozlišení 720 – 2880 DPI.

Systém oddělených náplní: Dnes již téměř všechny tiskárny mají systém oddělených náplní, dojde-li tedy jedna barva, nemusíte měnit i barvy ostatní. Dnes se nejčastěji používá 6 barevných náplní. Azurová (C), purpurová (M), žlutá (Y) a černá (K) světlé azurová (LC) a světlé purpurová (LM). Extrémem je pak až 12-ti barevný systém. Pozor na velikost náplně – čím větší, tím lepší cena za jeden ml.

Rychlostí tisku: může být různá, třeba 35 str./min. Záleží, kolik barvy se na papír nanáší. Rychlost je vždy více či méně na úkor samotné kvality, čím rychlejší tisk, tím nekvalitnější je výtisk.

LCD displej: dnešní modely již umožňují pomocí grafického displeje provádět základní úpravy, přímo před tiskem, jako např. změny velikosti, rotace na šířku či výšku, výřez,…

tiskárnaPřipojení – můžete mít různá rozhraní WiFi, LAN, USB C, 3.1, 2.0, 1.1)
USB slot – standard je verze 2.0 a může jich být na tiskárně i více pro připojení příslušenství. USB 1.1, má mnohonásobně pomalejším přenos.

Síťový adaptér (FireWire, Ethernet) je důležitý pro profesionální tiskárny – rychlost přenosu.

Interní paměť: je důležitá na rychlost vytištění. Vejde-li se celá tisková úloha do paměti, tiskárna nemusí čekat na další data, která postupně do paměti  dohrává z počítače. Některé tiskárny lze dovybavit vyšší kapacitou paměti.

Ochrana přístupu k tiskárně: Potřebujete-li aby na tiskárně tiskl jen pověřený pracovník, může mít tiskárna možnost ochrany heslem, použitím čipových karet, snímáním otisků prstu či skenování sítnice.

Podporované operační systémy: Pozor na používaný operační systém. Může se stát, že nová tiskárna nebude s vaším PC komunikovat.

Hladina hluku: bude-li v jedné místnosti umístěno více tiskáren, je důležitá i hladina produkovaného hluku ať už v provozu, tak v pohotovostním režimu.

Multifunkční zařízení – součástí tiskárny může být i barevný skener a kopírka, faxový modul, možnost potisku CD/DVD disků a CD vypalovačku. Některé tiskárny umí skenovat obě strany dokumentu současně.

 

Na co a jak tisknete?

Způsob podávání papíru – Záleží, co preferujete. Papír podávaný nejen klasicky z podavače papíru? Čím větší je zásobník papíru, tím lépe. Některé tiskárny umožňují i tisk na nekonečný papír. Jiné mohou mít třeba i 6 různých zásobníků papírů a každý zásobník může sloužit pro jinou náplň (obálky, papír A3, A4, A5, fotopapír). Může mít schopnost podávat papír ze zdroje papíru, který byl naposledy použit. Jehličkové tiskárny mohou mít možnost tisku na traktorový papír i s několika průklepovými kopiemi najednou.

Podporované typy médií: Papír (univerzální, barevný, hlavičkový, běžný, předtištěný, předděrovaný, recyklovaný, hrubý), obálky, štítky, karton, fólie …

Možnost tisku fotografií: Pro tisk fotografií je rozhodně nejkvalitnější volbou tisk inkoustový (tekutý inkoust).

Automatický oboustranný tisk (Duplex): Některé tiskárny automaticky tisknou na obě strany, u jiných budete papír ručně otáčet.

tiskTisk: některé tiskárny umožňují bezokrajový tisk, který je důležitý třeba u fotografií.

Doporučený počet stran za měsíc: je poměrně důležitá informace, protože pokud vytiskněte kolem 50 listů měsíčně, bude tiskárna s kapacitou do 20 tisíc, asi zbytečným komfortem.

Funkce ePrint: schopnost tiskárny přijmout povel k tisku z jakéhokoli media, např. z mobilního telefonu, tabletu či jiného přenosného zařízení.

Čtečka paměťových karet – je praktická a k dispozici bývá několik slotů (nejčastěji 4). Používáte-li CF/MD karty, xD karty, SD/MMC, SM, MemoryStickPro a Pro Duo, zvolte si tuto tiskárnu.

Podpora bezdrátových technologií – Wi-fi (připojení k internetu), Bluetooth (bezdrátová výměna dat na krátkou vzdálenost), infračervený port (IrDA port), PictBridge rozhraní (přímý tisk z fotoaparátu). Nejlepší z uvedených technologií je asi Bluetooth, přičemž u mnoha tiskáren se nabízí možnost dokoupení bluetooth adaptéru.

Tisknete-li hodně neméně podstatná je cena jedné vytištěné stránky. Drahý toner vám může cenu tiskárny hodně prodražit.

 

Další příspěvky v této kategorii

Související příspěvky

Zanechte Odpověď