Nabízí se zde jednoznačná odpověď – NOVÝ POČÍTAČ. Jenže takto jednoznačně soudí ten, který se na počítači pohybuje mnoho hodin denně, ať už na něm pracuje, nebo mu slouží pro zábavu. Nebo naopak ten, kdo má dostatečný přísun peněz a tak úsporu při novém nákupu nijak neřeší. Všichni víme, že ceny nových počítačů stále klesají. Přesto se stále úspěšně prodávají i repasované notebooky.
Co hovoří pro a proti starším přístrojům?
Porovnáme si tedy nový a starší počítač bez ohledu na to, zda jde o stolní počítače, nebo notebooky. Srovnáním nám bude jen cena a výkon. Zpravidla se repasují jen starší výkonné verze počítačů.
Jejich výkon s přehledem stačí na běžné kancelářské aplikace, přehrávání filmů, hraní her a další programy. Velkým bonusem je to, že repasované počítače jsou značkové a to rozhodně velmi úzce souvisí s jejich kvalitou. Hodně často to pak bývají IBM, Compaq, HP, Toshiba, Dell, Fujitsu-Siemens. Ostatní už bývají po několika letech užívání tak poničené, že buď vůbec nefungují, nebo fungují, ale nikdo se neodváží na ně dát několikaměsíční záruku. Mezi repasovanými notebooky najdeme často ultralehké modely, které jako nové levně neseženete a už vůbec ne za nabízenou cenu.
Pokud tedy srovnáme nový a repasovaný počítač, výkon a rychlost boudou buď stejné, nebo jen o málo vyšší ve prospěch těch nových. Ty dražší repasy mají velmi dobrý výpočetní i grafický výkon. Je totiž dobré si uvědomit, že to co dnes nakupujete za 14 tisíc, stálo před pár lety třeba 60, nebo 80 tisíc.
Pokud chcete počítač na občasnou práci, nebo na hraní pro děti, není v podstatě co řešit. Velmi dobře Vám poslouží repasovaný počítač.
A co hovoří v neprospěch repasovaných počítačů?
Otázkou totiž je, zda se vyplatí investovat do repasovaného počítače, pokud na něm budete pracovat mnoho hodin denně. Výdrž baterie je u nových notebooků většinou lepší a s tím i souvisí spotřeba elektrické energie. Také nároky na mechaniku nemůžete mít moc velké, protože nově se už asi nesetkáte s ničím horším, než s DVD vypalovačkou. Náročný uživatel ale u notebooků mnohdy upřednostňuje numerickou klávesnici, kterou ty starší mívají zcela výjimečně. Navíc bude mít pravděpodobně i více USB (průměrně tři až čtyři oproti dřívějším dvěma). Rovněž čtečka karet je vymoženost až posledních let.
Záleží tedy na preferencích uživatele.