Trápí vás kašel? Máte zdravé plíce? Udělejte si testík, jakou kapacitu mají vaše plíce:
- Najděte si nafukovací balónek, který důkladně vyfoukněte.
- Zhluboka se nadechněte a vzduch vdechněte do balónku.
- Změřte jeho obvod a porovnejte s následujícími údaji.
- 7-9cm=0,5 litru, 10-11cm=1 litr, 10-13cm=1,5, 14-16cm=2-3 litry, 17-19cm=3-4 litry, 20-22cm=4-5 litrů
- Měli jste méně než litr, máte kašel a obtížné dýchání? Měli byste vyhledat lékaře.
- Výsledek 1,5 až 3 litry je normální, pokud jste ale vysocí, je lépe se nechat prohlédnout.
- Kolem tří litrů je slušné skóre pro člověka průměrné váhy a výšky.
Na kašel existuje spousta bylinek, které vám mohou pomoci. Mezi nejznámější přírodní prostředky na úlevu při kašli je jitrocel, divizna, grapefruity, šípky, majoránka zahradní, heřmánek lékařský, kmín kořenný, lípa malolistá, meduňka lékařská. Bylinkové výluhy lze pít a kombinovat s různými léčivkami.
Mezi bylinky vhodné pro malé děti patří – divizna, jitrocel, proskurník nebo sléz.
Ostružiny jsou velmi prospěšné jak na dolní tak i horní cesty dýchací.
Třapatka (echinacea) zvyšuje imunitu, čili odolnost proti infekcím a virům, proto se doporučuje se při rýmě, chřipce, ucpanému nosu, zánětu horních cest dýchacích a pod. Při vysokých teplotách je ale celkem neúčinná.
Na výrobu sirupů proti astmatickým záchvatům a dávivému kašli se používá kopretina. Okvětní lístky a listy je možno přidávat do salátů. Mají jemně nahořklou chuť.
Suchý dráždivý kašel
(zánět hrtanu) lze nejlépe zmírnit slizovitými bylinkami např. podběl (list), mateřídouška (nedřevnatá nať), protože zklidňují dýchací cesty, které jsou podrážděny kašlem. Dobře působí i mandle. Máta peprná podporuje tvorbu hlenu, proto ji můžete k tomuto účelu výborně použít.
Domácí medicína: nakrájet (nastrouhat) cibuli a smíchat s medem. Směs můžete jíst po lžičkách.
Nebo: Vývar ze skořápek vlašských ořechů s medem.
Nápoj na suchý kašel
Inhalace: Odvar – do ½ l vody 5 stroužků česneku, 5 minut vařit, slít a inhalovat 15 – 30 minut asi 2x denně
Vlhký kašel
(zánět průdušek, zápal plic)dochází k vykašlávání hlenu. Můžeme výše uvedené byliny použít také, ale je lépe použít ty, které obsahují saponin, tj. lékořice, prvosenka (petrklíč), divizna. Rozhodně bychom neměli u vlhkého kašle jíst med. Přidávejte si libeček všude, kam lze a můžete jej jíst syrový nebo vařený. Louhovat lze všechny části rostliny, nejvýraznější účinek má ale kořen.
Byliny, které pomáhají k vykašlávání – byliny siličnaté, tj. anýz, bazalka, fenykl, majoránka používáme jen u vlhkého kašle, právě proto, že nutí ke kašli. Výborný je i čerstvý fenykl, cibule, pórek (bílá část), andělika lékařská nebo mrkev. Byliny si můžeme přidávat do jídla anebo udělat výluh.
Naopak máta peprná jak bylo řečeno výše není vhodná na mokrý kašel, protože podporuje tvorbu hlenu.
Chebdí (druh bezu) obsahuje toxické látky, proto se musí užívat jen ve velmi malých dávkách. Šťáva z plodů se používá se proti astmatu.
Černý bez – čistí zahleněné průdušky, čímž mírní kašel a celkově vylepšuje dýchací problémy.
Nápoj na odhlenění:
Namíchejte si směs ze stejných dílů těchto bylin –
Plod: anýz
List: podběl, mateřídouška, jitrocel
Kořen: lékořice
Zalejte horkou vodou a nechejte asi 15 minut louhovat. Možno vypít až 4 šálky denně
Salát na odkašlávání:
fenykl, mrkev a pórek.
Obklady: Přikládáme obklad na hroty plic (krajina klíční kosti)
20 dkg cibule pokrájet, podusit se 2 lžícemi vody 4 minuty. Potom vložit do gázy a co nejteplejší přiložit na 2 hod. Nejlépe na noc. Obklady opakovat maximálně 3x ob jeden den.
Nejíst čokoládu ani kakao – mohou obsahovat plíseň.
Při dlouhodobém kašli, při zápalu plic se přikládá na hroty plic křenová placka. Pro dítě děláme placku velikosti mužské dlaně na každou stranu pro dospělého člověka podle potřeby. Přikládáme asi na ½ hodiny (podle citlivosti kůže).
Výluh na podporu imunitního systému:
List: dobromysl, yzop, jitrocel, maliník, ostružiník,
Plody: šípek,
Květy: lípa, sléz, heřmánek, černý bez, divizna,
Co jíst na podporu oslabených plic
Je vhodná kořenová zelenina, potraviny bílé barvy anebo štiplavé chuti jako je celer, pastyňák, ředkev, tuřín, pórek, mrkev, cibule, česnek, zázvor, …
Nápoj proti kašli:
0,5 l vody, 1 lž. řebříčku, 7 ks hřebíčku, 1 lž. podbělu, 1 lž. kmínu, 1 lž. dubové kůry, povařit 8 minut. Přidat 1lžč. citronu, 1 lž. lesního medu. Pít asi 10 dní.
Průdušky a akutní zánět
Cibulová slupka má vysoký obsah éterických olejů, kyseliny jantarové, citrónové a jablečné. Tyto látky příznivě působí na dýchací cesty. Výrazně napomáhá při vykašlávání, pročišťuje dýchací cesty a poskytuje úlevu od bolestivého kašle.
Naplňte sklenici vřelou vodou a dejte do ní asi na 15 minut louhovat slupky. Pak je vyndejte, dejte do obkladu, který ve vývaru taky navlhčete a přiložte na hrudník. Obklad dávejte 3x denně na dobu asi půl hodiny.
Nebo: Na mírném ohni povaříme 250 ml vody a 200 g cukru asi 20 minut. Sundáme z ohně a přidáme velkou hrst TYMIÁNU a necháme louhovat do vychladnutí. Přecedíme a přelijeme do lahviček, které můžeme díky cukru skladovat kdekoli v bytě. Při potížích užívat jako sirup 5 krát denně.
Nebo: Dejte do aroma lampy hřebíčkový olej, čímž dezinfikujete místnost, protože aroma hřebíčku dezinfikuje dýchací cesty. Hřebíček můžeme inhalovat nad hrncem se směsí vody a hřebíčku.
Další příspěvky z této kategorie