10 září, 2024

Přítulný hmyz – blechy, vši,…

komár

S přibývajícím teplem se v přírodě začíná vše hýbat. Probouzejí se zvířata i stromy a mnohdy se právě v tomto období probudí k vyšší aktivitě nejen komáři a blechy, ale třeba i vši, které nemají rády velké výkyvy teplot. Veš patří do skupiny hematofágních členovců, tedy tvorů, které sají krev. Do této skupiny patří také blechy, komáři a klíšťata.

Někomu vadí více, někomu méně, někomu se po jejich útoku objeví různé dermatitidy a někdo jejich přítomnost ani nezaregistruje. Faktem je, že znepříjemňují život nejen lidem, ale i zvířatům, a bývají i příčinou přenosů patogenů, které mohou způsobit závažné onemocnění. U některých případů můžeme jen hádat, která z těchto potvůrek nám zanesla do krevního oběhu například boreliózu, encefalitidu, případně malárii nebo žlutou zimnici v tropických oblastech.

Obtěžovat nás mohou různě dlouho a v různých stádiích svého života. Zatímco komár saje krev jen pár vteřin, klíště může na našich zádech hodovat třeba i týden.

“Neškrábej se!” Snadno se to řekne, ale hůře udělá. Máte-li ale na zahrádce netřesk, máte vyhráno. Utrhněte si z něj jeden lísteček, rozmáčkněte mezi prsty a pak jeho šťávou potřete štípanec. Okamžitě vás přestane svědit. Listy netřesku obsahují gelovitou šťávu, která má dezinfekční účinky, je chladivá a působí protizánětlivě. Můžete ji použít i na popáleniny, kožní infekce či odřeniny.

 

Vši (Anoplura)

Existuje kolem 3 tisíc druhů vší a pouze 3 druhy napadají člověka. Jsou to veš dětská, veš šatní a veš muňka. Veš, na rozdíl od blech, neumí skákat, a proto to má s hledáním hostitele trochu složitější. Při pohybu se přidržuje srsti hostitele, kterého se snaží držet po celý svůj životní cyklus, protože bez něj rychle hynou kvůli dehydrataci.

  • Dětská veš žije ve vlasech a nejčastěji ji najdete kolem spánků, kde klade svá vajíčka.
  • Veš šatní se skrývá na místech, která jsou pokryta oděvem. Protože je projevem špatné hygieny, říká se jí také choroba tuláků.
  • Veš muňka žije v ochlupení pohlavních orgánů (nikdy ve vlasech) a přenáší se při pohlavním styku nebo ložním prádlem.

Sameček dokáže oplodnit až dvacet samiček po sobě. Vajíčka se za příznivých podmínek líhnou asi za týden. Vylíhnuté hladové vši se krmí asi 5x denně. Veš žije asi měsíc a za svůj život naklade kolem 150 vajíček.

Veš přežije v sauně i pod vodou, protože si umí kolem sebe vytvořit vzduchový vak. Jsou ale velmi citlivé na chlad a změnu teplot, a proto se například vší šatní lze zbavit tak, že oděvy vystavíte mrazu nebo teplotě nad 50 °C. Zbavit se jich můžeme také tak, že použijeme přípravek, který jim ucpe dýchací otvory, a veš se udusí.

blecha

Blechy (Siphonaptera)

Je známo přes 2 tisíce druhů blech, a protože se některým více líbí u koček nebo psů, lze je dělit na psí nebo kočičí blechy.

Svou oběť si najdou podle tepla, pachů a vlhka, a přemisťují se mohutnými skoky. Jejich vývoj je celkem rychlý. Blecha naklade mrňavá vajíčka, která nejsou lepkavá, a proto je nositel trousí volně po svém okolí.

Z vajíček se během pár dnů vylíhnou larvy, které se živí výkaly dospělých blech. Larvy nemají rády přímé sluneční světlo, horko a sucho. Brzy se však zakuklí a z kokonu vyleze blecha, která už je připravena k sání krve. Za příznivých podmínek proběhne celý vývojový cyklus během týdne, kdy se mohou blechy začít rychle množit. Jediná samice vysaje za den krev o hmotnosti až pětinásobku své váhy. Za pár týdnů svého života naklade přes tisíc vajíček.

 

Komáři

Je známo přes 2000 různých druhů komárů a na rozdíl od předchozích zástupců se krví živí jen komáří samičky. Samečkové jsou vegetariáni. K rozmnožování potřebují nejen krev, ale i stojatou vodu, jakou jsou různé tůňky. Stačí jim i obyčejná kaluž nebo sud s vodou u vašeho domu.

Při hledání hostitele se orientují pomocí infračerveného záření nebo čichem, proto jim možná někdo voní lépe a jiný hůře.

Na ochranu proti kousnutí existuje mnoho přípravků, které jsou však často nepříjemné, a cítíme se z nich ulepení.

  • Mně se osvědčilo nasypat vrchovatou lžičku hřebíčku do lahvičky s alpou a po pár dnech se tímto výluhem potírat nebo jej dávat do rozprašovače. Vůně je celkem příjemná a nevýrazná, a navíc tím lze postříkat i oděv, který máme na sobě.
  • Namočte kapesník do aviváže a nechte jej uschnout. Poté si jej dejte do kapsy. Budete krásně vonět a komáry to odpudí.
  • Nevyhazujte starou kávu. Mletou kávu dejte na mističku a uprostřed zapalte. Jemný kouř se rozptýlí po celé terase a komáry vyžene.

Klíšťata

klíště

Nenapadají jen savce, ale můžeme je nalézt i na plazech. Jsou to velmi odolní jedinci, kteří dokážou klidně i rok hladovět a jen čekat. Líbí se jim ve vlhkém porostu či trávě, v jeskyních nebo různých štěrbinách. Na hostitele se klíště přichytí a může trvat až 30 hodin, než si najde vhodné místo k sání.

Krví hostitele se živí už larvy. Dospělý samec nepřijímá potravu, ale hledá samičku k rozmnožování. Oplodněná vajíčka, kterých může být až několik tisíc, klade samička do půdy a potom umírá. Vzhledem k tomu, že cílem klíštěte je právě ono kladení vajíček, může žít až tři roky.

Proč se klíště tak dobře drží a jak jej odstranit? Jakmile se klíště přichytí, vypustí do místa kousnutí tekutinu, která ztvrdne. Poté začne sát krev. Sání trvá obvykle jeden den. Kousnutí klíštětem většinou ani neucítíte, tělo však začne vytvářet protilátky, které způsobují svědění.

Pro odstranění klíštěte nepoužívejte různé „zaručené“ metody, jako je lak na nehty nebo oheň. Klíště vytáhněte rychlým trhnutím, ale abyste se neinfikovali, je dobré to provést pomocí pinzety. Na klíště byste neměli tlačit, aby nedošlo k vytlačení střev do rány, což je horší, než kdyby tam zůstala kusadla. Poté ránu vydezinfikujte. Pokud v ráně zůstanou kusadla, dezinfekci opakujte a tělo si s tím poradí samo.

Klíšťata odpuzují vůně jako eukalypt citronový, citronela nebo tea tree (čajovník australský).


 

Související příspěvky

Zanechte Odpověď