15 června, 2024

Prohřešky na kráse

nehtyProhřešky na kráse souvisí se starým dobrým příslovím „Všeho moc škodí“. Vstát a vyrazit nečesaný, nemytý do ulic, je stejně špatné jako přehnané líčení. Můžete si zvolit čistý, přirozený vzhled nebo profesionální makeup z vlastní dílny.

Nejedna žena si musela na počátku své kosmetické kariéry projít řadou trapných zkušeností. Některá měla štěstí na moudrou matku či kamarádku, která jim podala pomocnou ruku. Některá to štěstí neměla a šla životem pokus-omyl. Někdy ji to stálo slibně se vyvíjející vztah:  „Se strašákem chodit nehodlám“. Někdy to byly jen úsměšky kolegů, u kterých pak těžce hledaly ztracený respekt. Kterých chyb se tedy nejčastěji ženy dopouštějí?

 
Make-up

Nevěřte tomu, že nános make-upu dopomůže k tomu, abyste vypadala o deset let mladší.  Čím je vaše pleť horší, tím opatrněji make-up používejte. Nekvalitní přípravky se usadí ve vráskách a budete vypadat ještě starší. Stejnou službu udělá na pórovité pleti. Použijte kvalitní hydratační krém, který pleť vypne a potom naneste lehký make-up s tekutější konzistencí. Make-up má za úkol sjednotit barvu pleti, nikoli zakrýt její nerovnosti a nezdravý vzhled. Kvalitu je lépe vyzkoušet na nějakém vzorku. Některé rádoby značkové výrobky vytvářejí na obličeji barevné mapy a vůbec nekryjí. Čím je make-up hrubší, tím horší je výsledek.

Barvy

Pozor na odlišnou barvu make-upu. Nalíčený obličej se nesmí barevně lišit od barvy krku, který si kvůli límečkům raději nelíčíte. Hrozně vypadají i rudé tváře. Tzv. „zdravíčka“ by měla být jen o odstín tmavší a mají dodat obličeji zdravý, nikoli uštvaný vzhled maratonského závodníka. Zvolíte-li rudou rtěnku, pozor na výrazné stíny kolem očí. Pozornost by měly upoutávat oči nebo rty, nikdy ne oboje.

V zásadě platí, že umělé osvětlení smazává líčení a čím vyšší hodina, tím výrazněji se můžete nalíčit. Denní světlo je k ostrým barvám nelítostné.

Řasy

Řasenka je druhý nejčastěji používaný krášlící prostředek. Má za úkol řasy zvýraznit, prodloužit, nebo zahustit. Řasenky jsou ale rovněž různé kvality a vůbec to nemusí být o ceně. Některé řasenky vytvoří na řasách podivný slepenec řas a výsledný efekt je zoufalý. Jiné řasenky nemají žádný efekt. Dáte 2, 3, … 10 vrstev, přejíždíte po řasách zleva zprava, a výsledek je stále neviditelný.

U kvalitní řasenky by mělo stačit 2-3 přetažení řas a výsledkem by měly být zahuštěné, oddělené, a neslepené řasy.
Pak je tady ale ještě jedna várka řasenek a možná ta nejhorší. Řasy vám sice nalíčí, ale pokud se řasy opírají o spadlá horní víčka, nechávají na nich hrozivý černý stín.

Ať už je to jedna, druhá, nebo jiná varianta, neváhejte je odhodit do nejbližšího koše, a raději se do nákupu nové řasenky nemalujte. Budete vypadat určitě lépe.

Umělé řasy?  Z počátku fajn, ale pravděpodobně vám zničí řasy úplně. Čas je přímo úměrný kvalitě vlastních řas a použitému lepidlu. Můžete vypadat skvěle 2 či 3 roky, ale i pak je potřeba nechat řasy odpočinout a nechat dorůst. Lépe je to dělat každý rok a měsíc dva je nechat žít svým životem. Pozor na soudnost. S jídlem roste chuť. Nejdříve si uděláte decentní délku a časem se vám bude zdát, že i koště na řasách je málo husté a málo dlouhé.

Obočí

Na ulicích potkáváme ženy, které se domnívají, že vypadají skvěle, když si vyholí obočí a v nesmyslně nepřirozeném místě namalují tenkou čáru.

Druhým extrémem je, že si do hustého roští tu čáru udělají taky a polohu určí jen namátkou.  Obočí se nesnažte nakreslit výrazně jinde, než je nadočnicová kost.

Kdo viděl Mrazíka asi si vzpomene na Marfušku, které matka nakreslila něco jako obočí, a to je taky dost divný tvar. Pokud by ale chtěla žena vypadat chlapáčtěji, jako ruský kozák, tak OK.

Byly prováděny psychologické studie na téma obočí. Skupině zkoumaných byly předloženy fotografie žen s různě namalovaným nebo úplně odstraněným obočím a studované osoby měly vyjádřit své pocity sympatií k této osobě. Nejhůře dopadly fotky lidí úplně bez obočí nebo velmi výrazně nalíčené obočí. Jako obvykle je správná cesta někde mezi těmito extrémy.

Obočí lehce upravte tak, že vytrháte jejich spodní část a na jejich okrajích. Výsledkem by měl být trojúhelník. Svislá čára jde od chřípí nosu nahoru – tam by mělo obočí začínat. Druhá, šikmá čára jde od chřípí nosu ke konci oka a v prodloužené linii této čáry by mělo obočí končit. Barva obočí by neměla být o mnoho tmavší, než je barva vlasů. Máte-li obočí hodně světlé (jste blondýna), použijte raději hnědou tužku, hnědý stín.

Zvolený tvar si můžete nechat „trvale“ obarvit. Existuje i permanentní tetování, které vytvoří efekt až na pár let. Svěřte se ale do rukou odborníka. Modré obočí vypadá trochu divně.

Nehty

Ani sebelepší módní oblečení a návštěva kosmetického salonu vám nepomůže, pokud nemáte hezky upravené ruce. Jako obvykle máte dvě volby.
Buď budete mít perfektně čisté a pilníkem upravené nehty, které neupoutávají pozornost anebo je budete mít dokonale vytvarované a nalakované libovolnou barvou, třeba i s ornamenty.

Katastrofou je oprýskaný lak, polámané či špinavé nehty udržované tzv. zubní manikúrou.  Žádný lak nevydrží rok. Jsou laky, které vydrží den, ale jsou laky, které při stejné zátěži vydrží v dobrém stavu týden.

Pokud se vám lak začne loupat, je asi lepší všechny odlakovat a udělat vše znovu. Nejlépe až ve chvíli, kdy už nebudete muset nic dělat. Rozhodně ale ne těsně před spaním. Lak potřebuje alespoň 2 vrstvy a ty musejí tzv. vyzrát. Ve spánku byste si snadno otiskla vzor povlečení na nehet.
Nejdříve si nehty odlakujte, pilníkem upravte požadovaný tvar, důkladně umyjte a počkejte, až nehet uschne. Mokré nehty lak nesnášejí. Pak udělejte první vrstvu. Opět nechejte ruce v klidu a po chvíli se vraťte ke druhé vrstvě. Třetí vrstvu už byste dělat neměla. Lak dlouho schne a riziko poškození je větší.

Obyčejný lak daleko lépe drží na umělých nehtech. Máte-li kamarádku, která je má, darujte ji lak, který se vám na přírodních nehtech kvalitativně neosvědčil.

Případně k této metodě taky sáhněte. Umělé nehty nemusejí znamenat dlouhé nehty. I ty lze nosit v krátké verzi. Pozor ale alergické reakce. I tyto nehty rády „padají“ i při psychické nerovnováze, nebo v nemoci.

Vlasy

U výrazně změny barvy vlasů bude potřeba barvení obnovit co 3 až 4 týdny. Je to náročné nejen časově ale i finančně, ať už vám to udělá kadeřník nebo to zvládáte svépomocí.

Čím méně času anebo financí máte, tím blíže by měl být nový odstín vlasů k vašim přirozeným vlasům. S melírem sice vydržíte o něco déle, ale kvalitní melír zejména na delších vlasech vám udělají jen u kadeřníka, takže na ceně a času taky moc neušetříte.

Mastné vlasy by se měly umývat tak často, jak potřebují. Rozhodně si pořiďte i suchý šampon. Pokud si vlasy nestiháte umýt, stačí ho nastříkat do vlasů, rozčesat a do minuty máte vlasy jako čerstvě umyté. Suchý šampon ale nenahradí umytí hlavy.

Zvolte takový tvar účesu, který nevyžaduje složité úpravy. Horký vzduch z fénu vlasům moc nesvědčí. Zamaštěný vzhled mívá na svědomí i špatné tužidlo na vlasy, po kterém se vlasy rychle slepí.

Nejste-li spokojeni s kvalitou vlasů či účesu, změňte vlasové přípravky, mnohdy je to cesta pokus-omyl.

 

Další příspěvky v této kategorii

Související příspěvky

Zanechte Odpověď