24 července, 2024

.Ohlídejte si příjmy z nájmu, pojistěte si nájem!

Společnost Guarenty Group uvedla na trh v roce 2011 originální a unikátní pojištění, které chrání majitele bytových prostor proti neschopnosti nájemce splácet nájem. Již v 2010 Guarenty Group zaznamenala rostoucí obavy pronajímatelů o ztrátě příjmů z pronajímaných bytových prostor. Za pomoci specialistů v oblasti správy nájemních nemovitostí a pojištění pak připravila produkt, díky kterému lze nyní mít svůj příjem

 z nájemného bez nadsázky zaručený. Za pár korun měsíčně je majitel chráněn před problémy, které mu mohou způsobit neplatící nájemci. V období 12 měsíců mu pojištění garantuje až 6 měsíců ušlého příjmu z nájmu. Je to jistota, která znamená v současné době hodně: vždyť nedávno zveřejněné studie poukazují na fakt, že 40% českých domácností nemá v rámci svých úspor ani 8.500,- na nečekanou událost. Porouchá-li se pračka či lednice, nájemce bude ze dne na den řešit, z čeho zaplatí následující měsíc nájem. Ochrana nájemních příjmů je tedy nutností!

Jak konkrétně pomáhá pojištění nájmu?

Společnost Guarenty Group již ušetřila svým pojistníkům (= pronajímatelé, kteří si pojistili nájem) jen za listopad a prosinec 2011 cca 1,5 milionu Kč a v této chvíli chrání již více než 15 milionů Kč v příjmech.

Guarenty Group však kromě samotného vyplácení pojistek řeší také zatím „pouze“ hrozící pojistné události. To spočívá v intervenci u dlužných nájemců, s jejichž dluhem si majitel nemovitosti zatím nedokázal vlastními silami poradit.

„V průběhu listopadu a prosince 2011 a ledna roku 2012 zaznamenala Guarenty Group zhoršení platební morálky u nájemců. Příčinou je souběh řady faktorů, které jsme v návaznosti na zvýšení DPH, skokové navýšení inflace a pozdní výplaty dávek nazvali ‚perfektní nájemní bouře‛. Neočekáváme, že by se riziko v dohledné době zlepšilo,“ vysvětluje Paul Kucera z Guarenty Group. „Výše nájemného se v průměru celoplošně snižuje, jelikož nabídka převyšuje poptávku. Zároveň se poptávka po nájemních bytech nově zvyšuje, jelikož pronajímatelé váhají s prodejem za sníženou cenu a potenciální kupci zase s nákupem. Pro pronajímatelé tento stav způsobuje větší pohyb na nájemním trhu a s tím pro ně spojené zvýšené riziko výskytu neplatičů. Na druhé straně vidíme častěji i větší příklon k uzavírání nájmu na dobu určitou (v průměru na jeden rok), než tomu bylo v minulosti,“ dodává Kucera.

Hlavní je komunikovat a jednat

Lidská důvěra je žádoucí vlastnost, nicméně při řešení problému s neplatícím nájemcem již není na místě. Pro mnohé pronajímatele tohle může být lidský problém a tak jistě uvítají, že nefungující vztah s nájemcem vyřeší pojišťovna za ně. Ve chvíli, kdy pronajímatel zjistí, že nájemce dluží, je třeba okamžitě jednat. Jinak může pronajímatel skončit jako jedna paní z Prahy 9. Ta podlehla slibům, a teď, po šesti měsících, je teprve na počátku soudního procesu. Sliby – chyby. Je vždy snazší vymoci jeden či dva nájmy ve výši pár tisíc než desítky tisíc. Jenže občas jde spíš o to, že často nemáme čas ani chuť neplatící nájemce uhánět. V tomto směru nabízí Guarenty Group důslednost i profesionální, čistě věcný přístup.

Pojištění nájmu lze pořídit přes Guarenty Group na pojisteni-najmu.cz nebo přes realitní makléře. Klienty jsou jednotlivci s jedním bytem až po společnosti spravující několik set bytů.

Nově od května 2012 – pojištění kauce

Nově v květnu 2012 se uvedlo pro nájemce pojištění kaucí. Místo, aby nájemce předem platil celou kauci v hotovosti pronajímateli, zaplatí Guarenty Group pár procento z výše kauce za pojištění kauce. Guarenty Group který následně vystaví pronajímateli pojistku.

Výhod pro pronajímatelé je vícero: mohou požadovat maximální výší kauce, kterou jím umožní Občanský zákoník – 3x měsíční nájem a 3x záloha na služby, energie apod. Dále, nemusejí se dohadovat s nájemcem ohledně vrácení kauce anebo její části na konci nájemné smlouvy a hlavně, při nutnosti „sáhnout“ na kauci se pronajímatel obrátí na pojišťovnu, nikoliv na nájemce. Pojišťovna vyplatí a poté si to vyřeší s nájemcem po své vlastní linii.

Stačí tak se domluvit s nájemcem, aby si patřičné pojištění pořídil na pronajem-bez-kauce.cz

Autor: Pavel Kučera

Více informací na www.pronajem-bez-kauce.cz

Související příspěvky

Zanechte Odpověď