23 června, 2024

Jak správně nakupovat nemovitost

Nákup nemovitosti je vždy velký krok a je proto potřeba postupovat opatrně. Nemovitost si můžete vyhledat na webu nebo vám ji může doporučit někdo známý.
Málo kdo si ale uvědomuje, že nejpodstatnější při volbě nemovitosti je její poloha, protože co z toho, že v koupelně je vířivá vana, když je nemovitost v lokalitě, kde se budete bát večer vystrčit nos, nebo tam nebude blízko škola a vy budete muset několikrát denně naskočit do auta, abyste rozvezli děti.
Já vždycky říkám „Dispozici nebo stav nemovitosti lze změnit, ale s její polohou už nic nenaděláte, i kdybyste se rozkrájeli.“ Pokud tedy vidíte rozbité zdi, nedbejte. To vše se dá opravit. Je to jen o ceně dané nemovitosti. Vím, že je to komplikované, ale chvíli se dá bydlet i na staveništi.
 

Nejdříve si ujasněte, jakou nemovitost chcete

Chcete-li nemovitost na investici/pronájem, tak zvažte, jestli jsou v okolí nějaké pracovní nebo studijní možnosti, které vám zajistí, že nájemníka najdete rychle. I prázdný byt totiž něco stojí a je to pak mrtvá investice.
Budete-li v nemovitosti chtít bydlet, zapřemýšlejte nad vašim životní rytmem a nebojte se projít i v budoucností, jestli vám bude i vyhovovat, až přijdou nebo naopak odejdou děti. K největším časovým a finančním ztrátám totiž dochází právě při nákupu a novému prodeji nemovitosti, protože je potřeba v novém místě řešit i nové vybavení bytu a změny dokladů. Zvažte i potřeby ostatních členů současné nebo budoucí rodiny. Patří sem lékaři, škola, hřiště, možnost venčení domácích miláčků, blízkost MHD a kulturního vyžití. Důležité je tedy mimo jiné řešit i občanskou vybavenost, klid nebo naopak ruch, který má někdo rád, ale pak se bojí vypustit děti na ulici, aby je nesrazilo auto.
Nevadí vám, že se do své nemovitosti budete vracet jen v pozdních hodinách? Mohlo by se vám totiž velmi snadno stát, že strávíte život v autě ať při dojíždění do práce nebo dalších aktivitách.
 

Jak ale koupit a nenaletět?

Při hledání asi nejčastěji budete hledat na internetu, nebo o to požádáte své bližní. Pokud dáte inzerát typu „Hledám byt ….“, tak moc nepočítejte s tím, že se vám ozve nějaký majitel, který vám něco nabídne. Má-li dobrou nemovitost, tak ji prostě zainzeruje a ona se prodá sama, bez toho, že by trávil čas u internetu. Má-li nějakou hrůzu, za kterou chce nějakou nehoráznou cenu, tak od toho raději dejte ruce pryč.
Problém je v tom, že se kupující většinou v cenách moc neorientují a neví, zda je cena adekvátní. Z dlouholeté praxe vím, že dům, za který chce majitel 3 miliony, bývá většinou prodejný sotva za 2,5. Vůbec ale nemusí jít o úmysl prodávajících vás nějak natáhnout. U určování ceny totiž většinou hrají významnou roli emoce. Narodili se tam, vychovali děti, zestárli a tak ten dům vidí způsobem: „Oko zvykne!“ Nevidí proto prasklou zeď, prožranou střechu, houpající se podlahy atd., On vidí nová okna, která přeci před nedávnem (30-ti lety) osazovali.  Velmi snadno se tedy může stát, že koupíte nemovitost podstatně dráž, než byste za ni zaplatili i vč. provize RK.
 

Pokuste se oprostit i od myšlenky, že si nabízenou nemovitost najdete na internetu u nějaké RK a pak si najdete majitele nemovitosti a toho pak oslovíte. Příčin je hned několik:

  •       Jednak je to velmi nízké a nehodné slušného člověka, protože je to jako byste šli a ukradli sousedovi kolo. I makléř musel vynaložit určité úsilí a finance, aby dal nemovitost do nabídky (Inzerce i projetý benzín za neproduktivní prohlídky je dnes poměrně drahá záležitost)
  •      Majitel může využít toho, že nejste dokonale seznámeni s nemovitostí a tak toho může zneužít (viz výše – skryté vady)
  •      Pamatujte na to, že výběrem nemovitosti to nekončí, ale nastává složitá papírová mašinérie.
  •      Pokud nebudete postupovat prozíravě, můžete o nemovitost nebo peníze přijít, třeba tím, že vše nebudete mít ošetřeno ve smlouvách. Právník napíše do smlouvy jen to, co mu řeknete a řeší jen správnou formulaci, odpovídající právním normám.

 
Pokud se ničeho z toho nebojíte, tak začněte hledat sami. Můžete hledat na webu, projít si lokality, kde by se vám líbilo a ptát se známých.
Když už se pro nějakou nemovitost rozhodnete, nikdy ti nedělejte pod nátlakem. Pozor např. na slova „Mám tu ještě čtyři zájemce, a jestli se nerozhodnete hned na místě, tak dám přednost jinému zájemci.“ Za těmito slovy se totiž může skrývat nesolidní prodávající. Správně by  mělo zaznít: „Včera tu byli zájemci, kterým se byt líbil, a dali si 3 dny na rozmyšlenou. Pokud se nerozhodnou pozitivně, budu s vámi počítat jako se zájemcem v druhém pořadí.“
Bohužel se u nás ještě moc neuplatňuje systém vyšší nabídky: „Máte-li 4 zájemce, dobrá, já vám nabízím o 10 tisíc víc, budu rád, když mi do týdne dáte vědět, jak jste se rozhodl“ Bohužel  si takto můžete dovolit postupovat, když už jste toho prošli a začínáte se orientovat v cenách a nebo máte za zády někoho, kdo to zná.
Pozor také na přílišné nadšení při prohlídkách. Nadšeným kupujícím se velmi špatně dojednávají slevy. Může se vám snadno stát, že nemovitost přeplatíte. Neseriózních prodejců je bohužel stále velmi mnoho a nebývá to makléř, jak si lidé často myslí.
Pro rozhodování zda je to ta pravá, nemovitost je důležitý i pocit, jaký ve vás nemovitost vyvolává. Cítíte-li se v domě stísněně, nebude to lepší ani později. je li to v pořádku, vyzkoušejte si městskou dopravu,  zaparkovat auto, projděte se po okolí s pocitem: „tady bydlím“.  Nedokážete-li se s touto myšlenkou srovnat, nekupujte tuto nemovitost a hledejte dál!
Pozor na druhotně zadlužený byt. Majitel vám bez skrupulí tvrdí, že ten dluh 250 tisíc budete přeci splácet prostřednictvím fondu oprav a nejde tedy vůbec o dluh. Ale opak je pravdou. Vy tento byt kupujete o 250 tisíc dráž, než bude uvedeno v kupní smlouvě.
Pořádně si vše prohlédněte. Když vidíte v domě zjevný nepořádek, myslete na to, že ve stejném stavu jsou i elektrické rozvody a podobně. Možná nikdy nečistili komín a žumpa prosakuje do okolí. „Jaký pán, taký krám.“
Pozor taky na věcná břemena a pod. Těch věcí, na které si musíte dát pozor je mnoho a liší se podle druhu kupované nemovitosti. Jediné na co si nemusíte dávat pozor jsou skryté vady. Pokud prodávající neuvede do smlouvy nějakou ze skrytých vad a vy na to přijdete až po koupi, nevadí, máte právo na odstoupení od smlouvy nebo na snížení ceny, záleží na tom co je pro vás výhodnější.
 
 
 

Související příspěvky

Zanechte Odpověď