21 května, 2024

Máma mnou stále manipuluje

svatbaMatky mívají s dětmi v dospělosti zpravidla jiný vztah než otcové. I když i zde bývají výjimky. Vše, co zde bude řečeno o matkách, může mít stejnou platnost pro otce. Takže zpět k matkám. I když se vám zdá, že jste s dcerou či synem ti nejlepší kamarádi, tak je dobré se v určité etapě života rozejít. Ne vždy, a ne všem se to povede a někdy bývá vzájemná závislost těchto lidí až zarážející. Typickým příkladem je, když matka neustále radí svému dospělému dítěti i v běžných životních situacích, čímž mu vlastně vůbec nedovolí, aby dospělo a naučilo se samostatnosti.

Vztah mezi matkou a dcerou


Určitě je krásné, pokud máme ve své matce oporu a pokud si vzájemně rozumíme, přestože se každý z nás nacházíme v jiné životní etapě. Pokud se nedokážeme vymanit z vlivu matky a dovolíme ji, aby nám neustále řídila život, tak to moc dobré není.
Pokud žije dcera s matkou i v dospělosti, může se podvědomě v matčině přítomnosti cítit jako malé děvčátko, které musí své rodiče poslouchat. Přesto, že jde jinak o dospělou a soběstačnou ženu, bude při společném bydlení vznikat napětí. A to zejména, když se objeví nějaký střet zájmů. Konfliktů bude tím více, čím méně si matka připustí, že dcera už je dospělá. Není potřeba neustále komentovat vše, co dle jejího názoru neudělala správně.
Vztahy mezi matkou a dcerou se mohou vyhrotit až do depresivních stavů, protože se situace stane neúnosná. Díky nerovnoprávnému stavu získá dcera pocit neschopnosti, protože se bude cítit jako horší člověk, než je její matka. Na jedné straně se chce zavděčit a poslechnout ji. Na druhé straně pociťuje vůči matce zlost a ráda by se vzbouřila, ale protože ji za to pronásleduje pocity viny, nechává vše při starém a nepokouší se nic změnit. „Matka to se mnou přece myslí dobře, je chudák osamělá, potřebuje mě, …“. Důvodů, jak svou matku omluvit, lze nalézt mnoho. Může jít i o potlačovaný strach, že když neposlechne, tak nebude milována a přijde o matčina ochranná křídla.

Synové a matky

U synů je to podobné, ale podobná chorobná závislost může vést až k situaci, že si nebude schopen založit vlastní rodinu. Pokud se o to přesto pokusí, bývá jeho manželství velmi problematické, protože se jeho matka stává manželce tvrdou konkurencí. Matka umí lépe vařit, lépe uklízet a vše prostě zvládá lépe než ona. Pokusí-li se manželka nějakým způsobem bránit, stává se nepřítelem nejen jeho, ale i jeho matky.

ach jo

Co dělat?

Je proto dobré, aby obě strany pochopily, že vztahy mezi nimi jsou dynamickým procesem, který se v čase mění. Jenže co dělat, když si to některá ze stran nechce uvědomit?
Je dobré si upřímně popovídat a vysvětlit si vzájemné pocity. Vysvětlete své matce, jak jste rádi, že o vás pečuje a ochraňuje vás. Současně si stanovte hranice, které by nebylo dobré překračovat, protože se pak už necítíte dobře. A to i přesto, že budete mít pocit, že tím matce ubližujete. Vy ji přeci nechcete zapudit, chcete jen začít volněji dýchat.

Možná vás to překvapí, ale je docela možné, jste si celou situaci jen špatně vyhodnotili. Možná že i ona po něčem podobném sní. Taky si chce žít vlastní život a přemíra péče, kterou vám neustále poskytuje, ji už unavuje. Možná jen čeká, kdy už ji nebudete tolik potřebovat. Taky ji to možná znervózňuje, že si sami nevyžehlíte košili a neuvaříte si oběd. Zkvalitněte společně prožité chvíle. Zajděte společně do kina, nebo si zajděte někam na oběd.

Pár pravidel

  • Máte-li pocit, že se vám matka příliš motá do života, neříkejte ji o všech svých problémech a nedělejte si z ní důvěrnici. Zbytečně jí dáváte důvod, aby vám mluvila do věcí, které si chcete vyřešit sami.
  • Výborný způsob, jak odpoutat matčinu nezdravou pozornost od vašeho života je to, že ji podpoříte k samostatné aktivitě a aby si našla nějaké koníčky. Uvědomte si, že se vzdala vlastního života. Starala se o vás, prala, vařila, četla vám knihy, foukala rozbitá kolena nebo celé noci proseděla u vašeho lůžka, když jste byli nemocí. Dělala to tak dlouho, že už zapomněla, jak žít bez této péče.
  • Stejně jako ona vás kdysi rozvážela do různých kroužků, tak vy ji dnes kupte permanentku do knihovny či doporučte nějakou akci, kde by se cítila dobře. Majíc více samostatné zábavy, přestane žít tolik vašim životem a vašimi problémy, čímž najde zase sebe samu.

Uvidíte, jak se vaše vztahy upraví a jakoby pročistí.

Související příspěvky

Zanechte Odpověď