Kvůli odpočinku u moře či letním táborům pro děti se v Česku každoročně zadluží řádově stovky tisíc Čechů. Pro řadu z nich pak splátka půjčené částky znamená nepříjemnou noční můru, kterou příjemné vzpomínky na týden či dva dovolené rozhodně nevyváží. Společnost KRUK Česká a Slovenská republika (KRUK) eviduje, že se kvůli půjčkám na dovolenou a jiné prázdninové aktivity dostává každoročně do finančních problémů řada klientů.
Přestože mnohem obvyklejšími důvody zadlužení – a tedy i případných problémů – jsou půjčky na nákup domácích spotřebičů či rekonstrukci obydlí, i tak představuje lákadlo krásné dovolené „na dluh” značné riziko.
„Půjčka na dovolenou představuje určitým způsobem nezodpovědný typ závazku, neboť půjčené peníze jsou vynaloženy bez budoucího zhodnocení. V porovnání např. s půjčkami na rekonstrukci obydlí jsou značně neefektivní, neboť člověku nepřinesou dlouhodobě žádný prospěch. Z toho důvodu je v žádném případě nedoporučujeme,“ říká Veronika Kuřinová ze společnosti KRUK.
Cena dovolených a zájezdů se každoročně zvyšuje a s tím souvisí potřeba půjčovat si stále větší obnos peněz. Průměrná cena dovolené letos činí podle Asociace českých cestovních kanceláří a agentur 13 000 Kč na osobu. Vedle růstu cen dovolených rostou také ceny táborů a letních aktivit pro děti. Průměrná cena dvoutýdenního tábora se pohybuje podle katalogových cen mezi 3 000 až 4 000 Kč, přičemž týdenní zahraniční tábor lze pořídit přibližně od 8 000 Kč na osobu.
V případě půjček je nutné počítat s úroky v řádu tisíců korun, o které se půjčená suma podstatně navýší. Mnoho lidí přitom není schopno odhadnout svou skutečnou finanční situaci a mohou se při splácení půjček dostat do složité finanční situace.
„Lidem, kteří plánují odjet v létě na dovolenou, doporučujeme nejprve si podrobně zanalyzovat svůj domácí rozpočet a na základě toho si čestně říci, zda si finančně náročnější dovolenou mohou dovolit či nikoliv. Pokud ne, je důležité si uvědomit, že existují různé alternativy, jak zajímavě strávit volný čas se svou rodinou a bez budoucích finančních závazků,“ uvedla Veronika Kuřinová.
„V momentě, kdy si člověk bere půjčku, je přesvědčen, že bude moci řádně splácet. Nepříznivé okolnosti jako např. ztráta zaměstnání, úraz či změna rodinných poměrů mohou způsobit platební neschopnost vedoucí k finančním potížím,” doplňuje Veronika Kuřinová.
Pokud člověk správně neodhadne svoji situaci a dostane se do dluhů, je nutné okamžitě kontaktovat věřitele a domluvit se na bližších podmínkách splacení dluhu ve splátkách přizpůsobených finančním možnostem zadlužené osoby. Důležité je nevyhýbat se kontaktu se správcem pohledávky. Ukážeme tím věřiteli, že máme zájem spolupracovat a vyřešit společně naše finanční problémy.
Autor: Alexandra Kostřicová
VIRKLIS – The Wings Agency